Gündem3 bin yıllık keşif

3 bin yıllık keşif

Hatay Reyhanlı’daki Tayinat Höyüğü kazısında, Kral Suppiluliuma’nın karısı olduğu düşünülen, 3 bin yıllık bir kadın heykeli bulundu. Bir bölümü parçalanmış olan heykel, yaklaşık 1 yıllık restorasyon çalışmasının ardından orijinal görüntüsüne kavuşturulacak.

Haber MerkeziYeni Şafak
Kral  Suppiluliuma'nın   karısının heykeli bulundu
Kral Suppiluliuma'nın karısının heykeli bulundu

Hatay’da 13 yıldır süren Tayinat Höyüğü arkeolojik kazısının bu sezonluk çalışmalarında sona yaklaşıldı. Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığındaki 20 kişilik ekiple devam eden çalışmalarda, milattan önce 9. yüzyıldaki Geç Hitit Dönemi’ne ait olduğu belirlenen bir kadın heykeline ulaşıldı.

PARÇALANARAK ATILMIŞ

Baş ve gövdeden oluşan, bir kısmı parçalanan heykelin, Kral Suppiluliuma’nın eşi olduğu tahmin edilirken, kesin sonuç yaklaşık 1 yıl sürecek çalışmalar sonuncunda belli olacak. Bulunan heykelle ilgili bilgi veren Kazı başkanı Harrison, son yıllardaki kazılarını kapı alanı olduğunu düşündükleri bir alanda yoğunlaştırdıklarını söyledi. 2012 yılında Kral Suppiluliuma’nın heykelini bulduklarını hatırlatan Harrison, "Aynı bölgede yaptığımız çalışmalarda, belden yukarısı korunmuş şekilde bir kadın heykeli bulduk. Suppiluliuma heykeliyle aynı döneme ait olan bu heykelin ebatları, boyutları ve ikonogrofik öğeleri çok benzemekte" diye konuştu. Heykelin yüz üstü atılmış halde bulunduğunu aktaran Harrison, heykelin antik dönemde parçalanarak bu şekilde atıldığını tespit ettiklerini söyledi. 

REKLAM
  • 3 ihtimal var
  • Timothy Harisson, bir kadın heykeli bulmanın kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Bu heykelin kim olduğunu ve neden böyle parçalanarak atıldığını çok merak ettiklerini belirten Harrison, "Bununla ilgili 3 fikrimiz var. Bu heykelin aynı yerde bulunmasından dolayı Kral Suppiluliuma’nın eşi olma ihtimali oldukça fazla. Anadolu tanrıçası Kubaba’nın heykeli olabilir ancak bu heykel, inografik olarak bakıldığında daha çok bir insanı andırıyor. Son olarak da kraliyet ailesinin ilk atası ya da aileden bir soyluya ait olabilir, bu da bir ihtimal” diye konuştu.