POLİTİKA

Türk-Leaks

İngiltere, İrlanda, Yeni Zellanda, Panama ve Belize gibi offshore merkezlerindeki 350 tabela şirketinden iki Türk firmasına 10 ayda 6,2 milyar değerinde euro ve dolar yağdı. Bir İran, üç de Türk bankası üzerinden yapılan para transferleri için Maliye vergi incelemesi başlattı.

Yakup Kocaman Yeni Şafak
Türkiye'de 2010'da faaliyet gösterdikten sonra kapatılan iki şirketin banka hesaplarına, bir çoğu offshore cenneti olarak bilinen ülkelere kayıtlı 350 tabela firmasından 10 ayda 6.2 milyar TL'ye denk gelen dolar ve euro gönderildiği ortaya çıktı. Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Maliye Bakanlığı ve MASAK'a yapılan bir başvuru, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük para transferi operasyonunu gün yüzüne çıkardı. Maliye tarafından incelemeye alınan iki şirketin dışında, Türkiye'nin ticaret ve bankacılık sistemini kullanarak uluslararası para takasçılığı yapan onlarca şirketin bulunduğu, bunların son 5 yılda 30 milyar euro civarındaki bir para transferine komisyon karşılığı aracılık ettiği iddia ediliyor.

TRANSFER ÜÇ YERLİ BİR İRANLI BANKADAN

İki İran bankası ile üç özel Türk bankası üzerinden gerçekleştiği belirtilen dev para transferleri, Maliye tarafından vergi kaçağı boyutuyla soruşturmaya alındı. Devletin en üst makamlarına yapılan ihbar sonucu ortaya çıkan para takasıyla ilgili dosyanın Çağlayan Adliyesi'nde savcılığa da gönderildiği kaydediliyor.

PARA TABELA ŞİRKETLERDEN

Devlet kademelerine sunulan evraka göre, ana sözleşmesinde madencilik işi için kurulduğu kaydı bulunan iki Türk firmasının banka hesaplarına gönderilen 6.2 milyar TL, başta İngiltere olmak üzere İrlanda, Panama, Belize, Litvanya ve Yeni Zelanda gibi ülkelere kayıtlı görünen ancak sadece posta kutusu adresi bulunan offshore şirketlerinden geldi. Gelen paraların yaklaşık yarısı Türkiye'de kaldı, diğer yarısı da ağırlıklı olarak Dubai, Çin, Azerbaycan ve İran merkezli yaklaşık 50 yabancı şirkete transfer edildi.

ORTAKLAR RUS VE TÜRK

İncelemeye konu olan dokümanlarda, söz konusu para transferini gerçekleştiren iki şirketin Türkiye Ticaret Siciline kayıtlı, kıymetli madencilik faaliyeti gerçekleştirmek üzere kurulan 300 bin TL sermayeli ve 1 milyon TL sermayeli firmalar oldukları görünüyor. İki şirketin de kurucu ortakları aynı. Biri Türkiye vatandaşı, diğeri Rusya vatandaşı.

Para takasçısı olarak bilinen 50 civarındaki yerli firmanın, 2007 ile 2011 tarihleri arasında bazı özel Türk bankalarını ve bir İran bankasını kullanarak uluslararası para trafiği gerçekleştirdiği belirtiliyor. Transferlerin önemli bir bölümünün ABD'nin ambargo uygulaması nedeniyle doğrudan para gönderiminde sıkıntı yaşayan İran'ın bu sorunu aşmak için fiziki para ve altın transferine yönelmiş olmasıyla ilgili olabileceği ifade ediliyor.

İranlı ve Türk bankalar havaleden kazandı

Biri İranlı olmak üzere üç özel Türk bankası üzerinden gerçekleşen havale işlemlerinde binde 20 ile binde 25 arasında komisyon oranlarının uygulandığı tespit edildi. Buna göre bankaların 6.2 milyar TL'nin transfer edilmesinden 13 milyon TL ile 15 milyon TL arasında kazanç sağladı. Para takasçılığı (money exchangers) sektörü olarak bilinen alanda faaliyet gösterdikleri belirtilen firmaların iddia edilen 30 milyar euroya aracılık etmiş olması halinde bankaların yaklaşık 150 milyon TL havale komisyon kazancı elde etmiş olabilecekleri tahmin ediliyor.

