POLİTİKA

Savunma sanayiinde Türkiye uçuşa geçti

Dünya savunma sanayiinde ağırlığı her geçen gün artan Türkiye, söz konusu alandaki ihracatını bu yılın ilk 7 ayında yüzde 63 artırarak 716 milyon dolara çıkardı. İhracatın yarıya yakını ABD'ye gerçekleştirilirken, onu son aylarda savaş tamtamlarının çalındığı Ortadoğu ülkeleri takip etti

Yener Karadeniz Yeni Şafak

Dünyada geçen yıl 1.7 trilyon dolar harcanan savunma sanayiinde Türkiye'nin etkinliği de her geçen yıl daha fazla artıyor. Geçmiş yıllarda bu alanda tamamen yurtdışına bağımlı olan Türkiye artık hem kendi ihtiyaçlarını karşılıyor, hem de dünyada 100'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre, bu yılın ilk 7 ayında savunma sanayii ihracatı 79 milyar doları aşan toplam ihracatı içindeki payını geçen yılın aynı dönemine göre 277 milyon dolar artarak 716 milyon dolara yükseldi. Aylık bazda ise ihracat 79 milyon dolar olarak gerçekleşti.

EN BÜYÜK İHRACAT PARTNERİMİZ ABD

Yılın ilk 7 ayında Türkiye'nin ihracat yaptığı 141 ülke arasında liderliği sektörün de lideri olan ABD ele geçirdi. “Süper güç” ABD, 1 Ocak-31 Temmuz tarihleri arasında Türkiye'deki savunma sanayii şirketlerinden 289 milyon 824 bin dolarlık ürün aldı. Geçen yıl aynı dönem ABD'ye 183 milyon dolarlık savunma sanayii ürünü satmıştık. Ülke geçtiğimiz yıl en büyük harcama kalemlerinden olan savunma sanayiine 713 milyar dolar harcamıştı.

Silah ithalatımız yarı yarıya azaldı

Türkiye savunma sanayii büyüklüğü 4,3 milyar doları bulan Türkiye'nin ithalatı ise yaklaşık olarak 2 milyar dolar seviyesinde. Ülkenin hedefi 2016'ya kadar ihracat rakamını da 2 milyar dolara çıkarmak. Bu hız ve azimle hareket eden savunma sanayii, silah ithalatını da büyük bir oranda azalttı. Geçen yılın tamamında 122 milyon dolar olan silah mühimmat ithalatı, bu yılın ilk 7 ayında 96 milyar dolara geriledi. Şu anki artış oranı ile birlikte Türkiye yıl sonunda silah ithalat oranını yarı yarıya azaltacak. Geçen yıl savunma sanayiinde en çok ihraç edilen ürünler ise şunlar: Tanklar ve diğer zırhlı savaş taşıtlarının diğer aksam ve parçaları, harp silahlarına ait mermiler, tek namlulular, roket fırlatıcılar, alev atıcılar, el bombası atıcıları, torpil tüpleri ve benzeri fırlatıcılari.

En büyük oyuncunun hissesi yüzde 74 yükseldi

İnsansız hava aracı ANKA'yı üreten TUSAŞ, 2013'ün ilk çeyreğinde halka arz edilecek. Şirketin ana hissedarı olan Milli Savunma Bakanlığı TUSAŞ'ın yüzde 20'sini sermaye artışı yöntemiyle, 2013'ün ilk çeyreğinde halka arz etmeyi planlıyor. Türk savunma sanayiinde yüzde 20'lik pay ile en büyük oyuncu olan Aselsan da 1990'da yüzde 15,46'sını halka açmıştı. Aselsan, halka arz edildiği 22 yıllık süreçte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda istikrarlı bir grafik çizdi. Geçen yıldan bu yana şirket hisseleri yüzde 74 yükseldi. Aselsan hisseleri dün 6 TL'yi aşarken, piyasa değeri de 1.6 milyar doları geçti.

Irak'a ihracat 30 kat arttı

Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ilk 5 ülke arasında ikinci sırada ise Suudi Arabistan yer aldı. Türkiye petrol zengini ülkeye ilk 7 ayda 65 milyon dolarlık silah ve diğer savunma sanayii aracı sattı. Geçen yıl aynı dönem bu rakam 47 milyon dolar seviyesindeydi. Suudi Arabistan'ın ardından 51 milyon dolarlık ihracatı ile Birleşik Arap Emirlikleri geldi. Sıralamanın en ilginç ülkesi ise Irak. Geçen yıl ilk 7 ayda sadece 861 bin dolarlık ürün alan ülke, Türkiye ile olan ithalatını 30 kattan fazla artırarak Türkiye'nin toplam savunma sanayii ihracatı içindeki payını yüzde 4,15'e çıkardı.

