GÜNDEM

Emniyet'te büyük deprem

''Yolsuzluk'' iddiasıyla başlatılan operasyonun amirlerden gizlenerek yürütüldüğünün ortaya çıkması Emniyet''te depreme yol açtı. Başta İstanbul olmak üzere 7 ilde 31 polis müdürü kızağa alındı.

Oktay Yıldırım Yeni Şafak
Çeşitli işadamları ve bürokratlara yönelik yaklaşık 15 aydır yürütüldüğü ortaya çıkan operasyon, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde depreme neden oldu. Yürütülen soruşturmayı amirlerinden bile gizleyerek baskınlar düzenleyen ekip dün sabah jet kararlar sonrası dağıtıldı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 2 yardımcısı, 5 şube müdürü, 4 de şube müdür yardımcısı olmak üzere 11 isim, koltuklarından oldu. İstanbul Emniyeti'nde görevli Mali Şube, Organize Şube, Terör Şube, Asayiş Şube ve Kaçakçılık Şube müdürleri dün sabah saatlerinde görevlerinden alınıp haklarında soruşturma açılırken, yerlerine yeni isimler atandı. Tartışmalı operasyona imza atan isimlere yönelik görev değişikliğiyle ilgili bir açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, 'Bazı illerimizde emniyet personelimizin görev yerleri, haklarındaki görevi kötüye kullanma iddiaları ile ilgili soruşturmalar nedeniyle değiştirilmiş, bazı illerde ise personelimiz, idari gereklilik nedeniyle farklı yerlerde görevlendirilmişlerdir' ifadelerini kullandı.

BİRİMLERDE JET DEĞİŞİM

Birbiriyle ilgisiz 3 ayrı operasyonu İstanbul Valisi'ne, Emniyet Genel Müdürü'ne, İstanbul Emniyet Müdürü'ne, amirlerine bile haber vermeksizin büyük bir gizlilik içinde yürüterek aynı gün düğmeye basan ekipten Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal ve Asayiş Şube Müdürü Ersan Erçıktı, bulundukları görevlerden el çektirilerek başka birimlere atandı. Nazmi Ardıç, Ömer Köse ve Yakup Saygılı, Emniyet Müdürlüğü emrine verilirken, Tuğrul Turhal Hassas Yerleri Koruma Şube Müdürlüğü'ne, Ertan Erçıktı ise Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine getirildi. Organize Suçlarla Mücadele Şube ile Narkotik Şube'den sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, Sancaktepe'den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanırken, Mali Suçlarla Mücadele Şube'den sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun ise Silivri'den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

ÇOK SAYIDA İLE SIÇRADI

İstanbul Emniyeti'nde bu isimlerin yerine getirilen personel de belli oldu.

Organize Suçlarla Mücadelede Şube Müdürlüğü'ne Fatih İlçe Emniyet Müdürü Ömer Burak Aktaş, Mali Şube'ye Hassas Koruma Şube Müdürü Hakan Sıralı, Asayiş Şube'ye Müdüriyet emrindeki Yusuf Bengül, Kaçakçılık Şube'ye Müdüriyet emrindeki Aydın Yılmaz ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne de yine Müdüriyet emrindekilerden eski istihbaratçı Serdar Ali Keskin getirildi. Bunların dışında görevden alınanlar ise şu isimlerden oluştu: Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ve Kazım Aksoy, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şenol Demir ve Ahmet Kalender.

ANKARA'DA 9 MÜDÜR ALINDI

İstanbul Emniyeti'ndeki atamaları Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon ve Kayseri izledi. Ankara Emniyeti'nde 9 şube müdürü pasif birimlere kaydırılarak, yerlerine diğer birimlerden atamalar yapıldı. Yerleri değişen şube müdürleri arasında, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Şamil Kaya, Kaçakçılık Şube Müdürü Erkan Kaya, Narkotik Şube Müdürü Emre Murat Korkmaz, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adem Yalçınkaya ve Koruma Şube Müdürü Fahri Küçük'ün bulunduğu öğrenildi. İzmir ve Bursa'da 3'er, Trabzon ve Kocaeli'de 2'şer şube müdürü ile Kayseri'de de 1 emniyet şube müdürü görevlerinden alınarak pasif görevlere kaydırıldı Emniyetteki görevden almaların ilk etapta 20 ile kadar çıkacağı bildirilirken, valilerin gerekli gördükleri takdirde 81 ilin tamamında atama kararlarını alabileceğini bildirildi.

