https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya İbadiden Peşmergeye işbirliği çağrısı

İbadi'den Peşmergeye işbirliği çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un çağrısı ile Fransa'ya giden Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Peşmergeye Irak ordusuyla birlikte çalışmaları çağrısında bulundu.

Haber Merkezi Diğer
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un davetlisi olarak Fransa'ya giden Irak Başbakanı Haydar el İbadi, düzenlenen ortak basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile silahlı bir çatışma istemediğini vurguladı.

Peşmergenin tartışmalı bölgelerde Irak güvenlik güçleriyle birlikte çalışması için çağrıda bulunan İbadi, "Peşmergeye, vatandaşların güvenliğini garanti altına almak ve böylece bu bölgeleri tekrar inşa edebilmek için, federal yetkililerin otoritesi altında Irak güçlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kalmaları çağrısında bulunuyorum" dedi.

İbadi, Kürt vatandaşların isteklerine saygı duyduğunu belirterek, "Birlikte çalışmalıyız ve federal hükümetin otoritesi tüm bölgelere doğru genişlemeli. Peşmergeye Irak Silahlı Kuvvetleri'yle işbirliği yapması talebinde bulunuyorum. Musul'da olduğu gibi" diye konuştu.

REKLAM