DÜNYA

Mısır'da yeni anayasaya büyük tepki

Mısır'da ordunun atadığı geçici Cumhurbaşkanı Mansur tarafından açıklanan geçici anayasa, orduyu destekleyen bazı siyasi partilerin tepkisini çekti.

Aa Yeni Şafak
Mısır'da ordu tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından ilan edilen 33 maddelik geçici anayasaya yönelik tepkiler artarken, siyasi kesimlerin birçoğu geçici cumhurbaşkanının "seçilmiş değil atanmış" oluşunu ret gerekçesi gösterirken, bir kısım siyasi güçler ise hazırlık aşamasında tüm siyasi grupları kapsayan istişarelerin yapılmaması nedeniyle geçici anayasayı tartışıyor.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı iktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcısı Isam el-Uryan, yaptığı yazılı açıklamada, "darbecilerin" yasama erkini halkın seçtiği meclisin elinden aldığını ve bu hukuk dışı uygulama ile ülkenin demokrasi yolundaki kazanımlarını yitirerek "sıfır noktasına" geri döndüğünü belirtti.

İhvan'ın Siyasi İşlerden Sorumlu Yöneticisi Hisam el-Mirgani de geçici Cumhurbaşkanı Mansur tarafından ilan edilen 33 maddelik geçici anayasayı "batıl" olarak nitelendirerek, anayasanın, hukuka ve demorasiye müdahale eden "darbecilerin" elinden çıktığı için meşruiyetinden söz edilemeyeceğini dile getirdi.

Mısır'da ordunun açıklamasını ve Mansur'un geçici cumhurbaşkanı olarak atanmasını onaylayan Selefi eğilimli Nur Partisi ise yeni anayasayı düzenleyecek komiteyi olşturacak üyeleri atama yetkisinin cumhurbaşkanına verilmesine ve bu yetkilendirmenin halkın görüşüne danışılmadan yapılmasına itiraz ederek, geçici anayasayı kabul etmediklerini açıkladı.

Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partisinin, Mısır Milli Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile anayasada değişiklik yapacak komitenin üyelerinin halk tarafından seçilmesi üzerine anlaştıklarını ifade etti.

Siyasi kesimlerle istişare yapılmamasına yönelik eleştiriler

Mursi karşıtı 6 Nisan Gençlik Hareketi de Mansur'un geçici süreyle yürürlüğe sokulduğunu duyurduğu 33 maddelik geçici anayasada düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkati çekerek, Mısır'daki siyasi ve sivil toplum kuruluşları ile istişare yapılmadan anayasanın ilan edilmesini eleştirdi.

Resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada, yeni anayasada düzenlemelerin yapılmasını talep eden hareket, anayasaya göre geçici cumhurbaşkanının yeniden aday olmasının önünde engel olmaması, geçici cumhurbaşkanlığının tabiatına aykırı olarak Mansur'a geniş yetkilerin verilmesi ve yasama yetkisinin Mansur'un elinde toplanması gibi itirazlarını sıraladı.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılması için 30 Haziran gösterileri öncesinde imza kampanyası yürüten Temerrüd (İsyan) Hareketi ise anayasanın toplumu temsil eden gruplarla görüş alış verişi yapılmaksızın ilan edilmesine sert tepki gösterdi.

Hareketin kurucularından Mahmud Bedir, sosyal paylaşım hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Genel Koordinatörü Muhammed Baradai aracalığı ile geçici Cumhurbaşkanı Mansur'la iletişim kurduklarını ve bu konudaki itiraz ve taleplerini ilettiklerini aktardı.

"Darbe yanlısı UCK da desteklemiyor"

Mısır Halk Akımı Paltformu Başkanı ve UKC liderlerinden Hamdin Sabbahi, darbe sonrası geçici süreyle yürürlüğe konulan anayasa hakkında UKC'nin tutumunun belirgin olduğunu ve anayasanın hazırlanışında tarafsız kalacaklarını söyledi.

Hamdin, yaptığı açıklamada, UKC'nin, anayasanın cumhurbaşkanının onayına sunulmadan önce düzenlemelere ihtiyaç duyduğu görüşünde birleştiğini kaydederek, anayasanın düzenlenmesi, yeniden formülize edilmesi veya sil baştan yapılması gerektiğini vurguladı.

Ülkede darbeyi destekleyen Mısır Halk Akımı Platformu ile Ulusal Kurtuluş Cephesi de ilan edilen geçici anayasadan rahatsız olduğunu açıklaması, kamuoyunda muhaliflerin eleştirilerini haklı çıkarıyor.

Ordu tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, geçen 33 maddelik geçici anayasa ilan etmiş, Hazım Biblavi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmiş, Muhammed Baradai''yi de Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atamıştı.

Yorum

Suriyeli mahkumlar Hama hapishanesini ele geçirdi

Suriyeli mahkumlar Hama hapishanesini ele geçirdi

1

Suriye’nin Hama kentindeki merkez cezaevinde rejimin elinde tuttuğu mahkûmlar, hapishanenin kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı. Rejim mahkûmlarla ..

