EĞİTİM

Karne heyecanı

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki 17 milyon öğrenci karne alarak yarı yıl tatiline girdi. 1 milyon 259 öğrenci ise ilk kez karneyle tanıştı. Kimi öğrenci tedavi gördüğü hastanede, kimi evinde karnesini aldı. Notlarından memnun olmayanlar ise göz yaşı döktü. İki hafta tatil yapacak öğrenciler 6 Şubat'da ders başı yapacak

Ankara Yeni Şafak

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki 2,5 milyonu İstanbul'da olmak üzere 17 milyon öğrenci dün karne alarak, yarı yıl tatiline girdi. 2011-2012 eğitim öğretim yılının 19 Eylül 2011'de başlayan ilk yarısı, dün sona erdi. Eğitim öğretimin ilk yarı yılının sona ermesi nedeniyle okullarda törenler düzenlendi. Heyecanıyla sınıfları dolduran öğrenciler, dün sevinç içinde karnelerine kavuştu. 1 milyon 259 öğrenci ise ilk kez karne ile tanıştılar.

Sağlık durumu iyi olmayan ve hastaneledeki tedavileri sırasında buralardaki okullara devam eden öğrenciler ise karnelerini hasta yataklarına aldılar. Yine hasta oldukları için dışarıya çıkamayan bazı öğrencilerin karneleri ise evlerinde teslim edildi. Pek çok öğrenci tatile girmenin mutluluğunu yaşarken, bazıları ise notlarının beklentdisinden düşük olması nedeniyle göz yaşı döktü.

2011-2012 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, 6 Şubat pazartesi günü başlayacak. Eğitim öğretim yılı 8 Haziran Cuma günü tamamlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığının FATİH projesi de ikinci dönemden itibaren hayata geçirilecek. Projenin belirlenen 17 ilde ilk uygulaması yapılacak, okullar akıllı tahtalarla donatılacak. Öğrencilere ve öğretmenlere yaklaşık 12 bin tablet bilgisayar dağıtılacak. İkinci dönemde ilköğretim ikinci kademe öğrencileri SBS ile Parasız Yatılı Sınavlarına katılırken lise son sınıf öğrencileri ise 1 Nisan Pazar günü YGS'ye girecek.

Somalililer el öpüp karne aldı

Ülkelerinde yaşanan kıtlık ve iç savaş nedeniyle Malatya Özel Rahime Batu Lisesi'nde eğitim gören Somalili 12 öğrenci karne aldı. Başarılı 9 Somalili ise taktirname ile ödüllendirildi. Okul Müdürü Ufuk Ercul, 4 ay sonunda Somalili öğrencilerin mutlu ve kendine öz güveni olan çocuklar haline geldiklerini söyledi.

En fazla ikiz bu okulda

Samsun'da 24'ü ikiz, 2 bin 341 öğrencinin eğitim gördüğü Kocatepe İlköğretim Okulu'nda öğrencilere karneleri dağıtıldı. Öğretmenleri tarafından sürekli karıştırıldıkları için çoğu değişik sınıflarda bulunan ikizlerin tamamı bir sınıfta toplandı. İkizler karne aldıkları için sevinçiydi.

Derslerini aksatmadılar

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören lösemi hastası öğrenciler, karnelerini hasta yataklarında aldılar. Hastanede olmalarına rağmen derslerini aksatmayan ilkogretim okulu öğrencilerine karnelerini Konya Valisi Aydn Nezih Doğan'ın eşi Hatice Doğan verdi.

Dev karne ile rekor

Küçükçekmece Belediyesi öncülüğünde, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardaki çocukların katılımıyla, Dünyanın En Büyük Karnesi Rekor denemesi gerçekleştirildi. Kadriye Moroğlu Lisesi Spor Salonu'ndaki etkinlikte, 2.5 metre uzunluğundaki dev karne bin 56 çocuğa verildi. Dev karnede, bin 56 çocuğun ismi yazarken, ekoloji, yaşama saygı, kardeşlik, sportmenlik, kültür ve sanat, bilim ve teknoloji gibi dersler ve karşılarındaki notlar yer aldı.

Uzmanlar uyardı

Karnesini alan bazı öğrenciler sevinirken, notları düşük olan öğrenciler ise gözyaşlarına boğuldu. Uzmanlar, özellikle velilerden çocuklarını, karnelerindeki kırık notlar nedeniyle ağır eleştiride bulunmamasını istedi. Uzmarlar “Veliler her zaman çocuklarına yapıcı davranmalılar” dediler

Yorum

32 ilde sahte reçete operasyonu: 100 gözaltı

32 ilde sahte reçete operasyonu: 100 gözaltı

1

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, İstanbul merkezli 32 ilde toplam 266 adreste eş zamanlı operasyon düzenledi. Gözaltına alınanlar a..

