DÜNYA

Cenevre'de 2. tur başladı

Cenevre'de Suriyeli taraflar arasında müzakerelerin ikinci ayağı başladı. Ayrı ayrı odalarda bulunan Esed rejimi ve muhalefetteki heyetler, BM'nin Temsilcisi İbrahimi aracılığıyla iletişim kuruyor. Görüşmelerde öncelikli hedef sivillere yardımlar.

Cenevre Yeni Şafak
İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler'e ait sarayda Suriyeli taraflar arasında yürütülen müzakerelerin ikinci ayağı başladı. Rusya'nın haber ajansı RIA Novosti, müzakerelerden sorumlu BM yetkilisine dayandırdığı haberinde, Suriye hükümeti ve muhalefet heyetlerinin farklı odalarda bulunduğunu ve BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi aracılığıyla iletişim kurduğunu bildirdi. BM temsilcisi, 'İbrahimi, muhalefet heyetiyle ardından hükümet heyetiyle görüştü' dedi. Şam'ı Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığındaki heyet, muhalefeti ise Ahmed Carba liderliğindeki heyet temsil ediyor.

TALEPLER DEĞİŞMEDİ

Muhalifler geçiş hükümeti kurulması ve Beşşar Esed'in yönetimi bırakmasını istiyor. Şam ise, Esed'in konumunun tartışılamayacağını savunuyor. Görüşmelerin ilk turunda somut sonuca ulaşılamamış ve birbirlerine hakaretler etmişti. İkinci turun en önemli ve öncelikli konusu Esed kuşatması altındaki sivilere yardımın ulaştırılması. Cenevre'deki muhalifler özellikle kuşatma altındaki Humus'tan üç günlük ateşkeste sivillerin tahliye edilmesini izleyecek.

İLK TUR HAYAL KIRIKLIĞI

Tahliyeler, önceki gün havan topu ateşi ve Esed yanlısı keskin nişancıların BM konvoyuna ateş açmasına rağmen rağmen devam etmişti. İsviçre'de bir haftayı aşkın bir süre devam eden Suriye konulu Cenevre-2 uluslararası konferansının ilk ayağı Ocak ayı sonlarında tamamlanmıştı. İbrahimi, hükümet ve muhalefet temsilcilerinin 'ağır başladığını' ve ilerlemenin güç olduğunu söylemişti. İlk turda heyetler anlaşmamıştı.

Ağır bilanço

Suriye'de 2011'de başlayan ülkedeki iç savaş, 150 bine yakın kişinin ölümüne yol açtı. Savaş ayrıca 9,5 milyon kişinin evlerini terk etmesine hem Suriye'de hem komşularında büyük bir insani krizin yaşanmasına neden oldu.

Humus'tan son kaçış

Suriye'nin Humus kentinde muhaliflerin kontrolündeki eski şehir bölgesinden 600'den fazla sivil tahliye edildi. BM ve Kızılay ekiplerinden oluşan konvoy çoğunlukla kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan sivilleri çıkardı.

Öldürmeden duramıyor

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birlikleri, Cenevre'de süren barış görüşmelerine rağmen sivil halka yönelik saldırılarını sürdürüyor. Çeşitli kentlerde dün muhaliflere havadan ve karadan ağır silahlarla gerçekleştirilen saldırılarda 14'ü çocuk 19'u kadın olmak üzere toplam 156 kişi öldü.

Yorum

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

1

Suriye’de rejimin kontrolündeki Tartus ve Ceble’de meydana gelen bir dizi patlamada 121 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü araçlarla ve intihar bomba..

ABD'nin köklü okulundan başörtüsüne onay

ABD'nin köklü okulundan başörtüsüne onay

2

ABD'deki ilk özel askeri akademi Norwich Üniversitesi, gelecek eğitim dönemi için başvuran Müslüman bir öğrencinin başörtüsüyle derslere girme talebin..

PKK ile yapılan 'çocuk sözleşmesini' yok ettiler

PKK ile yapılan 'çocuk sözleşmesini' yok ettiler

3

PKK'nın çocuk ve kadınları kullandığı gerçeğini artık hiç kimse reddetmiyor. Dünya çapında pek çok terör örgütü ile anlaşmaya vararak çocuklar ile kad..

