DünyaO füzeler savaş nedeni

O füzeler savaş nedeni

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Riyad’ın Tahran’la karşılıklı direk çatışma içine girmek istemediğini, ancak ülkesinin İran’a ambargo uygulanmasını arzu ettiğini söyledi.

Haber MerkeziYeni Şafak
​Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr
​Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr

Geçtiğimiz cumartesi günü Riyad’a Yemen tarafından fırlatılan balistik füzenin 22 Temmuz’da Yenbu vilayetine atılan İran yapımı füzeyle benzerlikler taşıdığını kaydeden Cubeyr, saldırıya ilişkin Hizbullah’ı ve Tahran’ı suçladı. Füzenin Yemen’e gizlice getirildiğini, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı askeri uzmanlar tarafından monte edildiğini ileri süren Cubeyr, “Bu uzmanlar Suudi Arabistan’a yönelik saldırıyı koordine ettiler ve füzeyi kullananlara eğitim verdiler. Suudi Arabistan’a füze fırlatılması bir savaş nedenidir. Ancak İran’la direk bir çatışmaya girmeyi arzulamayız” dedi. Amerikan CNBC televizyonuna verdiği demeçte Cubeyr, şunları söyledi:

“LÜBNAN’A EL KOYDULAR”

“İran’ın balistik füze programı ve teröre destek vermesi uluslararası kararları ihlal anlamına geliyor. Bunlardan ötürü İran’a ambargo uygulandığını görmek isteriz. Uluslararası toplum bu konuda harekete geçmeli. İran desteğiyle terörist Hizbullah’ın faaliyetleri esef vericidir. Hükümet güçlerinin dışında silahlı milislerin bulundurulması mümkün değildir. Silahlarını teslim etmeleri gerekirdi. Ancak hâlâ silahlı gücünü koruyor. Hizbullah, Lübnan sistemine el koymuştur. İran, Hizbullah ve benzeri silahlı örgütleri, Suriye’de olduğu gibi Hamas ve Husiler’i de kullanarak ülkelere hakim olmak istiyor. Saad Hariri’nin yapmak istediği tüm girişimlere Hizbullah engel oluyor. Bizler Hizbullah’ı bir terörist örgüt olarak sınıflandırıyoruz. Tüm dünyanın bunu iyi bilmesi ve bunların faaliyetlerine engel olması gerekir. Nerede olurlarsa olsunlar karşılarında durulmalıdır. Lübnan’ın Suudi Arabistan’a sıkıntı kaynağı olmasına izin vermemiz mümkün değildir.”

REKLAM