DÜNYA

Mısır'da yeni anayasaya büyük tepki

Mısır'da ordunun atadığı geçici Cumhurbaşkanı Mansur tarafından açıklanan geçici anayasa, orduyu destekleyen bazı siyasi partilerin tepkisini çekti.

Aa Yeni Şafak
Mısır'da ordu tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından ilan edilen 33 maddelik geçici anayasaya yönelik tepkiler artarken, siyasi kesimlerin birçoğu geçici cumhurbaşkanının "seçilmiş değil atanmış" oluşunu ret gerekçesi gösterirken, bir kısım siyasi güçler ise hazırlık aşamasında tüm siyasi grupları kapsayan istişarelerin yapılmaması nedeniyle geçici anayasayı tartışıyor.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı iktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcısı Isam el-Uryan, yaptığı yazılı açıklamada, "darbecilerin" yasama erkini halkın seçtiği meclisin elinden aldığını ve bu hukuk dışı uygulama ile ülkenin demokrasi yolundaki kazanımlarını yitirerek "sıfır noktasına" geri döndüğünü belirtti.

İhvan'ın Siyasi İşlerden Sorumlu Yöneticisi Hisam el-Mirgani de geçici Cumhurbaşkanı Mansur tarafından ilan edilen 33 maddelik geçici anayasayı "batıl" olarak nitelendirerek, anayasanın, hukuka ve demorasiye müdahale eden "darbecilerin" elinden çıktığı için meşruiyetinden söz edilemeyeceğini dile getirdi.

Mısır'da ordunun açıklamasını ve Mansur'un geçici cumhurbaşkanı olarak atanmasını onaylayan Selefi eğilimli Nur Partisi ise yeni anayasayı düzenleyecek komiteyi olşturacak üyeleri atama yetkisinin cumhurbaşkanına verilmesine ve bu yetkilendirmenin halkın görüşüne danışılmadan yapılmasına itiraz ederek, geçici anayasayı kabul etmediklerini açıkladı.

Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partisinin, Mısır Milli Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile anayasada değişiklik yapacak komitenin üyelerinin halk tarafından seçilmesi üzerine anlaştıklarını ifade etti.

Siyasi kesimlerle istişare yapılmamasına yönelik eleştiriler

Mursi karşıtı 6 Nisan Gençlik Hareketi de Mansur'un geçici süreyle yürürlüğe sokulduğunu duyurduğu 33 maddelik geçici anayasada düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkati çekerek, Mısır'daki siyasi ve sivil toplum kuruluşları ile istişare yapılmadan anayasanın ilan edilmesini eleştirdi.

Resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada, yeni anayasada düzenlemelerin yapılmasını talep eden hareket, anayasaya göre geçici cumhurbaşkanının yeniden aday olmasının önünde engel olmaması, geçici cumhurbaşkanlığının tabiatına aykırı olarak Mansur'a geniş yetkilerin verilmesi ve yasama yetkisinin Mansur'un elinde toplanması gibi itirazlarını sıraladı.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılması için 30 Haziran gösterileri öncesinde imza kampanyası yürüten Temerrüd (İsyan) Hareketi ise anayasanın toplumu temsil eden gruplarla görüş alış verişi yapılmaksızın ilan edilmesine sert tepki gösterdi.

Hareketin kurucularından Mahmud Bedir, sosyal paylaşım hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Genel Koordinatörü Muhammed Baradai aracalığı ile geçici Cumhurbaşkanı Mansur'la iletişim kurduklarını ve bu konudaki itiraz ve taleplerini ilettiklerini aktardı.

"Darbe yanlısı UCK da desteklemiyor"

Mısır Halk Akımı Paltformu Başkanı ve UKC liderlerinden Hamdin Sabbahi, darbe sonrası geçici süreyle yürürlüğe konulan anayasa hakkında UKC'nin tutumunun belirgin olduğunu ve anayasanın hazırlanışında tarafsız kalacaklarını söyledi.

Hamdin, yaptığı açıklamada, UKC'nin, anayasanın cumhurbaşkanının onayına sunulmadan önce düzenlemelere ihtiyaç duyduğu görüşünde birleştiğini kaydederek, anayasanın düzenlenmesi, yeniden formülize edilmesi veya sil baştan yapılması gerektiğini vurguladı.

Ülkede darbeyi destekleyen Mısır Halk Akımı Platformu ile Ulusal Kurtuluş Cephesi de ilan edilen geçici anayasadan rahatsız olduğunu açıklaması, kamuoyunda muhaliflerin eleştirilerini haklı çıkarıyor.

Ordu tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, geçen 33 maddelik geçici anayasa ilan etmiş, Hazım Biblavi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmiş, Muhammed Baradai''yi de Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atamıştı.

Yorum

Irak’ta siyasi kriz!

Irak’ta siyasi kriz!

1

Irak’ta Yeşil Bölge çevresini koruyan beton bariyerleri yıkan Sadr yanlısı göstericiler meclis binasını bastı. Baskın Şii lider Sadr’ın iki aylığına s..

Sadr yanlıları parlamentoyu boşalttı

Sadr yanlıları parlamentoyu boşalttı

2

Şii lider Sadr’ın iki aylığına siyasetten çekildiğini açıklamasının ardından Bağdat'ta parlamento binasını basan Sadr yanlılarının binayı boşalttığı a..

