DünyaTrump İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı iptal edebilir

Trump İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı iptal edebilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı ABD'nin çıkarlarına aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edebileceği iddia edildi.

Haber MerkeziDiğer
ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump'ın önümüzdeki hafta, İran ile imzalanan uluslararası nükleer anlaşmayı, ABD'nin ulusal çıkarlarına uymadığını söyleyerek iptal ettiğini açıklaması bekleniyor.

Habertürk'ün haberine göre, geçtiğimiz yıl seçim kampanyasında İran ile olan anlaşmayı iptal etme vaadinde bulunan Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamalarla da anlaşmayı iptal edeceğinin sinyallerini verdi.

Ordu komutanlarıyla Beyaz Saray'da buluşan ve fotoğraf çekimi sırasında 'fırtına öncesi sessizlik' ifadelerini kullanan Trump'ın bu sözleri önce Kuzey Kore'ye yönelik olarak algılandı ancak New York Times konuyla ilgili bilgilendirilmiş kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Trump'ın İran'ı kastettiğini öne sürdü.

Trump'ın 'fırtına öncesi sessizlik' sözlerinin ardından gazeteciler neyi kastettiği yönünde sorular sormuş ancak ABD Başkanı bu sorulara 'Göreceksiniz' şeklinde bir yanıt vermekle yetinmişti.

ABD medyası: Trump'ın gerekçesi ABD'nin çıkarları

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Donald Trump önümüzdeki hafta ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına uymadığı gerekçesiyle İran ile yapılan nükleer anlaşmayı iptal ettiğini açıklayacak.

Ancak Trump'ın ekibinde bu konuda bazı çatlaklar bulunuyor. Örneğin, Savunma Bakanı James Mattis'in nükleer anlaşmanın devam ettirilmesinden yana olduğu biliniyor.

İran ile yapılan nükleer anlaşmanın, ABD Başkanı tarafından her 90 günde bir onaylanması gerekiyor. Daha önce Trump tarafından iki kere onaylanan anlaşma, eğer bu kez onaylanmazsa ABD Kongresi'nin İran'a yönelik uygulanan yaptırımların yeniden yürürlüğe konulup konulmamasına karar vermek için 60 günü olacak.

ABD medyası Kongre'nin anlaşmayı yürürlükte tutma eğiliminde olduğunu belirtiyor.

İran ile yapılan nükleer anlaşmayı, ABD için bir utanç olarak tanımlayan Trump, İran'ın anlaşmanın şartlarına uymadığını belirtiyor. Ancak Ulusalararası Atom Enerjisi Kurumu ve ABD ordusu İran'ın anlaşma şartlarını yerine getirdiği görüşünde.

Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "İran rejimi Ortadoğu'da terörizmi destekliyor ve bölgeye şiddet ile kaos ihraç ediyor. Bu İran'ın saldırganlığına ve nükleer hırslarına neden son vermemiz gerektiğini gösteriyor. İran hakkında kısa süre içerisinde bir açıklama duyacaksınız" ifadelerini kullanmıştı.

  • Nükleer anlaşma
  • İran ile 6 ülke arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma, İran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemeyi hedefliyordu.
  • İran, ABD, Rusya, Fransa, Çin, İngiltere ve Almanya'nın taraf olduğu anlaşmaya göre, İran'ın nükleer çalışmaları sınırlandırılıyor, karşılığında İran'ın uluslararası pazarda ticaret yapmasını engelleyen ambargo kaldılıyordu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...