EkonomiYatırım diye 20 ev aldı

Yatırım diye 20 ev aldı!

Ortadoğu'daki Arap ülkelerinden çok sayıda iş adamının gözde yeri Bursa oldu. Hatta bazıları öyle duruma geldi ki sırf yatırım olsun diye bu ilden 20 tane ev aldı.

Haber MerkeziAA

Ortadoğu'daki Arap ülkelerinden çok sayıda iş adamının alışveriş merkezi ve konut projeleri gibi yatırım girişimlerine de hazırlandığı Bursa'da, kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'ı tercih eden tatilcilerin yaklaşık yüzde 30'u yine Araplardan oluşuyor.

Vali Münir Karaloğlu, Bursa'nın, Arap dünyasına yönelik tanıtımının geçmişe dayandığını, bugün kente ilginin de yapılan çalışmaların bir sonucu olduğunu söyledi. Bursa'nın Ortadoğu ülkelerinde eskiden beri bilindiğini hatırlatan Karaloğlu, "Bir dönem küstürmüşüz, yanlışlarımız dolayısıyla küstürmüşüz. Esnafımız, tüccarımız, halkımız küstürmüş. Neyse, şimdi 'Arap turizmi', 'Ortadoğu turizmi' diyebileceğimiz sektör yeniden Bursa'da ivme kazandı" diye konuştu.

Karaloğlu, Bursa için 2013 yılının turizm bakımından iyi geçmediğini, Uludağ'a yeterince kar düşmediğini, otel işletmecilerinin de sıkıntılı bir süreç yaşadığını dile getirdi. Buna karşın bu sene hem dağdaki hem de kentteki otellerin tamamen dolduğunu ifade eden Karaloğlu, hemen her otelin lobisinde Ortadoğu'dan, Arap dünyasından misafirlerle karşılaşmanın mümkün hale geldiğini anlattı. 

Bursa ve Uludağ, Dubai'de fuarda tanıtılacak

Arapların geçmişteki alışkanlıklarının aksine özellikle bu yıl kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'a da ilgi gösterdiğini vurgulayan Karaloğlu, "Uludağ'a çıkmıyorlardı, kışın hiç gelmiyorlardı. Yazın geliyorlardı ama kışa gelmiyorlardı. Şimdi, Uludağ'a çıkıyorsunuz, oraya günübirlik gidenlerin, gelenlerin, kalanların yüzde 30'u Arap. Bunlar önemli gelişmeler" ifadesini kullandı.

Karaloğlu, Ortadoğu pazarına yönelik çalışmalara devam edeceklerini, gelecek mayıs ayının ilk haftasında Dubai'deki "Arap Turizm Fuarı"na çok güçlü bir şekilde katılacaklarını aktardı. Bu fuarla ilgili bilgi veren Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Bursa'nın kendi standı vardı zaten 40 metrekare, şimdi bakanlık kendi 600 metrekarelik alanı içerisinde 80 metrekareyi de Bursa'ya verdi bu sene. Bursa'yı, Türkiye standı içerisinde de hedef il olarak tanıtacağız. Yani iki ayrı alanda, birinde biz sadece Uludağ'ı tanıtmak istiyoruz, Uludağ'ın yazını, kışını teleferiğini Dubai fuarında tanıtmak istiyoruz, diğer 80 metrekarelik alanda da genel Bursa tanıtımını yapacağız. Doğasını, tarihini, kültürünü, sağlık turizmini, termalini, sahilini, suyunu, şelalesini her şeyini genel bir konseptle tanıtacağız. Bizim için Ortadoğu pazarı çok önemli pazar, turizmde." Bursa'nın çok muhteşem bir turizm potansiyelinin olduğunu ancak potansiyelin tam anlamıyla kullanılamadığını bildiren Karaloğlu, mevcut durumu daha ileriye taşımak için yoğun bir çalışma döneminde bulunduklarını belirtti. 

"Yatırım olsun diye 20 konut almış"

Arapların, Bursa'da konut ve arazi gibi gayrimenkul alımlarıyla inşaat sektöründe yatırımlara ilgi duyduğuna da değinen Karaloğlu, şu bilgileri verdi: "Şimdi çok ciddi satın alma yapıyorlar. Özellikle konut, gayrimenkul ve arazi satın alıyor, yatırıma yönelik arazi satın alıyorlar. Yakın bir zamanda başlayacak olan farklı yatırımlar var. Konut projeleri var yani bizzat araziyi aldılar, yine kendileri konut üretip yine Arap pazarına satmak üzere, burada konut üretecek olanlar var şu anda. Projeleri, ruhsatlandırma işlemleri devam ediyor. Belki yakında bir alışveriş merkezi yapacak olan yine bir Arap grup var, onların çalışmaları devam ediyor. Zaten konut satın alma son 3 yıldır hızla devam ediyor. Şu anda en çok yabancılara konut satışı, Araplara yapılıyor. Bu trend de devam edecek gibi duruyor." Karaloğlu, kısa süre önce ziyaretine gelen bir Arap yatırımcı ile arasında geçen diyaloğu aktararak, "20 konut almış. 'Ne yapacaksın, bir, iki tane değil de niye 20 tane?' dedim. 'Yatırım olsun diye aldım' diyor. O da herhalde diğer Araplara satacak zannediyorum. Burada gayrimenkul konusunda ciddi çalışan Arap gruplar var ve bu devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.