DÜNYA

Azeri-Ermeni savaşı kapıda

Uluslararası Kriz Grubu, Yukarı Karabağ sorunu nedeniyle silahlanma yarışını hızlandıran ve söylemlerini sertleştiren Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaş ihtimalinin arttığı uyarısında bulundu.

Aa Yeni Şafak
Brüksel merkezli düşünce kuruluşunun "Ermenistan ve Azerbaycan: Savaşı Önlemek" raporunda, her iki tarafta artan askeri kapasite nedeniyle yeni bir silahlı çatışmanın, zayıf bir ateşkese dayanan 1992-1994'teki çatışmalara göre çok daha ölümcül olacağı tahmini yer aldı.

Gerilimi düşürmenin aciliyet arz ettiği belirtilen raporda, muhtemel bir savaşta hiçbir tarafın hızla ve kolayca kazanamayacağı ve bölgesel ittifaklar yoluyla Rusya, Türkiye ve İran gibi güçlerin savaşa müdahil olabileceği öne sürüldü.

Uluslararası Kriz Grubu'na göre böyle bir savaş, çatışma bölgelerine yakın hayati önemdeki petrol ve doğalgaz boru hatlarıyla bölgesel istikrar için hayati önemdeki Türkiye-Rusya işbirliğini de tehdit edecek.

Hiçbir tarafın kısa vadede geniş çaplı saldırı planlamadığı fakat ön siperlerdeki çatışmalarda yılda 30 kişinin öldüğü bir dönemde olayların kolayca kontrolden çıkabileceği belirtilen raporda, barış müzakerelerinin fiilen durma noktasına gelmesinin savaş ihtimalini güçlendirdiği uyarısı yapıldı.

Uluslararası Kriz Grubu, Ermenistan ve Azerbaycan'a siperlerden keskin nişancıların çekilmesi, cephe gerisinde geniş kapsamlı askeri tatbikatların durdurulması, top atışlarının kesilerek büyük topların geri çekilmesi ve yeni siperler kazılarak askeri birliklerin ilerletilmesinin durdurulması ve Ermenistan'ın silah altına aldıklarını Yukarı Karabağ'a göndermekten vazgeçmesi gibi güven artırıcı önlemler tavsiye etti.

Raporda Ermenistan'dan işgal altında tuttuğu Azeri topraklarına Ermeni yerleşimcileri göndermeyi, Azeri şehirlerine Ermeni isimler vermeyi ve tek taraflı arkeolojik kazılar yapmayı bırakarak, statükoyu Azerbaycan açısından daha katlanılmaz hale getirmemesi istendi.

Yorum

23 yıldır evlerinde ayıyla yaşıyorlar

23 yıldır evlerinde ayıyla yaşıyorlar

1

Rusya'da Svetlana ve Yuriy Panteleenko çifti yavruyken evlerine aldıkları ayıyı evcilleştirdiler ve onu ailenin bir parçası yaptılar. 136 kilo ağırlığ..

Türkiye'den Somali'ye 11 bin ton yardım

Türkiye'den Somali'ye 11 bin ton yardım

2

Türk Kızılayı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) Somali için organize ettiği 11 bin tonluk gıda yardımını taşıyan gemin..

Mahkumlar rejim güçlerini esir aldı

Mahkumlar rejim güçlerini esir aldı

3

Suriye'de rejim güçlerinin kuşatması altında bulunan Hama hapishanesindeki mahkumlar, rejim yetkililerini ve yüksek rütbeli bir polis memurunu esir al..

Felluce çıkmazı

Felluce çıkmazı

4

Irak’ta IŞİD’in elindeki Felluce’ye yönelik operasyonlar kapsamında kentin güney sınırında yer alan Fırat Nehri’ne ulaşıldığı bildirilirdi. 50 bin siv..

Ramazan'ı ilahilerle karşıladılar

Ramazan'ı ilahilerle karşıladılar

5

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, "Ramazan'ı karşılamak" konulu ilahi konseri düzenlendi.

'İngilizler Kut'ül Amare'de Hintlileri kullandı'

'İngilizler Kut'ül Amare'de Hintlileri kullandı'

6

İngilizlerin Hintlileri tarihte birçok alanda kullandığını hatırlatan Yeni Şafak Yazarı Müfit Yüksel, "Kut'ül Amare'deki 13 bin İngiliz askerinin çoğu..

Irak'tan sığınmacı çağrısı

Irak'tan sığınmacı çağrısı

7

Irak hükümeti, uluslararası ve bölgesel kuruluşlara, çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden sığınmacıların temel ihtiyaçlarının karşılanması için yar..

IŞİD füzeleri evden atıyor

IŞİD füzeleri evden atıyor

8

Terör örgütü IŞİD’in Kilis’i hedef alan Katyuşa füzelerini Suriye’de sivillerden gasp ettiği evlerden gönderdiği ortaya çıktı. Füzeleri Savran’daki bi..

Mare kuşatıldı

Mare kuşatıldı

9

Suriye PKK'sı PYD'nin havadan ve karadan aktif ABD desteğiyle Rakka'da operasyon düzenlediği IŞİD, Halep'in kuzeyinde muhaliflere saldırdı.

Obama sırtımızdan vurdu

Obama sırtımızdan vurdu

10

Suriyeli muhaliflerin ‘Genelkurmay Başkanı’ Ahmed Berri, “500 bin insanımızı acımasız Esed rejimi ile İran-Rusya ittifakına kurban verdik. 20 milyon S..

Yine bombalar yağdı

Yine bombalar yağdı

11

Suriye ile Rus ordusuna ait savaş uçakları Halep'e bomba yağdırmaya devam ediyor.

Siz vermeyince kendimiz yaptık

Siz vermeyince kendimiz yaptık

12

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Washington'daki düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi'nde konuştu.

Esrar yiyen koyunlar köyü birbirine kattı

Esrar yiyen koyunlar köyü birbirine kattı

13

İngiltere'de otladıkları sırada esrar kalıntılarını yiyen koyunlar köyün altını üstüne getirdi. Bölge yetkilisi Richard, "Koyunlar sokaklarda bir o ya..

700 mülteci boğuldu

700 mülteci boğuldu

14

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcülerinden William Spindler, Akdeniz’de çarşamba gününden bu yana 700 mültecinin ölmüş olabileceğ..

Peşmerge'den DAEŞ'e karşı operasyon

Peşmerge'den DAEŞ'e karşı operasyon

15

Peşmerge güçleri, DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'un Hazır bölgesindeki yerleri geri almak için geniş çaplı operasyon başlattı.

21 PKK'lı öldürüldü

21 PKK'lı öldürüldü

16

Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekatıyla teröristlerce kullanıldığı belirlenen silah mevzisi, sığınak, barınak ve mağaralar im..

ABD'den ÖSO'ya 'yanlış' sorti

ABD'den ÖSO'ya 'yanlış' sorti

17

ABD jetlerinin Suriye'deki Mare kasabasında Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhalifler birliklere ait mevzileri 'yanlışlıkla' imha ettiği bildirildi.

Yarım milyon kuşatma altında

Yarım milyon kuşatma altında

18

BM İnsani İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Suriye rejiminin Mayıs ayında BM'nin 34 yardım kon..

+