DünyaEcdat mirasınasahip çıkıyoruz

Ecdat mirasına sahip çıkıyoruz

Türkiye, Lübnan’daki ecdat yadigarı eserlere sahip çıkıyor. TİKA Lübnan Koordinatörü Serhat Küçükkurt, Lübnan’da çok sayıda restorasyon projelerinin olduğunu belirterek, “Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1888 yılında inşa ettirilen Askeri Rüştiye Mektebi’ni de restore edeceğiz” dedi.

Yasemin AsanYeni Şafak
Ecdat mirasına sahip çıkıyoruz
Ecdat mirasına sahip çıkıyoruz

Eski bir Osmanlı toprağı olan Lübnan’daki ecdat yadigarı eserlere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sahip çıkıyor.TİKA Program Koordinatörü Serhat Küçükkurt, Lübnan’da yürütülen projeleri Yeni Şafak’a anlattı. Küçükkurt, Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıl dönümünde yapılmış Hamidiye Çeşmesi ile Trablus’taki saat kulesinin TİKA tarafından restore edildiğini hatırlattı. Lübnan’da çok sayıda projelerinin bulunduğunu ifade eden Küçükkurt, şunları söyledi:

SIRADA RÜŞTİYE MEKTEBİ VAR

“Ata yadigarı, dünya ortak kültürel mirası bu eserlerin restorasyonlarına başladık. Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1888 yılında inşa ettirilen Askeri Rüştiye Mektebi olarak kullanılan bina, bugün Şehit Müftü Hasan Halit Lisesi adıyla hizmet veriyor. Okul binası 1990’lı yıllarda tadilat geçirmiş. Ancak bu operasyon başarılı bir restorasyon tekniği ile yapılmadığı için gereği kadar korunamamış. Şu an bakıma ihtiyacı var. Binanın restorasyonunu önümüzdeki dönemde yapmayı planlıyoruz.”

Lübnan’da kültür, eğitim, sağlık, ekonomik, idari-sosyal altyapıların güçlendirilmesi ve su temini hizmetleri konusunda birçok proje yürüttüklerini kaydeden Küçükkurt, "Özel Türkmen motiflerinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için atölye kurduk. Türkmen halıları dünyada marka olacak" dedi.

Saat kulesi restore edildi

TİKA, Lübnan’daki Sultan 2. Abdülhamid’in hatıralarını yaşatıyor. Lübnan’ın Trablus şehrindeki Hamidiye Saat Kulesi TİKA tarafından restore edilmişti. Şehrin sembolü haline gelen saat kulesi, geçen zaman içinde yıpranmış ve Lübnan iç savaşında da isabet eden kurşunlar nedeniyle duvarları, kapıları ve pencereleri büyük hasar görmüştü. Lübnan’da hala ayakta kalmayı başarmış birkaç eserden biri olan kule, TİKA tarafından restore edilerek gelecek nesillere taşındı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.