DünyaEtiyopyadaki çöp yığınları hastalıklara davetiye çıkarıyor

Etiyopya'daki çöp yığınları hastalıklara davetiye çıkarıyor

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da çöp kamyonlarına ödeme yapılmayınca caddelerde büyük çöp birikintileri meydana geldi. Çevre sakinleri ise yayılan pis koku ile birlikte hastalıkların yayılmasından endişe ediyor. Yetkililer ise sorunun çözülmesine rağmen biriken çöplerin toplanmasının zaman alacağını ifade ediyor.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da çöp kamyonlarının 9 gün boyunca çalışmaması nedeniyle şehrin cadde ve sokaklarında çöp tepeleri meydana geldi.

Başkent sakinleri çöp yığınlarından yayılan pis koku ve görüntüden şikayet ederken, sorunun çöp kamyonlarına ödeme yapılmaması olduğu öğrenildi.

Addis Ababa Katı Atık Yönetimi Ofisi Genel Müdürü Yardımcısı Masresha Takele, yönetimde yaşanan aksaklıklardan dolayı 9 gün boyunca çöp kamyonlarının ve buldozerlerin çalışmadığını söyledi.

Kurumda çöp toplama araçlarına yapılan ödemelerden sorumlu kişinin, ülkedeki son yolsuzluk davası kapsamında gözaltına alındığını belirten Takele, ödemeler konusunda başka bir kişinin yetkilendirildiğini kaydetti.

Takele, "Ödeme problemini çözdük ve şu an çöp kamyonları çalışmaya başladı ancak biriken çöplerin toplanması biraz vakit alacak." ifadesini kullandı.

REKLAM

Biriken çöplerden hastalık oluşacağı endişesi

Caddelerde biriken çöp tepelerinden rahatsız olan sakinler ise durumun hastalığa sebep olabileceği için endişeli olduklarını dile getirdi.

Menen bölgesindeki çöp alanı yakında ayakkabı satıcılığı yapan ve ismini vermek istemeyen yerel sakin, "Çöp sebebiyle sineklerle baş etmeye çalışıyoruz. Koku sebebiyle bazı arkadaşlar burada satış yapmaktan vazgeçti." diye konuştu.

Yaklaşık 4 milyon insanın yaşadığı başkentteki çöp toplama sistemi mahallelerdeki çöp toplayıcıları ve Addis Ababa Şehir Yönetimi'nin iş birliğinde ilerliyor.

Mahalle sakinlerinin evlerinden az bir para karşılığında çöpleri alan çöp toplayıcıları, bunları cadde ve sokaklardaki çöp toplama alanlarına istifliyor. Katı Atık Yönetimi Ofisine bağlı çöp kamyonları ve buldozerler ise buradaki çöpü alarak başkentin Koshe bölgesindeki çöp toplama alanına götürüyor.

REKLAM