Offshoreleaks ile örtüştü

Türkiye'ye 6.2 milyar TL değerinde dolar ve euro gönderen şirketlerin bir çoğunun Offshoreleaks skandalı kapsamında yayınlanan şirketler listesinde yeralması dikkat çekiyor.Geçtiğimiz Ağustos'da Uluslar arası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından yayınlanan Offshoreleaks sızıntısında, İngiltere ve Singapur idaresindeki offshore para cennetlerinee kayıtlı binlerce firmanın ad ve adres bilgileri bulunuyordu.

İş bitince şirket buharlaşıyor

Para transferi yapan gönderen 350 yabancı şirketin bir bölümü gerçek faaliyeti bulunan firmalar. Ancak büyük bölümünün tabela şirketi olduğu anlaşılıyor. İngiltere, İrlanda, İskoçya, Panama, Litvanya, Güney Kıbrıs, Dubai, Belize, Panama, Yeni Zelanda, İrlanda ve Azerbaycan ülkelerinin ticaret sicillerine kayıtlı. Posta kutusu adresi ile çalışan şirketlerin 2007-2012 döneminde 9 ay ile 2 yıllık süre zarfında faaliyet gösterdikten sonra tasfiye edilerek faaliyetlerini sonlandırıyor olmaları dikkat çekiyor. İncelenen iki firmanın da 10 ay faaliyet gösterdikten sonra tasfiye edilmesi, yabancı iş ortaklarının kuruluş-kapanış işlemleri ile benzerlik taşıyor.

Vergi incelemesi başlatıldı

Maliye söz konusu şirketleri vergi kaçağı olup olmadığı noktasında incelemeye aldı. Öte yandan dev para transferinin kimler arasında, hangi amaçla yapıldığı, herhangi bir suç unsuru taşıyıp taşımadığı ise Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK) tarafından incelemeye alınacak. Para takasçısı firmaların 6.2 milyar TL'nin transferine aracılık ederken yüzde 1 civarında komisyon aldıkları varsayıldığında, incelemeye konu olan satış hasılatı tutarının 62 milyon TL olacağı, bunun da yaklaşık yüzde 20'sinin vergi olması halinde 12.4 milyon TL'lik bir vergi kaçağına karşılık gelebileceği belirtiliyor.

6.2 milyara rağmen zarar açıkladılar

Şirketlerden biri 2 milyar 910 milyar TL, diğeri 3 milyar 283 milyon TL mukabili dolar ve euronun aktarımına aracılık etti. Sadece 10 ay faaliyet gösteren şirketler 31 Aralık 2010'da verdikleri kapanış bilançosunun ardından Ticaret Siciline tasfiye başvurusunda bulundu. İlk şirket kapanışta 389 bin TL zarar açıklarken, ikincisi 5.8 milyon TL zarar beyan etti. Maliye komisyon bazlı çalıştığı belirtilen bu şirketlerin vergi kaçırıp kaçırmadığını araştırıyor.

Yorum

Meral Akşener ve yolda bıraktığı liderler

Meral Akşener ve yolda bıraktığı liderler

1

MHP Genel Başkanlığı’na adaylığını koyan Meral Akşener, siyasi hayatı boyunca birçok liderin yanında boy gösterdi. TBMM'ye ayak bastıktan sonraki 6 yı..

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

2

Bursa Ulu Camii'nin kapısında canlı bomba saldırısı düzenlendi. 8 kişinin yaralandığı patlamada canlı bomba paramparça oldu. Patlayıcıyı erken infilak..

Efkan Ala: Örgütü kesinleşince açıklayacağım

Efkan Ala: Örgütü kesinleşince açıklayacağım

3

Bursa'daki canlı bomba saldırısıyla ilgili 15 kişinin gözaltına alındığını açıklayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının hangi örgüt tarafından düze..