CIA resti gördü

CIA resti gördü

3

CIA Başkanı John Brennan, Suudi Arabistan’ı 11 Eylül saldırılarına mali destekle suçlayan raporun asılsız söylentilere izin vermemek için gizli kalmas..

Esed'den şaşırtan karar

Esed'den şaşırtan karar

4

Suriye'nin orta kesiminde bulunan Hama merkez hapishanesindeki tutukluların 2 günlük eyleminden sonra Beşşar Esed rejimi ile varılan anlaşma kapsamınd..

Eurovision'da bayrak krizi

Eurovision'da bayrak krizi

5

Eurovision şarkı yarışması diplomatik krize neden oldu. Yarışmada KKTC, Kosova ve Filistin gibi ülkelerin bayraklarına yasak gelmesine tepki yağıyor. ..

BBC'nin yalanlarına dayanamayan spiker istifa etti

BBC'nin yalanlarına dayanamayan spiker istifa etti

6

BBC'nin yalan haberlerine dayanamayan spikeri Dima İzzedin, iş bıraktı. Sosyal medya aracılığı ile işinden ayrıldığını duyuran İzzeddin, "Parçalanmış ..

Aliyev cephede

Aliyev cephede

7

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattına yakın bölgelerde incelemelerde bulundu.

Halep'i kurtarmak için çalışmalıyız

Halep'i kurtarmak için çalışmalıyız

8

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Halep semaları varil bombaları ve top atışıyla dolarken, hepimiz çatışmaların durması anlaşmasını kurtarmak için çalış..

Hristiyanlar birer mumya

Hristiyanlar birer mumya

9

Dünya genelinde 1 milyar 300 milyon inananı bulunan Katolik cemaatinin ruhani lideri olan Papa Francesco, Hristiyanlara sert eleştirilerde bulundu. Pa..

Teksas'ta hapishanede sakal ve takke yasağı kalktı

Teksas'ta hapishanede sakal ve takke yasağı kalktı

10

New Orleans'taki 5. ABD Temyiz Mahkemesinin üç yargıcı oy birliğiyle Teksas'ın doğusunda bulunan Michael hapishanesindeki mahkum David Raşid Ali'nin 1..

Masumlar katledilirken siyasi geçiş olmaz

Masumlar katledilirken siyasi geçiş olmaz

11

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde Suriye'deki son gelişmeler ve Halep'te tırmanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu..

ABD'de Cumhuriyetçi adaylardan Ted Cruz yarışı bıraktı

ABD'de Cumhuriyetçi adaylardan Ted Cruz yarışı bıraktı

12

ABD'de başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için yola çıkan Cruz adaylığı bıraktığını açıkladı, böylece Donald Trump adaylığa bir ad..

Çin ve Laos ilişkileri geliştirecek

Çin ve Laos ilişkileri geliştirecek

13

Başkent Pekin'de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Laos Devlet Başkanı Bounnhang Vorachith arasında gerçekleşen görüşmede, taraflar, birçok alanda ikil..

Mesafe 10 kilometre

Mesafe 10 kilometre

14

Kilis sınırında muhaliflerle çatışan terör örgütü IŞİD, şok baskınlarla sınırdaki İgde, Düdyen, Telşehir ve Havar köylerini ele geçirdi. Böylelikle ör..

Irak'ta güvenlik zirvesi

Irak'ta güvenlik zirvesi

15

Irak'ın başkenti Bağdat'taki olumsuz gelişmelerin ardından Ulusal İttifak Başkanı ve Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi Parlamento Başkanı Selim El Cu..

PYD pusuda

PYD pusuda

16

Suriye Kanaat Önderleri Birliği Başkanı Dr. Muhammed Asaf, İran, Rusya ve rejimin IŞİD eliyle Türkiye’den intikam aldığını söyledi. IŞİD’in bu güçler ..

Kanada’da binlerce kişi tahliye ediliyor

Kanada’da binlerce kişi tahliye ediliyor

17

Kanada'nın 100 bin nüfuslu Fort McMurray sakinlerinden çevredeki orman yangını nedeniyle evlerini boşaltmaları istendi. Kent sakinleri hozla kenti boş..

BBC'nin ipliğini pazara çıkardı

BBC'nin ipliğini pazara çıkardı

18

BBC Arapça spikeri Dima İzzeddin, Halep'te muhaliflerin uğradığı katliamı rejim bölgesinde işlenmiş gibi yansıtan kanalına istifayla tepki gösterdi. K..

Brezilya'da Whatsapp'a erişim kapatıldı

Brezilya'da Whatsapp'a erişim kapatıldı

19

Brezilya'nın Sergipe eyaletinde bir yargıç, Whatsapp'ın 72 saat süreyle erişime kapatılmasını kararlaştırdı. Erişim yasağı pazartesi öğleden sonra baş..

Osmanlı üzerinden hadsiz tehdit

Osmanlı üzerinden hadsiz tehdit

20

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haddi aşan tehditkar bi açıklamada bulundu. Zaharova, "Osmanlı İmparatorluğu'nun sonunun ne olduğun..

+