EkonomiHer daireye otopark mecburiyeti

Her daireye otopark mecburiyeti

Her daireye otopark mecburiyeti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki "Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane yer göstereceksiniz. Şimdi yeni düzenleme ile daire başı bir tane göstereceksiniz. 12 tane daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız" dedi.

Haber MerkeziYeni ŞafakAA
Otoparklarda yeni dönem başlıyor.
Otoparklarda yeni dönem başlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeni Otopark Yönetmeliği hakkında açıklamalarda bulunan Özhaseki "Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane yer göstereceksiniz. Şimdi daire başı bir tane göstereceksiniz. 12 tane daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız." dedi.

Özhaseki konuşmasına şöyle devam etti:

  • "Yeni otopark Yönetmeliği son aşamaya geldi. Kendi içimizde bazı prensip kararları verdik. 10-15 gün içerisinde Başbakanlığa, yayımlanması için göndeririz. Daire başına bir otopark yeri gösterme zorunluluğu geliyor. Bunu yapamayan daire de yapamayacak.

Eskiden otopark yeri sıkıntılı, çok yok, biz bunun parasını verelim diye bir düşünceyle paraya çevrilme vardı. Bunun kötüye kullanıldığını gördük. Şimdi yeni gelecek yönetmelikte bodrumda gözükmemek kaydıyla kaç kat isterse, emsalden sayılmamak üzere otopark yapabiliyor. Aşağı doğru yap, gözükmesin diyoruz.

REKLAM

Binalardan biri derse ki, ben bunun Manhattan'da gördüm. Otomatik asansörlü binalar var. Yıksın, yapsın. Gitsin belediyeden plan-tadilat bir sene uğraşmasın. Yıkıp otopark yapabilir, oraya da vinç sistemini kurar çalıştırır. Haliyle bu binaların çoğu dönüşüme uğrayacağı için, Türkiye’nin neredeyse yarısı dönüşüme uğrayacak. Otopark işi çözüme kavuşacak."

Şehircilik Bakanı: 'Bugün açıklayacağız'
EKONOMİ
Şehircilik Bakanı: 'Bugün açıklayacağız'