DünyaAyetleri Luhlaranakşediyorlar

Ayetleri 'Luh'lara nakşediyorlar

Kamerun’un Kousseri bölgesinde çocuklar, 5 yaşından itibaren Kur’an kurslarında hafızlık eğitimi almaya başlıyor. Defter ve kalem olmadığı için Kur’an-ı Kerim ayetleri tek tek “luh” adı verilen tahta levhalara kauçuktan hazırlanan mürekkeplerle yazılıp ezberleniyor.

Fatih ÖzerYeni Şafak
60 yılda onbinlerce hafız yetişti
60 yılda onbinlerce hafız yetişti

Kara kıtanın en fakir ülkeleri arasında yer alana Kamerun’un yüzde 30’unu Müslümanlar oluşturuyor. Kousseri Bölgesinde çoğunluğu oluşturan Müslüman nüfusun kurduğu Kur’an kurslarında çocuklar 5 yaşından itibaren hafızlık eğitimine başlıyor. Böylede kısıtlı imkanlarda eğitim gören öğrenciler, öğretmenlerinin söylediği ayetleri, ağaç dallarından yaptıkları kalemleri kauçuktan hazırladıkları mürekkeplere batırarak “luh”ların üzerine yazıyor. Öğrenciler ayetleri ezberledikten sonra yeni bilgileri yazmak için bir öncekileri silmek zorunda kalıyor. Kur’an kursunda hafızlığını tamamlayan öğrenciler luhlarını saklayarak çocuklarına miras olarak bırakıyor.

ÖĞRENCİLERİN ÇOĞU YETİM ÇOCUKLAR

Kousseri Bölgesinde 1960 yılından bu yana çocuklara hafızlık eğitimi veren Kur’an kursunun müdürü Sıtkı Muhammed, maddi imkanlardan dolayı çocukların defter ve kalam alamadığını hafızlık eğitimini luhlara yazarak yaptıklarını söyledi. 1960 yılından bu yana on binlerce hafızın Kur’an kursundan yetiştiğini söyleyen Muhammed, “ Öğrencilerimizin çoğu yetimlerden oluşuyor. 250 erkek 170 kız olmak üzere toplamda 420 öğrencimiz bulunuyor. Sabahtan kursa gelerek öğretmenlerinin öğretecekleri ayetleri tek tek luhlara yazıyorlar. Yazılan ayetleri hep birlikte sesli olarak okuyarak ezberliyorlar. Böylece daha hızlı bir şekilde ayetleri ezberlemiş oluyorlar. Sesli olarak okunan ayetlerde çocuklar bir yeri hatalı okusa bile arkadaşından doğru olan şeklini duyduğu için hemen hatasını düzeltiyor. Böylece suresini hatasız bir şekilde ezberlemiş oluyor” dedi. 

  • Mürekkep, kauçuğun ham maddesinden hazırlanıyor. Su ile temas ettiği zaman siliniyor.
  • Miras olarak bırakılıyor
  • Yoksullukla mücadele eden Kamerun’da hafızlık eğitimi alan öğrencilerin büyüdüklerinde kendilerine ait olan luhlarını çocuklarına bıraktıklarını söyleyen Muhammed, “İnsanlar ömür boyu bir tane luh ile ezberini yapıyor. Bu nedenle kullanılan mürekkebin de kolay temizlenmesi gerekiyor. Kauçukun ham maddesinden özel olarak mürekkep hazırlanıyor. Kullanılan mürekkep su ile temas ettiği zaman çıktığı için sürekli temizleniyor. Eğer temizlenmiyorsa zımparalanarak temizlenmesi sağlanıyor” şeklinde konuştu.

Bir kilo pirince üç gün mesai
DÜNYA
Bir kilo pirince üç gün mesai

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.