EĞİTİM

Karne heyecanı

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki 17 milyon öğrenci karne alarak yarı yıl tatiline girdi. 1 milyon 259 öğrenci ise ilk kez karneyle tanıştı. Kimi öğrenci tedavi gördüğü hastanede, kimi evinde karnesini aldı. Notlarından memnun olmayanlar ise göz yaşı döktü. İki hafta tatil yapacak öğrenciler 6 Şubat'da ders başı yapacak

Ankara Yeni Şafak

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki 2,5 milyonu İstanbul'da olmak üzere 17 milyon öğrenci dün karne alarak, yarı yıl tatiline girdi. 2011-2012 eğitim öğretim yılının 19 Eylül 2011'de başlayan ilk yarısı, dün sona erdi. Eğitim öğretimin ilk yarı yılının sona ermesi nedeniyle okullarda törenler düzenlendi. Heyecanıyla sınıfları dolduran öğrenciler, dün sevinç içinde karnelerine kavuştu. 1 milyon 259 öğrenci ise ilk kez karne ile tanıştılar.

Sağlık durumu iyi olmayan ve hastaneledeki tedavileri sırasında buralardaki okullara devam eden öğrenciler ise karnelerini hasta yataklarına aldılar. Yine hasta oldukları için dışarıya çıkamayan bazı öğrencilerin karneleri ise evlerinde teslim edildi. Pek çok öğrenci tatile girmenin mutluluğunu yaşarken, bazıları ise notlarının beklentdisinden düşük olması nedeniyle göz yaşı döktü.

2011-2012 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, 6 Şubat pazartesi günü başlayacak. Eğitim öğretim yılı 8 Haziran Cuma günü tamamlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığının FATİH projesi de ikinci dönemden itibaren hayata geçirilecek. Projenin belirlenen 17 ilde ilk uygulaması yapılacak, okullar akıllı tahtalarla donatılacak. Öğrencilere ve öğretmenlere yaklaşık 12 bin tablet bilgisayar dağıtılacak. İkinci dönemde ilköğretim ikinci kademe öğrencileri SBS ile Parasız Yatılı Sınavlarına katılırken lise son sınıf öğrencileri ise 1 Nisan Pazar günü YGS'ye girecek.

Somalililer el öpüp karne aldı

Ülkelerinde yaşanan kıtlık ve iç savaş nedeniyle Malatya Özel Rahime Batu Lisesi'nde eğitim gören Somalili 12 öğrenci karne aldı. Başarılı 9 Somalili ise taktirname ile ödüllendirildi. Okul Müdürü Ufuk Ercul, 4 ay sonunda Somalili öğrencilerin mutlu ve kendine öz güveni olan çocuklar haline geldiklerini söyledi.

En fazla ikiz bu okulda

Samsun'da 24'ü ikiz, 2 bin 341 öğrencinin eğitim gördüğü Kocatepe İlköğretim Okulu'nda öğrencilere karneleri dağıtıldı. Öğretmenleri tarafından sürekli karıştırıldıkları için çoğu değişik sınıflarda bulunan ikizlerin tamamı bir sınıfta toplandı. İkizler karne aldıkları için sevinçiydi.

Derslerini aksatmadılar

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören lösemi hastası öğrenciler, karnelerini hasta yataklarında aldılar. Hastanede olmalarına rağmen derslerini aksatmayan ilkogretim okulu öğrencilerine karnelerini Konya Valisi Aydn Nezih Doğan'ın eşi Hatice Doğan verdi.

Dev karne ile rekor

Küçükçekmece Belediyesi öncülüğünde, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardaki çocukların katılımıyla, Dünyanın En Büyük Karnesi Rekor denemesi gerçekleştirildi. Kadriye Moroğlu Lisesi Spor Salonu'ndaki etkinlikte, 2.5 metre uzunluğundaki dev karne bin 56 çocuğa verildi. Dev karnede, bin 56 çocuğun ismi yazarken, ekoloji, yaşama saygı, kardeşlik, sportmenlik, kültür ve sanat, bilim ve teknoloji gibi dersler ve karşılarındaki notlar yer aldı.

