POLİTİKA

Savunma sanayiinde Türkiye uçuşa geçti

Dünya savunma sanayiinde ağırlığı her geçen gün artan Türkiye, söz konusu alandaki ihracatını bu yılın ilk 7 ayında yüzde 63 artırarak 716 milyon dolara çıkardı. İhracatın yarıya yakını ABD'ye gerçekleştirilirken, onu son aylarda savaş tamtamlarının çalındığı Ortadoğu ülkeleri takip etti

Yener Karadeniz Yeni Şafak

Dünyada geçen yıl 1.7 trilyon dolar harcanan savunma sanayiinde Türkiye'nin etkinliği de her geçen yıl daha fazla artıyor. Geçmiş yıllarda bu alanda tamamen yurtdışına bağımlı olan Türkiye artık hem kendi ihtiyaçlarını karşılıyor, hem de dünyada 100'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre, bu yılın ilk 7 ayında savunma sanayii ihracatı 79 milyar doları aşan toplam ihracatı içindeki payını geçen yılın aynı dönemine göre 277 milyon dolar artarak 716 milyon dolara yükseldi. Aylık bazda ise ihracat 79 milyon dolar olarak gerçekleşti.

EN BÜYÜK İHRACAT PARTNERİMİZ ABD

Yılın ilk 7 ayında Türkiye'nin ihracat yaptığı 141 ülke arasında liderliği sektörün de lideri olan ABD ele geçirdi. “Süper güç” ABD, 1 Ocak-31 Temmuz tarihleri arasında Türkiye'deki savunma sanayii şirketlerinden 289 milyon 824 bin dolarlık ürün aldı. Geçen yıl aynı dönem ABD'ye 183 milyon dolarlık savunma sanayii ürünü satmıştık. Ülke geçtiğimiz yıl en büyük harcama kalemlerinden olan savunma sanayiine 713 milyar dolar harcamıştı.

Silah ithalatımız yarı yarıya azaldı

Türkiye savunma sanayii büyüklüğü 4,3 milyar doları bulan Türkiye'nin ithalatı ise yaklaşık olarak 2 milyar dolar seviyesinde. Ülkenin hedefi 2016'ya kadar ihracat rakamını da 2 milyar dolara çıkarmak. Bu hız ve azimle hareket eden savunma sanayii, silah ithalatını da büyük bir oranda azalttı. Geçen yılın tamamında 122 milyon dolar olan silah mühimmat ithalatı, bu yılın ilk 7 ayında 96 milyar dolara geriledi. Şu anki artış oranı ile birlikte Türkiye yıl sonunda silah ithalat oranını yarı yarıya azaltacak. Geçen yıl savunma sanayiinde en çok ihraç edilen ürünler ise şunlar: Tanklar ve diğer zırhlı savaş taşıtlarının diğer aksam ve parçaları, harp silahlarına ait mermiler, tek namlulular, roket fırlatıcılar, alev atıcılar, el bombası atıcıları, torpil tüpleri ve benzeri fırlatıcılari.

En büyük oyuncunun hissesi yüzde 74 yükseldi

İnsansız hava aracı ANKA'yı üreten TUSAŞ, 2013'ün ilk çeyreğinde halka arz edilecek. Şirketin ana hissedarı olan Milli Savunma Bakanlığı TUSAŞ'ın yüzde 20'sini sermaye artışı yöntemiyle, 2013'ün ilk çeyreğinde halka arz etmeyi planlıyor. Türk savunma sanayiinde yüzde 20'lik pay ile en büyük oyuncu olan Aselsan da 1990'da yüzde 15,46'sını halka açmıştı. Aselsan, halka arz edildiği 22 yıllık süreçte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda istikrarlı bir grafik çizdi. Geçen yıldan bu yana şirket hisseleri yüzde 74 yükseldi. Aselsan hisseleri dün 6 TL'yi aşarken, piyasa değeri de 1.6 milyar doları geçti.