Yorum

İstanbul'da silahlı saldırı: 3 yaralı

İstanbul'da silahlı saldırı: 3 yaralı

1

Maltepe'de, motosikletli iki kişi, aralarında husumet bulunan şahısların oturduğu kafeye ateş açtı. Saldırıda 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

2

Yargıtay, MHP'de olağanüstü kongre tartışmalarıyla ilgili son noktayı koydu. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, olağanüstü tüzük kongresi yapılması için çağr..

Kara haber

Kara haber

3

Van Çaldıran’da yol kapatıp araç yakan PKK’lılara müdahale için bölgeye giden askerlere pusu kuruldu. Zırhlı araçların geçişi sırasında yola döşedikle..

Ayasofya'da Fetih namazı

Ayasofya'da Fetih namazı

4

Anadolu Gençlik Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen İstanbul'un Fethi kutlamaları, bu yıl da Ayasofya Camii'nde sabah namazı..

Kılıçdaroğlu HDP'ye yol gösterdi

Kılıçdaroğlu HDP'ye yol gösterdi

5

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık oylaması sırasında partisinin milletvekillerine müdahale ettiği iddialarını yalanladı. HDP'nin destek isteğini..

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

6

MİT'e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşı gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrılacağı verildi. Yeni yönetmel..

İlk Bakanlar Kurulu Beştepe'de

İlk Bakanlar Kurulu Beştepe'de

7

Binali Yıldırım'ın başbakanlığında göreve başlayan 65. Hükümet'in ilk Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de toplandı.

ALES sonuçları açıklandı

ALES sonuçları açıklandı

8

8 Mayıs'ta birçok adayın katıldığı sınav ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yer alan sınav takvimine göre bugün açıklanması bekleniyordu. ÖSYM tarafınd..

FETÖ'de 48 kişi adliyeye sevk edildi

FETÖ'de 48 kişi adliyeye sevk edildi

9

Yalova ve Kahramanmaraş'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 48 kişi adl..

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

10

Şırnak'ta güvenlik güçleri, teröristlerin patlayıcı madde yapmak için kullandıkları bir evden görüntü paylaştı. Teröristlerin hayvanların dahi yaşamay..

İstanbul'un 25 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 25 ilçesinde elektrik kesintisi

11

İstanbul'un Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerini..

"AB yegane seçenek değil"

"AB yegane seçenek değil"

12

Volkan Bozkır'dan görevi devralan AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin çok önemli olduğunu ancak yegane seçenek de olmadığını belirt..

Bahçeli aday olacak mı?

Bahçeli aday olacak mı?

13

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Yargıtay’ın kararının ardından yapılacak olağanüstü kurultayda Devlet Bahçeli’nin genel başkanlığa yenid..

HGS-OGS kararsızlığı kaza getirdi

HGS-OGS kararsızlığı kaza getirdi

14

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde TEM otoyolu gişelerine gelen otomobil, kararsız kalarak OGS yerine HGS'den geçmeye çalışırken, TIR'a çarptı. Kazada hurday..

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

15

Dokunulmazlık sürecinde HDP'lilere bireysel başvuru tavsiyesinde bulunan Kılıçdaroğlu'na HDP'den olumlu yanıt geldi.

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim

16

65. Hükümet'te Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ, Bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Mehmet Müezzinoğlu'ndan devraldı. Akdağ, "Kutlu yürüyüş devam ediy..

Aday öğretmenler 15 Ağustos'ta tatile çıkacak

Aday öğretmenler 15 Ağustos'ta tatile çıkacak

17

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB), 'Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci' takviminde değişikliğe gidilerek, aday öğretmenlere 15 Ağustos'tan itibaren..

Kabine'de Karadeniz ağırlığı

Kabine'de Karadeniz ağırlığı

18

Türkiye’nin 65. hükümeti kuruldu. Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından bakanlar kurulunu açıkladı. Kabineye 9 yeni isi..

Nabi Avcı'dan öğretmenlere veda mesajı

Nabi Avcı'dan öğretmenlere veda mesajı

19

Milli Eğitim Bakanı olarak yaklaşık 3,5 yıldır görev yapan Nabi Avcı dün açıklanan yeni kabine ile Milli Eğitim Bakanlığı görevini İsmet Yılmaz'a devr..

Erdoğan’a genç başdanışman

Erdoğan’a genç başdanışman

20

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları eski Başkanı Zafer Çubukcu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni başdanışmanı oldu. Erdoğan, son olarak Meclis'teki kom..

+