EkonomiGıda ve tarım üssü İstanbul

Gıda ve tarım üssü: İstanbul

Sanayi ve ithalatın üçte biri, ihracatın da beşte biri İstanbul’da kontrol ediliyor. Bu sayede İstanbul, Türkiye'nin gıda kontrol ve üretim merkezi konumunda. İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, gıdayla ilgili tüm süreçlerin 350 personelle il müdürlüğünce denetlendiğini vurguladı.

Arzu KurumSezen AydoğanYeni Şafak
Türkiye'de sanayi ve ithalatın üçte biri, ihracatın da beşte birinin kontrol edildiği İstanbul, adeta gıda ve ihracatın üssü konumunda bulunuyor. Sadece çiftçilere 18 milyon lira desteğin sağlandığı İstanbul'daki tarımsal faaliyetleri ve yeni projelerini İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül anlattı. Türkiye'de ithal gıdaların büyük çoğunluğunun İstanbul'da 350 personelle denetlendiğini söyleyen Aygül, şehrin ilk ekonomi sırasında istisnasız gıdanın geldiğini belirtti. Yüzde 64'lük gıda ithalatının İstanbul kapısında işlem yapıldığına dikkati çeken Aygül, bunun yüzde 40'nın il müdürlüğünce denetlendiğini aktardı. Aygül, “Oteldeki gıda tarımından restoranlarınkine kadar tutun gıda satılan, tüketilen her yere, AVM'lerdeki mağaza zincirlerine kadar birçok alanda arkadaşlarımız denetim yapıyorlar. İstanbul'da, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi'mize kayıtlı olan 110 bin gıda iş yeri var'' dedi.

11 YIL ÖNCE GIDA DENETİMLERİ ZAYIFTI

Geçmiş yıllarda ürünlerin iyi bir denetimden geçmediğini kaydeden Hamit Aygül, önceki yıllarla bugün gelinen aşamayı kıyaslanamayacak düzeyde gıda denetiminde büyük atılımın yapıldığını anlattı. Hamit Aygül; ''Gıdada bundan 11 yıl önce belediyeler sağlık müdürlüğü tarım il müdürlüğü yetkiliydiler ama yetki karışıklığı ve yetkisizlik gibi bir durum söz konusu olduğu için doğru düzgün bir denetim yapılamıyordu. Yapılan denetimde de etkin bir sonuca ulaşılamıyordu. 2004 yılında çıkan gıda kanunuyla birlikte gıdanın bir tek sorumlusu oldu” diye konuştu.

20 BİN KAYITDIŞI İŞLETME

Tüm gıda imal eden yerlerin kendilerinden gıda onay belgesi almak zorunda olduğunu ve bunu yapmayanların ilk adımda bin 400 lira ceza aldığını aktaran Hamit Aygül, İstanbul'daki işletmeleri Anadolu'dakilerle kıyasladığımızda biraz daha fazla denetçiye ihtiyaç olduğunu ve eğitimli denetçi bulmakta zorlandıklarının altını çizdi. Aygül, “Başlangıçta il müdürlüklerimiz direk il müdürlüğü bünyesinde bu denetimleri faaliyetler yürütürken imkânların gelişmesiyle geçen yıl 106 bin denetim yapıldı. Bizim bu yıl hedefimiz 150 bin denetim yapmak. Denetim yaptığımız sayı kadar o derecede de etkin denetim gerçekleştirmek de önemli. 110 bin işletmenin dışında 20 bin civarında kayıtsız işyerinin olduğu kanaatindeyiz. Bu yıl tümünü kayıt altına almayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Aygül, Ramazan öncesi vatandaşların güvenli gıda ile buluşmasının son derece önemli olduğunu aktardı.

Hamit Aygül


400 PERSONELLE RAMAZAN ÖNCESİ YOĞUN ÇALIŞMA

Aygül şunları belirtti: ''Bakanlığın şu anda en önemli konularından biri güvenli gıdadır. Biz gıda hizmeti sunan iş yerlerinin hem hijyeni hem de sundukları hizmet açısından kaliteli olmasını istiyoruz. O açıdan sahada 400 kadar denetçimiz her gün düzenli olarak gıda işletmelerini denetlemeye devam ediyor. Ramazan münasebetiyle denetimlerimize ağırlık verdik. Bu ay içerisinde 3-4 ilçede tüm ilçe müdürlüklerinden ekiplerin katılacağı il müdürlüğümüzün koordinasyonuyla toplu denetimler yapacağız. 50-60 ekiple aynı anda bir ilçede yoğun denetimlerde bulunacağız. Toplumun sağlığını zarara sokacak ya da gıda taklit tahşiş yapan, insan sağlığıyla oynayan gıda işyerlerine de hiçbir şekilde toleransımız yok.”

TARIMA 18 MİLYON TL DESTEK

Hamit Aygül, her yıl üretim miktarına göre çiftçiyi desteklediklirini söyledi. Aygül, "İstanbul'da bugüne kadar çiftçiye 18 milyon lira destek sağladık. Rakamlar her yıl değişiyor. 2012'de 2 milyon lira, 2013'de 42.2 milyon lira destekleme ödemesi yaptık. Bu destek için çiftçilerin, ilçe müdürlüklerimize gelip kayıtlarını yapmaları gerekiyor. Her yıl 20 ile 40 bin arasında çiftçilerimize destekleme çalışması yapılıyor'' diye konuştu.

Manda sayısı ile Türkiye'nin üçüncü kenti

İstanbul'da orta ölçekli hayvancılık da yapıldığını ve mandacılık sektörünün İstanbul ekonomisi için önemli olduğunu söyleyen İl Müdürü Aygül, şehrin, manda sayısı bakımından Türkiye'de 3. İl; mandadan sağlanan üretimde ise Türkiye'de birinci olduğunu vurguladı. İstanbul'da manda sayısının 10 binin üzerinde seyrettiğine dikkat çekti.Balıkçılıktan ekonomiye 500 milyon $

İstanbul'da bir diğer önemli sektöründe su ürünleri olduğu bilgisini veren Akgül; ''İstanbul Türkiye'nin en fazla su ürünleri avlanan şehri. Hem Boğazlar hem de çok geniş bir deniz varlığına sahip. Yaklaşık 2 bin bin balıkçı teknemiz, 40 civarında da balıkçı kooperatifi var. Bunlar düzenli olarak av mevsiminin serbest olduğu dönemlerde avcılık yaparak İstanbul ekonomisine ve Türkiye'ye katkı sağlıyorlar. Yılda 40-50 ton balık avlanıyor. Bunun ekonomik değeri 500 milyon dolar'' dedi.ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.