Yorum

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

1

CNN Türk'teki programlarına son verilen Mirgün Cabas, her gün program yapmamanın en iyi yanının "Kut'ül Amare'yi bilmemek olduğunu" söyledi. Osmanlı'n..

Bursa'daki saldırıda gözaltı sayısı 16 oldu

Bursa'daki saldırıda gözaltı sayısı 16 oldu

2

Bursa'da, kadın teröristin üzerindeki düzeneği patlatması sonucu meydana gelen terör saldırısına ilişkin soruşturmada gözaltına alınanların sayısı 16'..

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

3

Osmanlı Ordusu’nun büyük başarısı Kut'ül Amare, 100’üncü yılında tarihin tozlu raflarından indirildi. Ülkenin dört bir yanında konuyla ilgili konferan..

Canlı bombalar aynı güzergahı kullanmış

Canlı bombalar aynı güzergahı kullanmış

4

Bursa Ulucami'deki bombalı saldırıyı gerçekleştiren kadın terörist ile Ankara Kızılay'da 37 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı gerçekleştir..

Şehit babaya son bakış

Şehit babaya son bakış

5

Şehit Üsteğmen Rahim Çelik için Sultanbeyli'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Orgeneral Hulusi Akar da katıldı. Camiye p..

Yaralanan uzman çavuş 3 gün sonra şehit oldu

Yaralanan uzman çavuş 3 gün sonra şehit oldu

6

Şırnak'ta teröristlerin açtığı ateşle başından yaralanan 26 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Turan Çelik, tedaviye gördüğü GATA'da şehit oldu.

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

7

Muş'un Varto ilçesi Teknedüzü köyünde geçen 6 Nisan'da düzenlenen operasyonda sağ yakalanan ve başına 1 milyon lira ödül konulan PKK'lı terörist Mehme..

Giresun Üniversitesi'nin yeni Rektörü

Giresun Üniversitesi'nin yeni Rektörü

8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Giresun Üniversitesi Rektörlüğüne atadığı Prof. Dr. Cevdet Coşkun, görevine başladı.

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

9

Yüzüncü yılı kutlanan Kut'ül Amare zaferiyle ilgili destansı bir hikaye ortaya çıktı. Bir Osmanlı askeri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşürmeyi ba..

MHP'de mahkeme kararına ilk tepkiler

MHP'de mahkeme kararına ilk tepkiler

10

Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kongre kararını tedbiren durmasının ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ile MHP Genel..

İstanbul'un 8 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 8 ilçesinde elektrik kesintisi

11

Ataşehir, Çekmeköy, Kadıköy, Tuzla, Üsküdar, Sultanbeyli, Pendik ve Ümraniye'nin bazı mahallelerinde 30 Nisan'da elektrik kesintisi yapılacak.

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

12

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camii'nin inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin beton döküm işlemine başlandı. 50 bin kiş..

Teröristler güvenlik görevlilerini görünce kaçtı

Teröristler güvenlik görevlilerini görünce kaçtı

13

Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonda, teröristlerce revir olarak kullanılan bir yer ortaya çıkarıldı. Teröristlerin söz konusu yerde ya..

Tahammülsüz ve İslamofobik

Tahammülsüz ve İslamofobik

14

Avrupa’da siyaset yapan Müslümanlar, son dönemde haklarında yürütülen karalama kampanyaları nedeniyle siyasi kariyerini sona erdirmek zorunda kalıyor...

Metruk binaların yüzde 40’ı yıkıldı

Metruk binaların yüzde 40’ı yıkıldı

15

Uyuşturucu tacirleri ve kullanıcılarına mekan olmaması için Türkiye’de bulunan metruk binaların yüzde 40’ı yıkıldı, geriye kalanların ise yıkılma süre..

İki Bakan'dan Kilis Valiliği'ne ziyaret

İki Bakan'dan Kilis Valiliği'ne ziyaret

16

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kilis Valiliği'ni ziyaret ettiler.

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

17

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

Bitlis’te ardı ardına depremler

Bitlis’te ardı ardına depremler

18

Bitlis'te gün boyu merkez üssü Kireçtaşı, Tatlıkaynak ve İçmeli köyü olan 2.4, 3.2, 3.6 ve 2.8 şiddetlerinde depremler meydana geldi.

Diyarbakır'da askeri binanın çatısında patlama

Diyarbakır'da askeri binanın çatısında patlama

19

Diyarbakır'da askeri bir binanın çatısında patlama meydana geldi. Çatıya isabet eden el yapımı patlayıcı, büyük bir gürültüyle patladı. Patlamanın yaş..

+