DünyaSavaşın fitilini ateşledi

Savaşın fitilini ateşledi

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri, ABD Başkanı Trump’ı ülkesine yönelik tehditleri nedeniyle “savaşın fitilini ateşlemekle” suçladı. Ri, nükleer programlarından taviz vermeyeceklerini de açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin Kuzey Kore bahanesiyle Çin ve Rusya’yı hedef aldığını savundu.

Haber MerkeziYeni Şafak
​Kuzey Kore Dışişleri Bakan Ri Yong Ho, ülkesinin sahip olduğu nükleer programından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini vurguladı.
​Kuzey Kore Dışişleri Bakan Ri Yong Ho, ülkesinin sahip olduğu nükleer programından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Ri Yong Ho, ülkesinin sahip olduğu nükleer programından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini vurguladı. Kuzey Koreli Bakan, Rus haber ajansı TASS’a verdiği söyleşide, ABD’nin savaşın fitilini ateşlediğini belirterek, gerilimin azalması için önce Washington’un adım atması gerektiğine işaret etti. Ri, ülkesinin elinde bulunan nükleer silahların da caydırıcı gücüne vurgu yaptı. ABD Başkanı Donald Trump ise geçen hafta medyaya yansıyan “fırtınadan önceki sessizlik” sözleri ile Kuzey Kore rejimini hedeflediğini açıkladı. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Güney Kore’ye yerleştirdiği THAAD füze savunma sistemi ile Rusya ve Çin’i tehdit ettiğini savundu.

TRUMP KIŞKIRTTI

Rus haber ajansı TASS’a konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri, ülke lideri Kim Jong-un’a sözlü saldırıda bulunan ve her fırsatta askeri müdahale ile tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump’ı “savaşın fitilini ateşlemekle” suçladı. Ri, ABD’nin Pyongyang rejimini hedef alan yaptırım kararlarında başını çekerek düşmanca bir tutum sergilediğini belirtti. Kuzey Kore diplomasisinin başındaki isim, ABD’nin diğer ülekeleri de kendisiyle birlikte hareket etmesini sağlayarak, yaptırımların etkisini artırmaya çalıştığını savundu. Bilindiği üzere Pazartesi günü ABD’ye ait stratejik bombardıman uçakları B-1B’ler Kore yarımadasında uçuş gerçekleştirmişti.

NÜKLEER SİLAHLAR CAYDIRICI

Ri, ülkesinin elinde bulunan nükleer silahların “Kuzey Kore cumhuriyetinin varlığının ve gelişmesinin, bölgedeki istikrar ve barışın sağlanmasında güçlü bir caydırıcı özelliği” bulunduğunu belirtti. Ri, ABD ile ülkesi arasında diyaloğun başlamasının tek yolunun, Washington’un ülkesine yönelik düşmanca tavrını ve nükleer tehdidi terk etmesinden geçtiğini belirtti. Son dönemde hem ABD hem de Güney Kore’de yetkili makamlar, Washington’un yarımadaya tekrar nükleer silahlar konuşlandırması gerektiğine yönelik açıklamalar yapıyordu.

TRUMP’TAN ÜSTÜ KAPALI KABUL

Öte yandan ABD Başkanı Trump, Amerikan Fox News kanalında katıldığı bir programda, geçen hafta Beyaz Saray’da sarfettiği “fırtınadan önce sessizlik” ifadesinin Kuzey Kore rejimini hedef aldığını kabul etti. Program sunucusunun “Sözleriniz sanki küçük roket adam (Kim Jong-un) ve nükleer programını kastediyordu” minvalindeki sorusuna Trump “Bu durumun böyle gitmesine göz yumamayız” cevabını verdi. Trump’ın cevabı, üstü kapalı kabul olarak değerlendirildi.

  • Thaad’ın hedefi Rusya ve Çin
  • Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan da Kore yarımadasında yaşanan gelişmelere ilişkin bir açıklama geldi. ABD’nin Güney Kore’ye yerleştirdiği alçak irtifa hava savunma sistemi THAAD’ın operasyonel hale gelmesine dikkat çeken Rus Dışişleri Bakanlığı, füze sisteminin Rusya ve Çin’i hedef aldığını savundu. Sputnik’e konuşan bir Rus Dışişleri yetkilisi, Washington’un Rusya ve Çin sınırları yakınlarına THAAD füze sistemlerini konuşlandırmak için Kuzey Kore’den nükleer tehdit olduğunu bahane ettiğini ifade etti.

Yüzen cezaevi

ABD Donanması’nda Pasifik’in batısı ve Hint Okyanusu’nun doğusundan sorumlu 7. Filo’ya ait Shiloh kruvazöründe görev yapan denizciler, kötü koşullardan ve geminin savaş yeteneğinin kötü olmasından şikayet etti. Navy Times’ın haberine göre askerler, yönetici kadrosunun çaresiz olduğunu ve komutanların askerlere şiddet uyguladığını bildirdi. Denizciler intiharı bile düşündüklerini itiraf etti. Bir asker, Kuzey Kore füzesini vurmak zorunda kalmamaları için dua ettiğini belirterek, “Aksi halde tüm dünya bizim ne kadar etkisiz olduğumuzu görecek. Gemimiz yüzen cezaevi gibi” dedi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....