Uzmanlar uyardı

Karnesini alan bazı öğrenciler sevinirken, notları düşük olan öğrenciler ise gözyaşlarına boğuldu. Uzmanlar, özellikle velilerden çocuklarını, karnelerindeki kırık notlar nedeniyle ağır eleştiride bulunmamasını istedi. Uzmarlar “Veliler her zaman çocuklarına yapıcı davranmalılar” dediler

Yorum

Beyaz kefenimizi giyerek yola çıktık

Beyaz kefenimizi giyerek yola çıktık

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli etkinliklere katılmak için geldiği Kırşehir'de, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi fahri doktora törenine kat..

İlklerin MGK’sı

İlklerin MGK’sı

2

MGK’nın mayıs ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı. 65. hükümetin ilk MGK toplantısında Başbakan Yıldırım, Baş..

Mardin'de şehitler için tören düzenlendi

Mardin'de şehitler için tören düzenlendi

3

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda şehit düşen polis memuru Uğur Yıldız ve Jandarma Uzman Çavuş Şükrü Öngü..

Şimdi de tarih kaosu

Şimdi de tarih kaosu

4

MHP lideri Bahçeli kurultay tarihini 10 Temmuz olarak açıkladı. Ancak Çağrı Heyeti, kurultay için kendi tarihini açıklayacak. Çağrı Heyeti’nin de fark..

Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın

Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın

5

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik çevik kuvvet ve özel harekat ekiplerinin desteği ile operasyon düzenlendi. 20'ye yakın adrese ..

MHP'de "3'te 2" formülü

MHP'de "3'te 2" formülü

6

Bahçeli yönetimi delegelerin 3’te 2’sinin desteği olmazsa tüzüğün değişemeyeceğini hesaplıyor. Bin 200 dolayında delegenin 800'ü oy vermezse, tüzük de..

Emniyeti alarma geçiren laptop

Emniyeti alarma geçiren laptop

7

Gaziantep'te operasyonda dizüstü bilgisayara monte edilmiş bir patlayıcı düzeneği bulundu. Şimdiye kadar ilk kez bulunan söz konusu dizüstü bilgisaya..

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

8

Rakka'ya yönelik operasyonda aktif rol alan ABD askerlerinin Suriye PKK'sına aktif dahlini gösteren fotoğraflara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Onlara ta..

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

9

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, ​Şırnak il merkezinin yüzde 90'ının, Nusaybin'in ise yüzde 80'inin teröristlerden temizlendiğini bildir..

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

10

Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in 11 bakanlığına bakan yardımcısı ataması yapıldı. Atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de ..

Bu teröristleri ihbar edene ödül

Bu teröristleri ihbar edene ödül

11

Muş'un Varto ilçesinde, başına ödül konulan teröristlere ilişkin hazırlanan afişler birçok yere asıldı. Aranan kişilere ilişkin bilgi ve ödül miktarla..

Hakkari'de özel güvenlik kararı

Hakkari'de özel güvenlik kararı

12

Hakkari Valiliği, merkez ilçe sınırları içerisinde bazı alanların 'Özel Güvenlik Bölgesi' olduğunu duyurdu.

Kilis'e roketli saldırı: 5 yaralı

Kilis'e roketli saldırı: 5 yaralı

13

Suriye'de bulunan DAEŞ mevzilerinden Kilis'in Elbeyli ilçesine roketli saldırı düzenlendi. Üç roketin atıldıığı saldırı sonucu 5 vatandaş yaralandı.

Kadın teröristten PKK için olay sözler

Kadın teröristten PKK için olay sözler

14

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonda güvenlik güçlerine teslim olan teröristler, bölücü terör örgütü PKK mensuplarının yaşadığı pişmanlıkları an..

Bahçesaray'da çekirge istilası

Bahçesaray'da çekirge istilası

15

Van'ın Bahçesaray ilçesinin Güneyyamaç ve Kaşıkçılar Mahalleleri'ni çekirgeler istila etti. Vatandaşlar ekinlere, ağaçlara, sebzelere büyük zarar vere..

DGS başvuruları başlıyor

DGS başvuruları başlıyor

16

Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) başvurular başlıyor. Önlisans öğrencileri için önemli olan ve 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık lisans programlarına geçişleri..

Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne silahlı saldırı

Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne silahlı saldırı

17

Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne öğle saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Adliye camına üç kurşun isabet ederken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

18

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Oyunu bozacak, sahte kahramanların, kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz. Ülkü kervanı Allah'ın izniyle Türk..

'Sınavsız geçiş' için düğmeye basıldı

'Sınavsız geçiş' için düğmeye basıldı

19

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakk..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

20

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

+