EkonomiClaasın Türkiye distribütörü ASKO oldu

Claas'ın Türkiye distribütörü ASKO oldu

Alman traktör ve tarım makineleri üreticisi Claas'ın Türkiye distribütörlüğünü Sanko Holding şirketlerinden ASKO aldı.

Haber MerkeziAA
ASKO
ASKO

Sanko Holding şirketlerinden ASKO, traktör ve tarım makineleri üreticisi Alman Claas'ın Türkiye'deki yetkili distribütörü oldu.

Distribütörlük anlaşması, Bursa Tarım Fuarında Türk tarım sektörüne duyuruldu. Anlaşmanın detaylarının paylaşıldığı basın toplantısı, Sanko Holding İş ve Tarım Makinaları Grup Başkanı Sami Konukoğlu ve Claas Uluslararası Satış Müdürü Carsten Wolk'un katılımıyla gerçekleştirildi.

  • Burada konuşan Konukoğlu, Claas ile distribütörlük anlaşmasının, iki ülkenin iki köklü şirketinin güç birliği olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ASKO-Claas iş birliğinin Türk tarımı açısından da tarihi bir dönüm noktası olacağına inandıklarını dile getiren Konukoğlu, şöyle konuştu:

"Tarım marketi anlayışıyla faaliyet göstererek Türk tarımı ve çiftçisine, ihtiyaç duyacağı her konuda en iyi koşullarda azami destek sunmaya çalışacağız. Sanko İş ve Tarım Makinaları Grubu, ASKO, Başak Traktör, Başak Agri ve Claas ile Türk tarımının çözüm merkezi olacaktır.

Almanya'da 1913 yılında kurulan ve dünyanın önde gelen tarımsal mühendislik ekipmanı üreticilerinden biri olan Claas, biçerdöver satışlarında Avrupa pazarının lideri. Kendi yürür silaj makinelerinde dünya lideri olan Claas, aynı zamanda 500 beygirin üzerinde olan traktörleri, balya makineleri ve hasat makineleriyle dünya çapında tarım mühendisliği içinde en iyi performansa sahip firmalardan biridir."

  • Bu iş birliğinin bir anlamda asırlık firmaların buluşması olduğunu belirten Konukoğlu, 1904 yılında kurulan Sanko, 1913 yılında kurulan Claas ve 1914 yılında kurulan Başak Traktör'ün tarım sektörüne değer katacağını ifade etti.

Konukoğlu, bir gazetecinin söz konusu iş birliğinin istihdama katkısının ne olacağına ilişkin sorusu üzerine, "Zannediyorum ilk etapta 35-40 kişilik bir ekip oluşacak, daha sonra nasip diyoruz ama 100-150'ye doğru gidebilir. Bakarsınız başka iş birlikleri doğar binlere gidebilir. Tabii bunlar direkt. Endirektlerle baktığınız zaman, diyelim ki 50 tane bayi buldular, her bayide de 10 tane adam oldu derseniz istihdama katkısı çok farklı bir boyuta ulaşır" diye konuştu.

Satış sonrası hizmetlerde müşteri memnuniyetini ön planda tutacaklarını bildiren Konukoğlu, "Gelecekte Claas markası adı altında Türkiye'de üretim yapma gibi bir planınız olur mu" sorusuna ise "Yapmama gibi olmaz diyelim" dedi. Konukoğlu, "Buna hedefiniz diyebilir miyiz" sorusuna da "Hayır" cevabını verdi.

"İleride çok büyük işler yapacağız"

Claas Uluslararası Satış Müdürü Carsten Wolk ise anlaşmanın Claas'ın tüm ürün gamını içeren satış ve satış sonrası hizmetleri de kapsadığını kaydetti.

Claas için büyük ve tarihi bir gün olduğuna işaret eden Wolk, şöyle konuştu:

"İki büyük şirket arasındaki paralel bir çok şey gibi kuruluş tarihleri de 100 yıldan fazla iki devin bir araya gelmesi bizi memnun ediyor. İki partner de bu sektörün duayeni, birincisi olmak için çok büyük kavgalar veriyor, bunu da profesyonel düzeyde yapmaya çalışıyor. En önemli şeylerden biri de her iki şirketin aile şirketi olmasıdır.

Başak, ASKO, Claas tabii ki büyük şirketler ama bizim için en önemli unsurlardan biri satış sonrası hizmetlerimiz olacaktır. Başarımızın en büyük sırrı da burada gerçekleşecektir. Türkiye'nin Avrupa'da çok büyük bir tarım pazarı olduğunu biliyoruz. Claas da Avrupa'da çok büyük bir tarım makineleri pazarlayıcısı. Türkiye ile Almanya arasında ekonomik olarak çok büyük bir ilişki var. Aramızdaki ilişkinin bugün başlamasından çok memnunum, eminim ileride çok büyük işler yapacağız."

ASKO ile yapılan bu anlaşmayla amaçlarının, makine satışının yanı sıra müşterilerine daha yakın olmak, onlarla daha iyi ilişkiler kurmak, parça tedariki ve satış sonrası hizmetlerini daha da geliştirmek olduğunu aktaran Wolk, şu ifadeleri kullandı:

"Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan bayilikler kurarak ürün yelpazemizi çeşitlendirip, satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz. Türkiye'de tarım sektörü son derece önemli, bu nedenle Türkiye Claas için önemli bir potansiyel konumunda. ASKO'nun ülke çapındaki mevcut satış ve satış sonrası hizmetler ağı bizim için çok değerli."

  • Başak Traktör Pazarlama ve Satış Direktörü Gökhan Bayramoğlu da Claas'ın Türkiye pazarında ilk aşamada biçerdöverde yüzde 10'luk bir pazar payı, silaj makinelerinde de yüzde 50 pazar payı hedeflediğini söyledi.

Claas'ın traktörleri konusunda ise bunların 120 beygir ve üzerinde olduğunu ve Türkiye pazarında çok satılmadığını ifade eden Bayramoğlu, Türkiye pazar ortalamasının 70 beygir gücünde olduğu bilgisini paylaştı. Bayramoğlu, "Bu işle uğraşan profesyonel çiftçilere, işletmecilere hitap edeceğiz ve orada da çok önemli pazar payları alacağımızı düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Claas'ın Bursa Tarım Fuarı'ndaki standının açılışı gerçekleştirildi. Sanko Holding, ASKO ile Claas, Başak Traktör ile Başak Agri ve MST iş makineleri olmak üzere fuara 3 standla katıldı.

  • Claas standında, markanın 100 yıldan uzun süreye dayanan tarihini anlatan zaman tüneli yer aldı. Claas'ın, August Claas tarafından 1913 yılında kurulmasından 2013'te kutlanan 100. yılına ve 2017'de ASKO Türkiye distribütörlüğüne varan gelişmeler bu zaman tünelinde sergilendi.

Başak Traktör ile Başak Agri'nin yer aldığı standda da yine firmanın 100 yılın üzerindeki geçmişine ilişkin bilgilerin bulunduğu zaman tüneline yer verildi.

Domatesi kazanca
dönüştüren yatırım
EKONOMİ
Domatesi kazanca dönüştüren yatırım

Yerli el protezi üretecek
TEKNOLOJİ
Yerli el protezi üretecek

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simit
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.