GÜNDEM

21 bin kontenjan boş kaldı

SBS'nin yerleştirme sonuçları açıklandı. 1 milyon 127 bin öğrenciden, 624 bin 490'ı okullara yerleşebildi. Devlet okullarında 14 bin, özel okullarda ise 21 bin kontenjan boş kaldı.

Elif Özlem Karataş Yeni Şafak
8. sınıftan mezun olan yüz binlerce öğrencinin daha iyi bir liseye gidebilmek için girdiği SBS'nin yerleştirme sonuçları açıklandı. Bu yıl genel liselerin anadolu liselerine dönüştürülmesi ve anadolu türü liselerin kontenjanlarının artırılmasıyla, 2012 yılında anadolu liseleri türüne giden öğrenci oranı yüzde 38 iken, bu yıl bu oran yüzde 57'ye ulaştı. Verilere göre 624 bin 490 öğrenci sınavla öğrenci alan liselere yerleşti. Sınavla öğrenci alan liselere yerleşemeyen ve açıkta kalan 574 bin öğrenci şimdi, meslek, imam hatip, açık, özel ve çok programlı liseleri tercih edecek.

ANADOLU LİSELERİNE RAĞBET

Bu yıl son kez yapılan SBS'nin yerleştirme sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre 624 bin 490 öğrenci sınavla öğrenci alan liselere yerleşti. Devlet okullarında 14 bin 291 kontenjan boş kalırken, bu kontenjanların 5 bin 253'ünü Anadolu liseleri oluşturdu. Ayrıca genel liselerin anadolu liselerine dönüştürülmesi ve anadolu türü liselerin kontenjanlarının artırılmasıyla da, 2012 yılında anadolu liseleri türüne giden öğrenci oranı yüzde 38 iken, bu yıl bu oran yüzde 57'ye ulaştı.

624 BİN ÖĞRENCİ YERLEŞTİ

Bu yıl 9. sınıflara başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 1 milyon 127 bin 211'i SBS'ye girdi. Bu öğrencilerin 904 bin 114'ü tercih yaparken, 624 bin 490'ı okullara yerleşebildi. Devlet okullarında 14 bin 291, özel okullarda ise 21 bin 226 kontenjan boş kaldı.

FEN LİSELERİ DOLDU

Fen ve Sosyal Bilimler liselerindeki 19 bin 110 kontenjan ilk yerleştirmelerde yüzde 100 dolarken, 356 bin 352 kontenjanlı Anadolu liselerinde 5 bin 253 kontenjan boş kaldı. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim liseleri, Anadolu İmam Hatip liseleri ve özel liselere yapılan yerleştirmelerinde ardından bu okul türlerinde toplam 35 bin 517 kontenjan boş kaldı.

KAYITLAR NE ZAMAN?

Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin 12-16 Ağustos tarihleri arasında saat 17:00'ye kadar yerleştirildiği okula giderek kaydını yapması gerekiyor. Yedek kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 26-29 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

Yorum

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

1

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay’ın MHP Kurultayı kararıyla ilgili, "Yargıtay kararı sübjektif esaslara, tek yanlı ve bulanık bir bakış açıs..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

2

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

Bizi bırakıp kaçtılar

Bizi bırakıp kaçtılar

3

Terör örgütünde başlayan büyük çözülme hız kazandı. Sadece 3 günde Mardin’de 76 terörist teslim oldu. Nusaybin’de güvenlik güçlerine sığınan PKK’lılar..

TSK anında karşılık verdi

TSK anında karşılık verdi

4

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinin Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi yakınlarında bulunan boş araziye düşmesinin ardından DAEŞ'e ait dört mevzi sınıra..

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

5

Bakırköy'de gasp suçundan aranan şüpheli, bir kadını silahla rehin aldı.

KPSS heyecanı yarın devam edecek

KPSS heyecanı yarın devam edecek

6

Kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen KPSS "Alan Bilgisi" sınavları yarın gerçekleştirilecek. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekl..

Erzincan’da evleri su bastı

Erzincan’da evleri su bastı

7

Erzincan'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı evlerin bodrum katlarını su bastı. Akşam saatlerinde, 2 gündür yağan yağmurun etkisini artırması ..

Provokatörler gözaltında

Provokatörler gözaltında

8

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın, Sinop'ta katılacağı "Zamanın Sabrı" konulu konferansı engellemek isteyen ve provokatörce tavırla..

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

9

Zonguldak Ereğli'de yaşayan emekli İsmet Koç, bir tanıdığından aldığı yeşil yumurtalardan elde ettiği civcivleri çoğaltarak yeşil renkte yumurtlayan 5..

MHP’li meclis üyesine ikinci silahlı saldırı

MHP’li meclis üyesine ikinci silahlı saldırı

10

Çukurova Belediyesi’nin MHP’li meclis üyesi İsmail Hakkı Gözübatık, uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Gözübatık’a geçen ocak ayında da ü..

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

11

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

Türkeş: Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız

Türkeş: Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız

12

Başbakan Yardımcısı Türkeş, "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü bakımından sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Türk halkı iyi günde kötü günde Azerbaycanlı ka..

Görüşme tamam güvenoyu yarın

Görüşme tamam güvenoyu yarın

13

TBMM Genel Kurulu'nda, 65. Hükümet Programı görüşüldü. TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan Genel Kurul'da, 27 Mayıs darbesinin 56. yıl..

IŞiD arması da taksınlar!

IŞiD arması da taksınlar!

14

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD askerlerini terör örgütü 'PYD/YPG' simgeli üniformayla gösteren fotoğraflara ilişkin, “Terörle mücadelede çok i..

Canlı bomba ihbarını kız arkadaşı yapmış

Canlı bomba ihbarını kız arkadaşı yapmış

15

Cinayet suçundan hükümlü olan mahkum, izinli olarak dışarı çıktığı sırada kız arkadaşı tarafından 'canlı bomba eylemi yapacak' diye ihbar edildi.

Sınırlarda bin 256 kişi yakalandı

Sınırlarda bin 256 kişi yakalandı

16

Genelkurmay Başkanlığı tarafından resmi internet sitesinde açıklanan verilere göre hudut birlikleri tarafından kara sınırlarından yasa dışı geçmeye ça..

Utanç lekesi

Utanç lekesi

17

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümünde eski Başbakanlardan Adnan Menderes ile eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Has..

Tatilde hem spor hem dua

Tatilde hem spor hem dua

18

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz tatilinde 12-16 yaş grubundaki öğrencilerin güzel vakit geçirerek tatil havasında dini değerleri öğrenmeleri ve boş vak..

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

19

Niğde merkezli 4 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında 7 kişi tutuklandı. Tutuklanan 7 zanlı, Niğde E Tipi Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Meclis takımı da tamam

Meclis takımı da tamam

20

AK Parti'de Meclis kurmayları da belirlendi. AK Parti grup başkanvekilliklerine, Bülent Turan, Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Mustafa Elitaş ve Mehmet ..

+