GÜNDEM

Emniyet'te büyük deprem

''Yolsuzluk'' iddiasıyla başlatılan operasyonun amirlerden gizlenerek yürütüldüğünün ortaya çıkması Emniyet''te depreme yol açtı. Başta İstanbul olmak üzere 7 ilde 31 polis müdürü kızağa alındı.

Oktay Yıldırım Yeni Şafak
Çeşitli işadamları ve bürokratlara yönelik yaklaşık 15 aydır yürütüldüğü ortaya çıkan operasyon, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde depreme neden oldu. Yürütülen soruşturmayı amirlerinden bile gizleyerek baskınlar düzenleyen ekip dün sabah jet kararlar sonrası dağıtıldı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 2 yardımcısı, 5 şube müdürü, 4 de şube müdür yardımcısı olmak üzere 11 isim, koltuklarından oldu. İstanbul Emniyeti'nde görevli Mali Şube, Organize Şube, Terör Şube, Asayiş Şube ve Kaçakçılık Şube müdürleri dün sabah saatlerinde görevlerinden alınıp haklarında soruşturma açılırken, yerlerine yeni isimler atandı. Tartışmalı operasyona imza atan isimlere yönelik görev değişikliğiyle ilgili bir açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, 'Bazı illerimizde emniyet personelimizin görev yerleri, haklarındaki görevi kötüye kullanma iddiaları ile ilgili soruşturmalar nedeniyle değiştirilmiş, bazı illerde ise personelimiz, idari gereklilik nedeniyle farklı yerlerde görevlendirilmişlerdir' ifadelerini kullandı.

BİRİMLERDE JET DEĞİŞİM

Birbiriyle ilgisiz 3 ayrı operasyonu İstanbul Valisi'ne, Emniyet Genel Müdürü'ne, İstanbul Emniyet Müdürü'ne, amirlerine bile haber vermeksizin büyük bir gizlilik içinde yürüterek aynı gün düğmeye basan ekipten Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal ve Asayiş Şube Müdürü Ersan Erçıktı, bulundukları görevlerden el çektirilerek başka birimlere atandı. Nazmi Ardıç, Ömer Köse ve Yakup Saygılı, Emniyet Müdürlüğü emrine verilirken, Tuğrul Turhal Hassas Yerleri Koruma Şube Müdürlüğü'ne, Ertan Erçıktı ise Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine getirildi. Organize Suçlarla Mücadele Şube ile Narkotik Şube'den sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, Sancaktepe'den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanırken, Mali Suçlarla Mücadele Şube'den sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun ise Silivri'den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

ÇOK SAYIDA İLE SIÇRADI

İstanbul Emniyeti'nde bu isimlerin yerine getirilen personel de belli oldu.

Organize Suçlarla Mücadelede Şube Müdürlüğü'ne Fatih İlçe Emniyet Müdürü Ömer Burak Aktaş, Mali Şube'ye Hassas Koruma Şube Müdürü Hakan Sıralı, Asayiş Şube'ye Müdüriyet emrindeki Yusuf Bengül, Kaçakçılık Şube'ye Müdüriyet emrindeki Aydın Yılmaz ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne de yine Müdüriyet emrindekilerden eski istihbaratçı Serdar Ali Keskin getirildi. Bunların dışında görevden alınanlar ise şu isimlerden oluştu: Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ve Kazım Aksoy, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şenol Demir ve Ahmet Kalender.

ANKARA'DA 9 MÜDÜR ALINDI

İstanbul Emniyeti'ndeki atamaları Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon ve Kayseri izledi. Ankara Emniyeti'nde 9 şube müdürü pasif birimlere kaydırılarak, yerlerine diğer birimlerden atamalar yapıldı. Yerleri değişen şube müdürleri arasında, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Şamil Kaya, Kaçakçılık Şube Müdürü Erkan Kaya, Narkotik Şube Müdürü Emre Murat Korkmaz, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adem Yalçınkaya ve Koruma Şube Müdürü Fahri Küçük'ün bulunduğu öğrenildi. İzmir ve Bursa'da 3'er, Trabzon ve Kocaeli'de 2'şer şube müdürü ile Kayseri'de de 1 emniyet şube müdürü görevlerinden alınarak pasif görevlere kaydırıldı Emniyetteki görevden almaların ilk etapta 20 ile kadar çıkacağı bildirilirken, valilerin gerekli gördükleri takdirde 81 ilin tamamında atama kararlarını alabileceğini bildirildi.

