Ekonomiİhracatla büyümeyedevam

İhracatla büyümeye devam

Son 15 yılda ihracatını dünya ortalamasının iki katı büyüten Türkiye, başarılı olduğu bu stratejiyle yoluna devam edecek. Yeni Orta Vadeli Program, ihracat dengesi üzerine kuruldu. Programda ihracat destekleri 17 başlıkta anlatıldı.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
Mal ve hizmet ihracatına ilişkin devlet yardımlarının başvuru usulleri kolaylaştırılıyor.
Mal ve hizmet ihracatına ilişkin devlet yardımlarının başvuru usulleri kolaylaştırılıyor.

Mal ve hizmet ihracatına ilişkin devlet yardımlarının başvuru usulleri kolaylaştırılıyor.Desteklerden etkin şekilde yararlanılması getiriliyor. Türk Lirası ile ticaretin toplam ticaret içerisindeki payı teşvik ediliyor.  İhracatçıların kur riskini azaltmak amacıyla İhracatta Döviz Kuru Riski Sigorta Sistemi kurulması bulunuyor.  Geleneksel ürünlerin üretim ve ihracatı özel olarak desteklenmesi bulunuyor.  E-İhracat Stratejisi uygulamaya geçirilerek Türk mal ve hizmetlerinin uluslararası piyasalarda e-ihracat yoluyla yer alması getiriliyor.  Müşteri bulma, lojistik ve ödeme süreçlerinin elektronik ortamda tek merkezden koordine edilmesine imkân sağlayan “Tek Noktadan İhracat” sisteminin kurulması yer alıyor. Eximbank’ın ödenmiş sermayesi, ihracatı daha fazla destek için artırılacak. Yeni lojistik destekleri devreye girecek. Ekonomi Bakanlığının ihracat destekleri sürecek. Türk Ticaret Merkezlerinin kira, tanıtım ve istihdam giderleri yüzde 75 oranında, yıllık 2,6 milyon dolara kadar desteklenmeye devam edilecek. Turquality programı ile hizmet ihracına yönelik destekler sağlanıyor. Sağlık Turizminde tercümana varıncaya kadar bir çok kalemde destek var. Tedavi için getirilen hasta başına destek veriliyor.

Yeni açıklanan Orta Vadeli Program'da ihracat ile büyüme modeline büyük önem atfediliyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yeni dönemde istikrarlı, istihdam sağlayıcı ve gelir dağılımında adaleti gözeten bir büyüme anlayışının ihracata dayalı özel sektör öncülüğünde geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

TİCARET BAYRAĞIMIZ İHRACAT

Bu amaçla 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programın da ihracat dengesi üzerine kurulduğunu vurgulayan Yılmaz, OVP’de 17 başlıkta ihracat konusuna özel önem verildiğine dikkat çekti. Ekonomi Başkanlığının yayımladığı “Yeryüzündeki Ticari Bayrağımız: İhracat” başlıklı çalışmaya değerlendiren Yılmaz, “2002-2016 yılları arasında küresel ihracat 2,5 kat artışla 6,5 trilyon dolardan 16 trilyon dolara çıktı. Aynı dönemde Türkiye’nin ihracatı 36,1 milyar dolardan 142,5 milyar dolara çıktı. Bu artış küresel ortalamanın çok üzerinde, yani dört kat aoldu” dedi. Yılmaz, önümüzdeki dönemde de özel sektörün ihracatının artırılması amacıyla mal ve hizmet alımından döviz kazandırıcı ihracat desteklerine, Turquality programından e-ticaret sitelerine üyeliğe kadar bir dizi ciddi miktarda desteklere devam edileceğini anlattı.

  • 17 KALEMDE DESTEK
  • Mal ve hizmet ihracatına ilişkin devlet yardımlarının başvuru usulleri kolaylaştırılıyor.  Desteklerden etkin şekilde yararlanılması getiriliyor.  Türk Lirası ile ticaretin toplam ticaret içerisindeki payı teşvik ediliyor.  İhracatçıların kur riskini azaltmak amacıyla İhracatta Döviz Kuru Riski Sigorta Sistemi kurulması bulunuyor.  Geleneksel ürünlerin üretim ve ihracatı özel olarak desteklenmesi bulunuyor.  E-İhracat Stratejisi uygulamaya geçirilerek Türk mal ve hizmetlerinin uluslararası piyasalarda e-ihracat yoluyla yer alması getiriliyor.  Müşteri bulma, lojistik ve ödeme süreçlerinin elektronik ortamda tek merkezden koordine edilmesine imkân sağlayan “Tek Noktadan İhracat” sisteminin kurulması yer alıyor. Eximbank’ın ödenmiş sermayesi, ihracatı daha fazla destek için artırılacak. Yeni lojistik destekleri devreye girecek. Ekonomi Bakanlığının ihracat destekleri sürecek. Türk Ticaret Merkezlerinin kira, tanıtım ve istihdam giderleri yüzde 75 oranında, yıllık 2,6 milyon dolara kadar desteklenmeye devam edilecek. Turquality programı ile hizmet ihracına yönelik destekler sağlanıyor. Sağlık Turizminde tercümana varıncaya kadar bir çok kalemde destek var. Tedavi için getirilen hasta başına destek veriliyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.