ABD'de iki savaş uçağı havada çarpıştı

ABD'de iki savaş uçağı havada çarpıştı

4

ABD'de iki savaş uçağının deniz üzerinde çarpıştıktan sonra düştüğü bildirildi.

'8. Fransa Savaşı'

'8. Fransa Savaşı'

5

Fransa'da, yeni çalışma yasa tasarısını protesto etmek isteyenler 8. kez sokaklara döküldü. Mart sonundan beri sendikalar ve hükümet arasında yaşanan ..

Dünyayı şaşkına çeviren rekor

Dünyayı şaşkına çeviren rekor

6

ABD'nin Florida eyaletinin Winter Haven kentinde yaşayan bir çiftin 6 aylık kızları Zyla, dünyanın en genç su kayakçısı oldu. Zyla, eğitmenlerin gözet..

Rakka’da da aynı oyun

Rakka’da da aynı oyun

7

ABD ve PYD’nin ortak operasyon düzenlediği IŞİD kontrolündeki Rakka’nın eski Askeri Meclis Başkan Yardımcısı Albay İmededdin Said, kurulan oyunu anlat..

Fransa'da basın sustu!

Fransa'da basın sustu!

8

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısını protesto için yarın ulusal gazetelerin basımı ve dağıtımı yapılmayacak.

ABD tehcire başladı

ABD tehcire başladı

9

ABD desteğiyle harekete geçen Suriye PKK’sı PYD, Arap yoğunluklu Rakka’ya, Şii milisler ise Sünni kenti Felluce’ye saldırıyor. Hem IŞİD baskısından bu..

Brüksel ayaklanması

Brüksel ayaklanması

10

Brüksel'de 60 bin kişi, merkez sağ hükümetin kemer sıkma önlemlerini içeren düzenlemelerini protesto etti. Olaylar sırasında sokaklar savaş alanına dö..

Anastasiadis Dolmabahçe'ye gelmedi

Anastasiadis Dolmabahçe'ye gelmedi

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan heyetlerin başkanları onuruna verdiği yemeğe KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da katılınca R..

Fransa'da 'kaos' cepte

Fransa'da 'kaos' cepte

12

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısını protestolar kapsamında devam eden rafineri grevi yüzünden Paris çevresinde ciddi benzin sıkıntısı yaşanıyor. Sü..

PYD Paris’te temsilcilik açtı

PYD Paris’te temsilcilik açtı

13

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD Fransa'nın başkenti Paris'te “Fransa'daki Rojava Temsilciliği” adı ile temsilcilik açtı.

Gannuşi yeniden genel başkan

Gannuşi yeniden genel başkan

14

Tunus'ta Nahda Hareketi Partisi Genel Başkanlığı'na yeniden hareketin lideri Raşid el-Gannuşi seçildi.

Rakka'da yüzbinler göçe başladı

Rakka'da yüzbinler göçe başladı

15

ABD ve PYD'nin Rakka'ya yönelik ortak operasyon düzenleyeceği beklentisi üzerine halk güvenli gördüğü bölgelere kaçmaya başladı. Bir milyondan fazla n..

ABD'den skandal YPG yorumu

ABD'den skandal YPG yorumu

16

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'de bulunan Amerikan askerlerini YPG simgesi taşıyan üniformalarla gösteren fotoğraflarla ilgili yorum..

AP'den AB'ye Türkiye tepkisi

AP'den AB'ye Türkiye tepkisi

17

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, Türkiye'ye yönelik vize serbestisi sürecini tıkayan AB'ye tepki gösterdi. Brok, vize sü..

Paris çıldırdı

Paris çıldırdı

18

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısına tepkiler çığ gibi büyürken, Paris'in birçok noktasında vatandaşlar adeta çıldırmış durumda. Saatlerce benzin ku..

Libya'da sığınmacı teknesi battı: 30 ölü

Libya'da sığınmacı teknesi battı: 30 ölü

19

Akdeniz'de sığınmacı faciası yaşandı. Libya açıklarında sığınmacıları taşıyan bir bot battı. Botta bulunan yaklaşık 30 mülteci hayatını kaybetti.

İran ve Suudi Arabistan anlaştı

İran ve Suudi Arabistan anlaştı

20

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Vekili Dr. Hüseyin Şerif, İranlı hacıların hac ibadetini yerine getirmesi için ülkesinde bulunan İran Hac ve Ziyaret..

+