https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Gündem 400 bin Suriyeli çocuğaeğitim desteği

400 bin Suriyeli çocuğa eğitim desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), AFAD ve Avrupa Birliği (AB) arasında ortak yapılan, “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” dün hayata geçirildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Projeyle, geçici koruma 
altındaki Suriyelilerin 
Türkiye'de eğitime erişimi 
hedefleniyor. 24 ay 
sürdürülecek proje, 
23 ilde uygulanacak.
Projeyle, geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türkiye'de eğitime erişimi hedefleniyor. 24 ay sürdürülecek proje, 23 ilde uygulanacak.

Projenin lansman programına MEB Müsteşarı Doç Dr. Yusuf Tekin, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve çok sayıda bürokrat katıldı. MEB Müsteşarı Tekin, dünyanın her yerinde insanlığın ortak değerlerine sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

5 BİN ÖĞRETMEN İSTİHDAM EDİLECEK

Hayata geçirilen bu proje kapsamında 400 bin Suriyeli çocuk Türkçe eğitimi alacak. Bu çerçevede 5 bin 496 öğretmen istihdam edilirken, 10 bin Suriyeli çocuğa Arapça ve telafi eğitimleri de verilecek. Projenin 300 milyon euro tutan maliyeti ise AB tarafından karşılanacak.

AHMET FATİH ERTURAN

REKLAM