Obama 4.3 milyon liraya kiraya çıkıyor

Obama 4.3 milyon liraya kiraya çıkıyor

2

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık görevini devrettikten sonra Washington'da yaşamaya devam edecek. Obama, 9 yatak odası, bir egzersiz odası ve 8 ban..

Bolivya'da engelli protestoculara sert müdahale

Bolivya'da engelli protestoculara sert müdahale

3

Bolivya'da daha fazla devlet yardımı talebiyle sokak gösterileri düzenleyen ve Başkanlık sarayına yürüyen engelli protestoculara polis tazyikli su ve ..

Rakka'da yüzbinler göçe başladı

Rakka'da yüzbinler göçe başladı

4

ABD ve PYD'nin Rakka'ya yönelik ortak operasyon düzenleyeceği beklentisi üzerine halk güvenli gördüğü bölgelere kaçmaya başladı. Bir milyondan fazla n..

Erdoğan'ın sözleri Avrupa'yı salladı

Erdoğan'ın sözleri Avrupa'yı salladı

5

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dünya İnsani Zirvesi'ndeki vize muafiyetiyle ilgili sözleri Avrupa'da paniğe neden oldu. Erdoğan'ın mülteci anla..

Poroşenko'dan Rusya'ya sert mesaj

Poroşenko'dan Rusya'ya sert mesaj

6

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Nadejda Savçenko'yu Rusya'dan geri aldıkları gibi Donbas ve Kırım'ı da geri alacaklarını söyledi.

Korkutan talimat

Korkutan talimat

7

Terör örgütü IŞİD’in resmi sözcüsü Ebu Muhammed Adnani'nin 31 dakikalık bir ses kaydı ortaya çıktı. Adnani, batıda yaşayan militanlara “Bulunduğunuz y..

Orman yangını Kanada’nın milli gelirini etkiledi

Orman yangını Kanada’nın milli gelirini etkiledi

8

Kanada Merkez Bankası, Fort McMurray bölgesinde devam eden orman yangınının, ülkenin GSYİH’sini yüzde 1,25 olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Bu olumsuz..

Rakka operasyonu başladı

Rakka operasyonu başladı

9

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel'in Kobani ve Ankara temaslarının ardından ABD, Rakka operasyonu için düğmeye bastı. IŞİD'in Suriye'..

Merkel'den Türkiye-AB açıklaması

Merkel'den Türkiye-AB açıklaması

10

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile AB arasında Suriyeli sığınmacılarla ilgili varılan anlaşmanın yürümeyeceği konusunda endişe duymadığını s..

Süleymani Felluce’de!

Süleymani Felluce’de!

11

İran Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani, Irak güçlerini destekleyen Şii milisleri yönetmek için Felluce'yi IŞİD'den alma operasyonu kapsamında kente ..

Fehriye Erdal Belçika'da yargılanacak

Fehriye Erdal Belçika'da yargılanacak

12

Belçika Brugge Mahkemesi, iş adamı Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dol..

Rakka'yı kurtarma operasyonu başladı

Rakka'yı kurtarma operasyonu başladı

13

DAEŞ'in elinde bulunan Rakka kentini kurtarmak için koalisyon güçleri harekete geçti. Uzun süredir hazırlığı yapılan operasyonun bugün saat 14.00 sır..

Paris'te şok yargı kararı

Paris'te şok yargı kararı

14

Paris'te çıkan şiddetli çatışmalarda polis aracını kundaklayan göstericilerin cinayete teşebbüsten yargılanacağı iddia edildi.

Nükleer santralde grev

Nükleer santralde grev

15

Fransa'da hükümetin parlamentodan geçirmeye çalıştığı yeni çalışma yasa tasarısına karşı protestolar kapsamında, rafineri eylemi devam ederken nükleer..

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

16

Suriye’de rejimin kontrolündeki Tartus ve Ceble’de meydana gelen bir dizi patlamada 121 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü araçlarla ve intihar bomba..

ABD'de İslam düşmanlarına karşı imalı kampanya

ABD'de İslam düşmanlarına karşı imalı kampanya

17

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD'de özellikle başkan adaylarından Donald Trump'ın konuşmalarıyla yükselen İslamofobi ile mücadele için es..

Suud Bakan: Esed gitmeli

Suud Bakan: Esed gitmeli

18

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suriye krizine çözümün, sadece mültecilere insani yardım yapmakla mümkün olmayacağını söyledi. Suud B..

Gözlüğü sanat eseri sandılar

Gözlüğü sanat eseri sandılar

19

San Francisco Sanat Müzesi'ni gezen ziyaretçiler 17 yaşındaki Khatayan müzeye gizlice bıraktığı gözlüğü sanat eseri zannetti ve fotoğrafını çekmeye ba..

AP'den AB'ye Türkiye tepkisi

AP'den AB'ye Türkiye tepkisi

20

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, Türkiye'ye yönelik vize serbestisi sürecini tıkayan AB'ye tepki gösterdi. Brok, vize sü..

+