Yorum

Köylüler şantiye işçilerine saldırdı: 3’ü ağır, 7 yaralı

Köylüler şantiye işçilerine saldırdı: 3’ü ağır, 7 yaralı

1

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Sevindik köyü sakinleri, katı atık entegre tesisinde çalışan işçilere saldırdı. Taş ve sopaların kullanıldığı kavga..

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

2

Yaralı PKK ve PYD'li teröristlerin Diyarbakır'daki iki devlet hastanesinde sahte kayıtlarla tedavi edildiğini belgeleyen kayıtlara ulaşıldı. Hastane ..

Erdoğan elini sıkmadığını açıkladı

Erdoğan elini sıkmadığını açıkladı

3

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin 54. kuruluş yıldönümü..

Balina derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat

Balina derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat

4

İstanbul'da düzenlenen operasyonda, balina derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat ele geçirildi. Topkapı Sarayı Müzesi görevlilerinin yaptığı ilk incelem..

Tahammülsüz ve İslamofobik

Tahammülsüz ve İslamofobik

5

Avrupa’da siyaset yapan Müslümanlar, son dönemde haklarında yürütülen karalama kampanyaları nedeniyle siyasi kariyerini sona erdirmek zorunda kalıyor...

Bu uygulama artık yasak

Bu uygulama artık yasak

6

Düzce Belediyesi tarafından kaldırımlara yapılan araç parkları ve engelli yollarına ilişkin uygulama yapılıyor. Buna göre kaldırımlara yapılan araç pa..

Gazze yakında özgür

Gazze yakında özgür

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Gazze'ye ablukanın kaldırılması yolunda mayıs ayını ..

Türk askeri resmen Katar’da

Türk askeri resmen Katar’da

8

Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığı artık resmiyet kazandı. Başbakan Davutoğlu’nun Doha’da imza koyduğu anlaşmalar, ‘Basra’ya 100 yıl sonra dev adım..

Tarihi 1919'dan başlatanlar Milletimizin hasmıdır

Tarihi 1919'dan başlatanlar Milletimizin hasmıdır

9

Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yılı için İstanbul’da görkemli bir tören düzendi. Başbakan, Meclis Başkanı, bakanlar ve vekillerin yanı sıra binlerce vat..

PKK kıskaçta

PKK kıskaçta

10

Şırnak’ta devam eden operasyonlarda PKK’lı teröristler 4 koldan çembere alındı. Polis ve jandarma özel harekat timlerince ağır makineli silahlarla yoğ..

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

11

Kumkapı'da bir banka şubesini soyduktan sonra polisin gelmesi üzerine binanın üst katına kaçan ve 4 saatlik ikna çabaları sonucu teslim olan şüpheli a..

Florya'da silahlı çatışma: 1 ölü

Florya'da silahlı çatışma: 1 ölü

12

Florya'da bulunan bir oto galeride alacak verecek meselesi yüzünden silahlı çatışma çıktı. Silahlarla oto galeriyi basan şahıslardan biri hayatını kay..

HDP terörü

HDP terörü

13

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin ilk Anayasa Komisyon toplantısında HDP’liler terör estirdi. Bakan Bozdağ'a hakaret eden HDP'l..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

14

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör konusunda çifte standarda şahit oluyoruz. 'PYD, YPG terör örgütüdür' diyoruz. ABD Savunma Bakanı ayrı, sözcü ayrı şey sö..

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

15

Bursa Ulu Camii'nin kapısında canlı bomba saldırısı düzenlendi. 8 kişinin yaralandığı patlamada canlı bomba paramparça oldu. Patlayıcıyı erken infilak..

Yerli İHA'da 700 yıllık inanılmaz sır

Yerli İHA'da 700 yıllık inanılmaz sır

16

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

Erdoğan'dan 19.16 detayı

Erdoğan'dan 19.16 detayı

17

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılında sosyal medya hesapları üzerinden kutlama mesajlarını paylaştı. Erdoğan'ın paylaşımlarının ..

Ege'de sıcak dakikalar

Ege'de sıcak dakikalar

18

Türk sularına giren Yunan balıkçılar, Türk Sahil Güvenlik ekipleri ile Yunan Sahil Güvenlik ekiplerini Ege Denizi'nde karşı karşıya getirdi. Bir süre ..

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

19

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

Kuzey Irak'a hava harekatı

Kuzey Irak'a hava harekatı

20

Kuzey Irak'taki Kandil-Hakkurk ve Avaşin'de tespit edilen hedeflere 4 F-16 ve 14 F-4 2020 savaş uçaklarınının katılımıyla hava harekatı düzenlendi. Şı..

+