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

4

Kumkapı'da bir banka şubesini soyduktan sonra polisin gelmesi üzerine binanın üst katına kaçan ve 4 saatlik ikna çabaları sonucu teslim olan şüpheli a..

Bursa'daki saldırıda 15 gözaltı

Bursa'daki saldırıda 15 gözaltı

5

Bursa'da meydana gelen ve 13 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısıyla ilgili 4 ilde 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Erdoğan'dan 19.16 detayı

Erdoğan'dan 19.16 detayı

6

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılında sosyal medya hesapları üzerinden kutlama mesajlarını paylaştı. Erdoğan'ın paylaşımlarının ..

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

7

Yüzüncü yılı kutlanan Kut'ül Amare zaferiyle ilgili destansı bir hikaye ortaya çıktı. Bir Osmanlı askeri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşürmeyi ba..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

8

ÖNDER'in İmam Hatip Gençlik Buluşması'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu okulları kapatmak için her yola başvuranlara ne oldu derseniz? Evet onlar ..

TEOG'da hatalı soru iddiası

TEOG'da hatalı soru iddiası

9

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne TEOG’da tarih sorusunun iptali için başvuru yapıldı. Bu yılın en zor..

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

10

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

11

Bursa Ulucami'de dün akşam saatlerinde kendini patlatan kadın teröristin otobüs terminalinde güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı. Gö..

Silahlı iHA'lar vuracak

Silahlı iHA'lar vuracak

12

IŞİD’in, Kilis’i hedef alan saldırılarında hareketli pikaplar üzerine yerleştirilen roketleri kullanması, ‘İHA’ların silahlandırılması’ çalışmalarını ..

STV'nin Maceracı'sı: 'Gülen peygamber değil' demek zorunda kalıyorduk

STV'nin Maceracı'sı: 'Gülen peygamber değil' demek zorunda kalıyorduk

13

17 yıl paralel yapı grubunun yönettiği medyada programlar yapan ve 'Maceracı' ismi ile bilenen sunucu Murat Yeni, bir süre öncesine kadar birlikte har..

TBMM'nin dokunulmazlık bilançosu

TBMM'nin dokunulmazlık bilançosu

14

Teröre destek verdikleri gerekçesiyle HDP'li milletvekillerine ilişkin başlayan dokunulmazlık tartışmasında kritik dönemece girildi. Bu zamana kadar 4..

Yazdığı notla dolandırılmaktan kurtuldu

Yazdığı notla dolandırılmaktan kurtuldu

15

Kırşehir'de bir şahıs, telefonla kendisini arayıp polis ve savcı olarak tanıtan dolandırıcıların tuzağına düşmekten banka memuru ile yazışarak kurtuld..

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

16

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin hafızalardan silinmeye çalışıldığını dile getirerek, "Ders kitaplarında, 1919'dan başlatılan tarih anla..

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

17

Yaralı PKK ve PYD'li teröristlerin Diyarbakır'daki iki devlet hastanesinde sahte kayıtlarla tedavi edildiğini belgeleyen kayıtlara ulaşıldı. Hastane ..

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

18

Sarıyer'in Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde DHKP-C ve DAEŞ terör örgütlerine yönelik operasyon düzenlendi. Polis helikopterinin de destek verdiği oper..

Kız kardeşin yürek yakan feryadı

Kız kardeşin yürek yakan feryadı

19

Adana'da kız kardeşi ile ayrı yaşadığı eşini barıştırmak için bir araya getiren Doğukan H. aile cinayeti işledi. Kız kardeşi Özgecan Arslan ve eniştes..

Teröristin kimliğiyle ilgili çalışmalar sürdürülüyor

Teröristin kimliğiyle ilgili çalışmalar sürdürülüyor

20

Başbakan Davutoğlu, Bursa'daki intihar saldırısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Terör saldırılarının Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki ..

+