Erdoğan'dan küresel mesaj

Erdoğan'dan küresel mesaj

2

Küresel düzeyde en çok ihtiyaç hissedilen konu başlığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En fazla kıtlığını çektiğimiz konuların başında adalet ge..

28 terörist daha öldürüldü

28 terörist daha öldürüldü

3

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 4, Muş'un Varto ilçesinde 2, Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki hav..

Bahçeli kongreden önce memleketine gidiyor

Bahçeli kongreden önce memleketine gidiyor

4

MHP'de olağanüstü kongreye giderken, Genel Başkan Devlet Bahçeli sürpriz bir karar aldı. Kongre sürecinde Adana'ya giden Bahçeli, memleketine gidecek...

Varto'da çatışma: 1 şehit

Varto'da çatışma: 1 şehit

5

Muş'un Varto ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik yürüten operasyonda çatışma çıktı. Çatışmada yaralanan 2 askeriden biri kaldırıldığı hastan..

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

6

Diyarbakır Lice kırsalındaki operasyonda Dicle ve Hani'deki karakollara bombalı araçla saldırı düzenledikleri değerlendirilen 2'si üst düzey 10'dan fa..

Erdoğan: Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

Erdoğan: Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, makamların hizmet etmek için araç olduğunu belirterek, "Kalbiniz millete hizmet için çalışmalıdır" dedi. Anadolu topraklarının ..

Abdullah Gül'den özür diledi

Abdullah Gül'den özür diledi

8

Eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında söyledikleri için özür dileyerek "Beyanım doğru bilgilere da..

Beyaz Saray'dan Davutoğlu açıklaması

Beyaz Saray'dan Davutoğlu açıklaması

9

Başbakan Davutoğlu'nun olağanüstü kongre açıklamasının ardından ABD'den ilk açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, "Davutoğlu ABD'nin iyi bir or..

Demirtaş'ın abisinden canlı bomba için skandal benzetme

Demirtaş'ın abisinden canlı bomba için skandal benzetme

10

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın ağabeyi PKK'lı Nurettin Demirtaş, Ankara'da 36 vatandaşın hayatını kaybettiği intihar saldırısını gerçekleştiren canl..

Derik'te karakola bombalı saldırı: 1 şehit

Derik'te karakola bombalı saldırı: 1 şehit

11

Mardin'in Derik ilçesinde terör örgütü PKK mensupları tarafından bombalı araçla düzenlenen saldırıda, 1 asker şehit oldu, biri ağır 9 asker ve 2 sivil..

AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor

AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor

12

AK Parti, Mayıs ayında olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Kongre takvimi yarın Başbakan Davutoğlu'nun katılacağı MYK toplantısında belirlenecek.

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

13

İstanbul'un Avrupa Yakasındaki 11 ilçesinde 6-7 Mayıs'ta elektrik kesintisi yapılacak. İşte elektrik kesintisinin uygulanacağı ilçe ve mahalleleri...

Sahte savcı 1 milyon lirayla yakalandı

Sahte savcı 1 milyon lirayla yakalandı

14

Ankara'da 72 yaşındaki Y.S.'yi telefonla arayıp, kendilerini savcı olarak tanıtan 4 dolandırıcı, yaklaşık 1 milyon lira değerindeki döviz ve ziynet eş..

Başbakan Davutoğlu Konya'ya gidiyor

Başbakan Davutoğlu Konya'ya gidiyor

15

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın memleketi Konya'ya gideceği ve Cuma namazını da kentte kılacağı öğrenildi.

Şer odaklarına ekmek çıkmaz

Şer odaklarına ekmek çıkmaz

16

AK Partili Mustafa Ataş, fitne odaklarına cevap verdi. Ataş, “Bu ocaktan hiçbir fitneci güruha ekmek çıkmaz. Bu ocak kardeşlik, fedakarlık ve özveri i..

Beştepe'de sürpriz görüşme

Beştepe'de sürpriz görüşme

17

Ankara'da hareketli bir gün yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı Meclis komisyonu başkanları ile milletvekillerini ağırlıyor.​ Organiza..

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

18

Genel Başkan Bahçeli’ye destek deklarasyonuna Grup Başkanvekili Vural imza atmadı. MHP kulislerinde, Vural’ın muhaliflere yönelik kullanılan sert dil ..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çetinkaya'yı kabul edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çetinkaya'yı kabul edecek

19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı kabul edecek.

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

20

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası mutâbakatı tercih etse de, gerekirse tek başına Suriye'ye kara gücü gönderebileceğini belirtti. "Gerek ne..

+