EkonomiEt ithalatı bitecek

Et ithalatı bitecek

Ucuz et projesinde yerli besiciler korunacak. 25 bin işletmeye 5'i büyükbaş olmak üzere 30 hayvan teslimi yapılarak 3 yılın sonunda 90 adetlik sürüler oluşturulacak. Proje kapsamında ucuzlatılan etin sürdürülebilirliği sağlanacak.

Kiymet SezerYeni Şafak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın son verilerine göre; 3 Temmuz 2016-20 Temmuz 2017 arasındaki 1 yıllık dönemde 500 bin büyükbaş ile 41 bin ton et ithal edilirken, 20 Temmuz-31 Ekim 2017 4 aylık devrede ise 150 bin büyükbaş ile 33 bin ton et ithal edildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın son verilerine göre; 3 Temmuz 2016-20 Temmuz 2017 arasındaki 1 yıllık dönemde 500 bin büyükbaş ile 41 bin ton et ithal edilirken, 20 Temmuz-31 Ekim 2017 4 aylık devrede ise 150 bin büyükbaş ile 33 bin ton et ithal edildi.

Ette fiyatları dengeye kavuşturacak, ithalat baskısını kıracak ve fiyat lobisini çökertecek 'Ucuz Et' projesi genişliyor. A101 ve BİM marketler zincirine aylık teslimatlarda miktarı 6 bin tondan 10 bin tona çıkarmak üzere çalışmalar başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı AK Parti Grubunun basına kapalı bölümünde ette fiyat dengesini sağlayacak projeyi açıkladı. Buna göre, ucuz et üretimi için 81 ildeki 'küçük aile işletmeleri', gelirlerinin artması amacıyla desteklenecek.

ALIM GARANTİSİ VERİLECEK

Ucuz Et Projesi kapsamında, artan et ihtiyacını karşılamak ve ette fiyat dengesini sağlamak için yapılacak çalışmalar, 'besili hayvan ithal etmek, hayvan hastalıkları ile etkin mücadele ederek hayvan ve buzağı ölümlerini azaltmak, küçük aile işletmelerini teşvik kapsamına almak, genç çiftçi uygulamasına devam etmek' olarak belirlendi. Bu doğrultuda Genç Çiftçi projelerinde kaynağın yüzde 80’i hayvancılığa ayrıldı. Proje kapsamında desteklenmesi beklenen küçük aile işletmelerine sıfır faizli veya düşük faizli kredilerinin kullandırılması planlanıyor. Küçük aile işletmelerine damızlık, besilik hayvan alımı ile yem temini, TİGEM, ESK ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından gerçekleştirilecek. Hayvanlar, TARSİM tarafından sigorta ettirilecek. Sözleşmeli küçük aile işletmelerine besi için temin edilen hayvanların besi sonunda kesimi de ESK tarafından yapılacak. ESK, ayrıca, üreticiye kazanç sağlayabileceği fiyattan alım garantisi verecek.

KADINLARA OLUMLU AYRIM

Aile işletmelerinin seçiminde, TÜRKVET’e kayıtlı olacak işletmenin fiziki alt yapısına, dağıtılacak hayvanların gelişmesine ve bakımına uygun barınma yerlerinin bulunup bulunmadığına bakılacak. Eğer uygun ahır yoksa, Bakanlık ahır yapımını da üstlenebilecek. Proje kapsamındaki işletme sahibi kadın ise SGK kapsamına alınması konusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılacak görüşmeler sonucunda karara bağlanacak.

ÜÇ YILDA SÜRÜ OLUŞACAK FİYAT DENGESİ BULUNACAK

Ucuz Et Projesinin 3 yıl sürdürülmesi planlanıyor. Proje, her yıl damızlık yetiştiriciliği yapan toplam 25 bin işletmede uygulanacak. İşletmeye, 5 büyükbaş, 30 küçükbaş hayvan verilecek. 3 yıl sonunda her aile işletmesinde ya 15’er başlık büyükbaş ya da 75’er başlık küçükbaş sürüler oluşturulması hedeflenecek. Proje sonunda, 'Artan kırmızı et talebinin karşılanması, damızlık üretiminin arttırılması, buzağı kayıplarının azaltılması, süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlayarak ihracat bazlı büyümenin sağlanması' hedefleniyor.

İTHALAT BİTİRİLECEK

Proje, hem istihdam, hem küçük işletmelerin teşviki ve desteklenmesi hem de sağlıklı hayvancılığın yaygınlaştırılması sonucu piyasada fiyat dengesini gözeten geniş zaviyesiyle önemli kazanımları beraberinde getirecek. Bu kazanımlarda da yerli üreticinin ithalat baskısına karşı korunmasıyla beraber uzun vadede et ithalatının azaltılması öne çıkıyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....