DünyaDünya Mobil Kongresi gelecek yıllarda Barselonada olmayabilir

Dünya Mobil Kongresi'nin Barselona hakkındaki kararı

Dünya Mobil Kongresi gelecek yıllarda Barselona'da olmayabilir

Dünya'nın önde gelen iletişim teknoloji fuarlarından biri olan Dünya Mobil Kongresi, siyasi gerginliğin arttığı Katalonya'daki krizin devam etmesi durumunda 2019 yılından itibaren Barselona dışında bir şehre alınabileceğini bildirdi.

Haber MerkeziAA
Dünya Mobil Kongresi
Dünya Mobil Kongresi

Dünyanın en büyük iletişim teknoloji fuarlarından biri olarak kabul edilen Dünya Mobil Kongresi'nin, Katalonya'daki krizin devam etmesi halinde 2019 yılından itibaren Barselona haricinde bir şehre alınabileceği bildirildi.

Barcelona Mobil World Capital Vakfının Barselona'da düzenlediği toplantıda konuşan Dünya GSM Birliği (GSMA) Yönetim Kurulu Başkanı John Hoffman, siyasi gerginliğin arttığı Katalonya'daki mevcut durumdan endişe duyduklarını belirtti.

Hoffman, bağımsızlık yanlısı girişimlerden dolayı Katalonya'da yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal krizin devam etmesi halinde kongre organizasyonunun 2019 yılından itibaren Barselona'nın elinden alınabileceğini dile getirdi.

2023 yılına kadar sözleşme devam ediyor

2006 yılından bu yana Barselona yapılan Dünya Mobil Kongresi'nin bu kentte devam etmesi için 2023 yılına kadar sözleşmenin bulunduğunu hatırlatan John Hoffman, buna rağmen gerginliklerin devam etmesi ve sokaklara taşınması halinde bu büyük organizasyonunun 2019 yılında başka bir şehre taşınması olasılığı olduğunu kaydetti.

REKLAM

Hoffman, Dünya Mobil Kongresi'nin 2018 yılında 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde yapılmasıyla ilgili şu anda hiçbir sorunun olmadığını da kaydetti.

Bu arada, aynı toplantıya katılan ve GSMA ile anlaşması bulunan Barselona Belediyesi Başkanı Ada Colau da Katalonya'daki krizin daha fazla büyümemesinin garanti edilmesi ve hızlı bir çözüm bulunması için çalıştıklarını vurguladı.

Geçmiş dönemlerde Türkiye'den bazı kurumlar GSMA ile iletişime geçerek, Dünya Mobil Kongresi'nin gelecek yıllarda İstanbul'da düzenlenebilmesi için girişimde bulunmuştu.

Katalonya lideri teslim oldu
DÜNYA
Katalonya lideri teslim oldu