EkonomiTAB Gıda ABDde halka arz oluyor

TAB Gıda ABD'de halka arz oluyor

TAB Gıda ABD'de halka arz oluyor

Ünlü fast food zinciri Burger King’in, dünyadaki en büyük ana işletmecisi TAB Gıda Sanayi ve Ticaret, ABD'de halka arz oluyor.

Haber MerkeziDiğer
Türk gıda devi ABD'de borsaya açılıyor.
Türk gıda devi ABD'de borsaya açılıyor.

Halka arz daha önce de kulislerde konuşulduğu üzere 2018'de gerçekleşecek. Bllomberg'de yer alan habere göre şimdilik talep toplama aralığı ise belli değil ancak satış rakamının 400 milyon dolara kadar çıkabileceği ifade edildi.

  • Diğer taraftan, geçen yıl Goldman Sachs, Credit Suisse ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın TAB Gıda'nın yüzde 10 hissesi karşılığında yaptıkları 150 milyon dolarlık yatırım, şirketin tamamı için 1,5 milyar dolar değerlemeye işaret etmişti.

TFI Tab Gıda, Nasdaq'a "QSRG' kodu ile kote olacak.

Halka arza Morgan Stanley, Credit Suisse, Goldman Sachs, Citigroup, JP Morgan ve Rabo Securities aracılık edecek.

  • TAB Gıda'nın Çin'de 700'den fazla, Türkiye'de ise 600 Burger King işletmesi bulunuyor. TAB Gıda, ayrıca Popeyes, Sbarro ve Arby's markalarının da işletmeciliğini yapıyor. Şirketin bir de kendine ait Usta dönerci adlı markası bulunuyor.

Toplam şube 1000'den fazla

Türkiye’de 1994 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteren TAB Gıda’nın hızlı servis sektöründeki faaliyetleri, 1995 yılında Burger King’in master franchisee haklarını alarak Türkiye’ye getirmesiyle başladı. 2007 yılında Sbarro'yu bünyesine katan TAB Gıda, aynı yıl Popeyes'i de faaliyete geçirdi.

REKLAM

Arby’s ise 2010 yılından bu yana TAB Gıda bünyesinde yer alıyor.

Şirket son olarak da Usta dönerci markası ile döner ürünleri satmaya başladı. TAB Gıda'nın bu 5 markaya ait toplam binden fazla restoranı bulunuyor.

Novartis Fransız  ilaç şirketini 3.9 milyar dolara satın alıyor
EKONOMİ
Novartis Fransız ilaç şirketini 3.9 milyar dolara satın alıyor

'Burun yağı'nın kilosu 100 lira
EKONOMİ
'Burun yağı'nın kilosu 100 lira

Çay kralı ikinci kez iflas erteleme istedi
EKONOMİ
Çay kralı ikinci kez iflas erteleme istedi