Ekonomiİşçi 4 memur 2 ay çalışacak

İşçi 4 memur 2 ay çalışacak

ABD’de 999 dolardan satışa çıkacak iPhone X’in Türkiye fiyatı vergiler dahil 6.100 TL olacak. 3 Kasım’da rafta yerini alacak iPhone X için bir memurun 2 ay, asgari ücretlinin ise 4 ay çalışması gerek!

Haber MerkeziDiger
Satışlar dünya ile aynı anda 3 Kasım'da başlayacak.
Satışlar dünya ile aynı anda 3 Kasım'da başlayacak.

ABD'li teknoloji devi Apple, geçen hafta yeni akıllı telefon modelleri iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile akıllı saat Apple Watch 3 ve Apple TV'yi tanıttı. Yeni iPhone X şimdiye kadarki en pahalı telefon. ABD'de 999 dolara satılacak telefonun Türkiye'deki başlangıç fiyatı vergiler de dahil 6.100 TL olacak. Satışlar dünya ile aynı anda 3 Kasım'da başlayacak. Teknoloji severlerin fiyatı nasıl bulduğu ön taleplerle ortaya çıkacak.

CÜZDANLA İMTİHAN

Fiyat tüketicilere açıklandığında pahalı gelse de söz konusu akıllı telefon olduğunda etiket önemini yitiriyor. Çünkü artık yanımızda telefon değil, akıllı fotoğraf, cüzdan, video, paylaşma, mesaj veya e-posta yazma, konuşma, eğlence, rehber, yol tarifi ve sosyalleşme makinesi taşıyoruz! Bu yüzden asgari ücret alan bir işçi bile alacağı telefon için kaç ay çalışması gerektiğine bakmıyor. Örneğin, Türkiye'de asgari ücretli bir çalışanın net maaşı 1.404 TL. 2018'deki zamla en düşük devlet memurunun cebine de 2.929 TL girecek. Sabah'tan Timur Sırt'ın yazısına göre, bu durumda, bir asgari ücretli hiçbir yere harcama yapmazsa iPhone X almak için neredeyse 4.5 ay çalışacak. Devlet memurunun ise yeni akıllı telefona sahip olması için 2 ay çalışması gerekecek.

REKLAM