EkonomiTMO tüm fındığa talip oldu

TMO tüm fındığa talip oldu

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, fındık alımlarını kolaylaştırmak ve üreticiyi rahatlatmak amacıyla yeni kararlar aldıklarını belirterek, “Bundan sonra deponun kapısına gelen tüm fındığı alacağız. TMO’nun deposundan geri dönen fındık üreticisi olmayacak. Fındık satın aldığımız üreticiye ödemeyi bir hafta içinde yapacağız” dedi.

Haber Merkeziİhlas
Bugüne kadar 25 bin üreticiden 60 bin ton fındık randevusu alındı.
Bugüne kadar 25 bin üreticiden 60 bin ton fındık randevusu alındı.

TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı A. Eşref Fakıbaba’nın talimatıyla fındık alımlarına yeni bir düzenleme getirdiklerini söyledi. Fındık alımlarında çürük oranını yüzde 5’e, çatlak fındık oranını yüzde 7’ye çıkardıklarını ve alım yaptıkları her üreticiye bir hafta içinde ödeme yapacaklarını belirten Kemaloğlu, “Bugüne kadar 2 bin 500 üreticimizden 50 milyon lira değerinde yaklaşık 5 bin ton fındık satın alımı yaptık. Ödeme günü henüz gelmemişti ancak Sayın Bakanımızın talimatıyla ödemeleri öne çektik. Önümüzdeki 50 milyon lirayı üretici hesaplarına aktaracağız. Bundan sonra satın aldığımız fındığın ürün bedelini bir hafta içinde ödeyeceğiz. Tüm fındığa talibiz. TMO deposunun önüne gelip şu bu sebeplerle geri dönen üretici olmayacak” diye konuştu.
“30 depoda alım yapıyoruz”
Yine bugüne kadar 25 bin üreticiden 60 bin ton fındık randevusu aldıklarını, günlük alım miktarının bin tonu aştığını belirten Kemaloğlu, “İnşallah günlük alım miktarını bin 500-2 bin tona çıkaracağız. Bölgede aktif alım yaptığımız depo sayısı 30’a ulaştı. Sevinerek söyleyebilirim ki alımlar düzene girdi. İnşallah önümüzdeki günlerde alımlar artarak gidecek. Randevuların gerçekleşme oranı yüzde 70. Bizden randevu alan üreticilerin hepsi fındığını satmaya gelmiyor. Bu da bizim günlük performansımızı olumsuz etkiliyor. Eğer üreticilerimiz randevu alıp fındığını satmaya gelmeyeceklerse randevularını TMO iş yerlerine bilgi vermesi lazım ki biz de ona göre ne yapacağımızı bilelim” açıklamasında bulundu.

REKLAM