Irak'a ihracat 30 kat arttı

Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ilk 5 ülke arasında ikinci sırada ise Suudi Arabistan yer aldı. Türkiye petrol zengini ülkeye ilk 7 ayda 65 milyon dolarlık silah ve diğer savunma sanayii aracı sattı. Geçen yıl aynı dönem bu rakam 47 milyon dolar seviyesindeydi. Suudi Arabistan'ın ardından 51 milyon dolarlık ihracatı ile Birleşik Arap Emirlikleri geldi. Sıralamanın en ilginç ülkesi ise Irak. Geçen yıl ilk 7 ayda sadece 861 bin dolarlık ürün alan ülke, Türkiye ile olan ithalatını 30 kattan fazla artırarak Türkiye'nin toplam savunma sanayii ihracatı içindeki payını yüzde 4,15'e çıkardı.

Yorum

65. hükümetteki tek kadın

65. hükümetteki tek kadın

1

Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümeti açıkladı. Yıldırım'ın açıkladığı yeni kabine listesinde tek kadın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül..

Tüm gözler orada

Tüm gözler orada

2

Başbakan Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yeni Bakanlar Kurulu list..

Avrupa’ya rest

Avrupa’ya rest

3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanışında BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ile Har..

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

4

Eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "tehdit" ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Türköne'nin en a..

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

5

Şırnak'ta güvenlik güçleri, teröristlerin patlayıcı madde yapmak için kullandıkları bir evden görüntü paylaştı. Teröristlerin hayvanların dahi yaşamay..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

6

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

İşte 65. Hükümet

İşte 65. Hükümet

7

Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayl..

Partili cumhurbaşkanlığı için formül hazır

Partili cumhurbaşkanlığı için formül hazır

8

AK Parti kongresiyle başlayan yeni dönemde 'partili cumhurbaşkanlığı' için gereken anayasa değişikliğine ilişkin formül hazır. Konuya ilişkin bilgi ve..

Gaziantep'te DAEŞ'in hücre evine operasyon

Gaziantep'te DAEŞ'in hücre evine operasyon

9

Gaziantep'te, terör örgütü DAEŞ üyelerinin kullandığı saptanan bir hücre evine operasyon düzenledi. 2 saat süren operasyonda 1 kişi gözaltına alındı. ..

YPG'nin ABD askerleri

YPG'nin ABD askerleri

10

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG, ABD özel kuvvetlerden askerlerin ve koalisyon hava saldırılarının desteğiyle IŞİD'in kontrolündeki Rakka'yı ele ..

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

11

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik helikopter destekli operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, bir apartmanın 4. katında bulunan ve..

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

12

MİT'e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşı gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrılacağı verildi. Yeni yönetmel..

AK Parti MYK belli oldu

AK Parti MYK belli oldu

13

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu üyeleri belli oldu. Yedi yeni ismin yer aldığı listede 6 isim yerini korudu. Siyasi ve hukuki işlerden sorumlu genel ba..

Emniyetten 81 ile terör saldırısı uyarısı

Emniyetten 81 ile terör saldırısı uyarısı

14

Emniyet Genel Müdürlüğünce, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen yazıda, bölücü terör örgütü PKK'nın milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılm..

Recep Akdağ yeniden kabinede

Recep Akdağ yeniden kabinede

15

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. hükümeti açıkladı. Yeni kabine listesinde, 2002'den başlayarak 11 yıl boyunca Sağlık..

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

16

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı 25 terörist sağlık kontrolünden geçirildi. Teslim olan teröristler arasında bir süre önce vasiyetini y..

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

17

Rüzgar Çetin'in tutuklanmasına neden olan, bir polis memurunun şehit düştüğü trafik kazasına ilişkin davada ilginç bir gelişme yaşandı. Yaralı polis, ..

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

18

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan Amfibi harekat konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı. Efes - 2016 Birle..

Tuzla'da tersanede yangın

Tuzla'da tersanede yangın

19

Tuzla tersaneler bölgesinde çıkan yangına, itfaiye ekipleri müdahale sonucu söndürüldü. Dumandan etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı.

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

20

Mardin'in Midyat ilçesinde Anıtlı Jandarma Karakolu'na terör örgütü PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda, aracı erken fark ..

+