DünyaMezhep kartını kullanacak

Mezhep kartını kullanacak

Türkiye, İran ve Irak’ın attığı ortak adımlarla sıkışan Barzani, mezhep kartına sarıldı. Barzani, kendi referandumuna meşruiyet sağlamak için Irak meclisindeki Sünni milletvekilleri ve Sünni aşiret liderlerine “Siz de federal bölge kurun” diye baskı yapıyor. Projede Mossad ve CIA ajanları da etkin rol alıyor.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
Ültimatom verilen Barzani yönetimi mezhep kartını sahaya sürdü.
Ültimatom verilen Barzani yönetimi mezhep kartını sahaya sürdü.

Irak Merkezi Hükümeti tarafından sınır kapıları, havalimanları ve petrol sahalarını teslim etmesi konusunda ültimatom verilen Barzani yönetimi mezhep kartını sahaya sürdü. Irak meclisindeki sünni milletvekilleri ve sünni aşiret liderleri Barzani’nin illegal referandumunu meşru kılma amacıyla kışkırıtılıyor. ‘Siz de sünni federal bölgeler kurun’ baskısı uygulanan aşiret liderleri ve Iraklı vekillere çeşitli vaadlerde bulunuluyor. Mossad ve CIA ajanlarının etkin rol oynadığı ikna süreci Erbil merkezli yürüyor. Yeni Şafak’a konuşan Iraklı kaynaklar, “Barzani, Sünni Türkmen ve Araplarla ‘Sünni federal bölgeler’ konusunda yoğun temaslar yürütüyor ve birçok isme ciddi tekliflerde bulunuyor. Ancak burada esas hedef, ülkeyi daha küçük parçalara bölerek İsrail’in işgaline hazır hale getirmek” açıklaması yaptı.

Hasan Özmen

MEDYASI BOŞ DURMUYOR

Irak ve etraf ülkelerde faaliyet gösteren Barzani’ye bağlı medya kuruluşları, Iraklı sünnilerin referandum hazırlığı içerisinde olduğu yönünde haberler yayımlıyor. Sözkonusu medya organları, Ninova Aşiretler Sözcüsü olarak gösterdikleri Şeyh Muzehim el Hewyet, Ninova Vilayet Meclisi Üyesi Hezvan Davdi ve Iraklı vekil Salim Şabek’e dayandırılan haberlerde, Diyala, Anbar ve Bağdad’da yaşayan sünni Arapların ‘federal bölgeler’ konusunda referandum hazırlığı yaptığı öne sürüldü.

TOPLUMSAL KARŞILIĞI YOK

Bağdad merkezli faaliyet yürüten Türkmen Yüksek Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Irak eski milletvekili Hasan Özmen ise sözkonusu kışkırtmaya ilişkin konuştu. Son dönemde Barzani ve yandaşları tarafından bu yönde yoğun propaganda yapıldığını hatırlatan Özmen, “Haberlerde yer verilen insanların toplumsal karşılığı yok. Hedeflenen, Irak’ı daha küçük parçalara ayırarak İsrail’in işgaline hazır hale getirmek” dedi. “Bölgede yaşayan halklara rağmen Tel Aviv’den Kafkaslar’a uzanan bir korsan set oluşturmak isteyenler, Sünni Arap ve Türkmenleri bu oyunda kullanmak istiyor” ifadelerini kullanan Özmen, şöyle konuştu:

‘BİRLİK’ ORTAK MÜŞTEREĞİMİZ

“Tüm Irak halkı zorlu bir devirden geçiyor. Ancak biz bu badireleri daha fazla ayrışarak değil birliğimizi koruyarak aşabiliriz. Biz Türkmenler olarak bu yönde yapılan teklifleri geri çevirdik, çevirmeye de devam edeceğiz. Türkmen haklarının anayasal teminat altına alınması konusunda merkezi hükümetle işbirliğine devam edeceğiz. Bu konuda temas ettiğimiz Arap, Hıristiyan, Ezidi, Kürt, Keldani tüm farklı etnik ve dini grup temsilcileri de Irak’ın birliğinin müştereğimiz olduğunu vurguluyorlar.”

ARAPLAR TUZAĞA DÜŞMEYECEK

“Irak’ın en büyük Arap aşiret temsilcileri Müttehidun grubundan Usame Nuceyfi, Hivar Partisi Başkanı Salih Mutlak, Hal Partisi Başkanı Cemal Kalburi ve Irak İslami Partisi Başkanı Selim Cumhuri 25 Eylül referandumuna karşı net tavır sergilediler. Barzani tarafından yapılan kirli tekliflere de karşı olduklarını ilan ettiler. Dolayısıyla ‘bölünmüş Irak’ ve ‘korsan Kürdistan’ projesine Arapların destek vermeyeceği tüm kanaat önderi ve siyasi temsilciler tarafından net bir biçimde vurgulandı.”

Barzani, Iraklı Sünni kanaat önderlerini 25 Eylül korsan referandumuna ikna için de mezhep kartını öne çıkarmış,

‘Yumuşak lokma’ planı devrede

Iraklı Türkmen milletvekili Hasan Özmen, Musul ve Kerkük’te Araplara ait bölgelerin yüzde 40’ını Barzani güçlerinin işgal ettiğini, CIA ve MOSSAD aklıyla yürütülen kirli plan dahilinde şimdi de Sünnilerin kışkırtıldığını söyledi. Özmen, “Çeşitli makam, özerk bölge ve maddi vaadler verilerek aldatılmaya çalışılan kişiler 2014 yılı haziran ayında DEAŞ tarafından yurtları işgal edildiği için Kürt bölgesine sığınan mağdur insanlar. Sayıları 1 milyonu aşan bu insanların bölgeleri 2016 yılından itibaren ABD-İsrail-Barzani ittifakı tarafından işgal edildi. Barzani ve müttefikleri öncelikle bölge bu insanların evlerine dönmesine izin vererek işgal ettiği beldelerden çekilmelidir” dedi. Özmen şu vurguyu yaptı: “İsrail ve ABD öncelikle Siyonist koridoru inşa etmek, sonrasında ise uzun soluklu savaşların fitilini ateşlemek adına ülkemizde yoğun çaba yürütüyor. Irak’ta yeni fay hatları oluşturarak yutulabilir kıvama gelen ülkeyi İsrail eliyle yutmak istiyorlar. Enerji hatları ve Siyonist koridoru tesis etmek için ‘yumuşak lokma doktrini’ni devreye soktular. Bundan sonra da daha fazla yöntem deneyerek bu hedefe ulaşmaya çalışacaklar.”

Mezheple aldatma
harita ile tehdit
DÜNYA
Mezheple aldatma harita ile tehdit

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.