EkonomiYapılandırma kanunları kapsamında 31 milyar lira tahsil ettik

'Yapılandırma kanunları kapsamında 31 milyar lira tahsil ettik'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, yapılandırma kanunları kapsamında 31 milyar lira tahsil ettiklerini açıkladı.

Haber MerkeziIHA
Maliye Bakanı Naci Ağbal
Maliye Bakanı Naci Ağbal

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bugüne kadar bütün bu 6736 ile 7020 sayılı Yapılandırma Kanunları kapsamında 31 milyar lira tahsil etmiş durumdayız" diye konuştu.

Bakan Ağbal, TBMM Genel Kurulunda Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerine katıldı. Yaptığı konuşmada 6736 ve 7020 sayılı kanunlar çerçevesinde önemli yasal düzenlemeler yaptıklarını belirten Bakan Ağbal şunları söyledi:

"2016’nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından o günlerin ortamında en acil ve en ivedi konu olarak görüp bu konuyla ilgili hazırlamış olduğumuz kanunu Meclise sevk ettik ve o tarihe kadar olan bütün borçların 36 aya kadar yapılandırılmasının önünü açtık. Daha sonra 7020 sayılı Yasa ile de geçmişte buna müracaat edememiş olanlarla ödemelerini aksatanlar için bir defa daha bir imkân getirdik. Şu anda bu anlamda taksit ödemeleri devam ediyor. Şu ana kadar 6736 sayılı Kanun kapsamında Maliye Bakanlığı olarak 80,4 milyar liralık bir yapılandırma yaptık."

REKLAM

"22,5 miilyar lira tahsil ettik"

Ağbal, şu ana kadar 6736 kapsamındaki tahsilat tutarının 22,5 milyar lira olduğunu söyleyerek, "Şu ana kadar -ki yaptığımız tahsilatı baştaki tahakkuka bölerseniz- tahakkuk tahsilat oranı yüzde 28 civarında. Bu, şu ana kadarki yapılan toplam tahsilat. Taksitler devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"7020 sayılı Yasa kapsamında da 13,7 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık. Bu kanun kapsamında da şu ana kadar 1,6 milyar lira tahsilat yaptık." diyen Ağbal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu ana kadarki peşin ödeme ve taksitlerden elde ettiğimiz 1,6 milyar lirayı esas alırsak tahsilat oranı yüzde 11,88. Tabii daha 3’üncü, 4’üncü taksitleri aldık. Daha başlardayız. Bunların önümüzdeki aylarda devam etmesini bekliyoruz. Şundan emin olun, gerçekten tahakkuk tahsilat oranlarını, vatandaşımızın bu borçlarını ödemesini takip ediyoruz, yani bu konularda herhangi bir sorunla karşılaştığımız takdirde tabii ki vatandaşımız bakımından önemli her türlü tedbiri her zaman için alırız."

REKLAM

Ağbal ayrıca bugüne kadar bütün bu 6736 ile 7020 sayılı kanunlar kapsamında da 31 milyar lira tahsil ettiklerini sözlerine ekledi.

Merkez Bankası Beklenti anketi açıklandı
EKONOMİ
Merkez Bankası Beklenti anketi açıklandı

IMF Türkiye için büyüme tahminini açıkladı
EKONOMİ
IMF Türkiye için büyüme tahminini açıkladı