GÜNDEM

500 asker tampon bölge için keşifte

Beşşar Esed'in katliamlarından sonra oluşacak göç dalgasını hesap eden Ankara, sınırda 'tampon bölge' için düğmeye bastı. Yaklaşık 500 askerî personel, Suriye'nin 20 kilometre içinde oluşturulacak güvenli bölge için arazi incelemesi yaptı. Tampon bölgenin, Esed'in desteği ile faaliyetlerini arttıran PKK'nın nüfuz alanı oluşturmaya çalıştığı sınıra yakın şehirleri de kapsayacağı öğrenildi.

Çetiner Çetin Yeni Şafak

Esed yönetiminin Suriye'de imza attığı katliamlar nedeniyle yaşanacak yoğun göçleri sınır ötesinde karşılamak ve bölgede PKK'nın desteği ile oluşturulmaya çalışılan 'Kürt özerk bölgesi'nin önüne geçmek için Ankara harekete geçti. Üst düzey komutanların Hatay'ı ziyaretinin ardından yaklaşık 500 asker 'tampon bölge' ile ilgili sınır bölgesinde incelemelerde bulundu.

SURİYE TOPLANTISINA YETİŞECEK

Suriye sınırındaki önemli noktalarda arazi koşullarını inceleyen ekibin 1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak kritik 'Suriye'nin Dostları Grubu' toplantısından önce çalışmalarını tamamlayacağı öğrenildi. Çalışma kapsamında silahlı ve siyasi hâkimiyet alanları oluşturmaya çalışan PKK'nın faaliyetleri de mercek altına alındı. PKK'nın manevra alanı oluşturma çabası içinde olduğu bazı stratejik alanlar da 20 kilometrelik tampon bölge içerisine alınacak. Böylece Suriye lideri Beşşar Esed desteğindeki Dr. Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'in 'PKK nüfuz alanı' kurma girişiminin de önleneceği belirtildi.

ANKARA 'PKK KARTI'NIN FARKINDA

Katliamlara tepki gösteren Türkiye'den rahatsız olan Suriye lideri Beşşar Esed'in Ankara'ya karşı el altından 'PKK kartı'nı oynamaya başladığı belirtildi. Türkiye, terör örgütünün Suriye'deki siyasi uzantısı PYD (Demokratik Birlik Partisi) eliyle Kuzey'deki isyanları bastıran Esed'in geçtiğimiz ay kurmayları ile 'PKK kartı'nı hangi koşullarda ve nasıl oynayacağını masaya yatırdığı ileri sürüldü. Ankara'nın ise Suriye'den yaşanacak mülteci göçüne karşı oluşturacağı tampon bölgeyi, PKK'nın faaliyet gösterdiği bölgelere göre şekillendireceği belirtildi.

TAMPON BÖLGE KARARLILIĞI

1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak ve Şam yönetimine karşı önemli kararların alanacağı 'Suriye'nin Dostları' toplantısında masaya yatırılacak 'güvenli bölge' için BM Güvenlik Konseyi'ne çağrı yapılacağı öğrenildi. Çağrıya olumlu cevap verilmemesi halinde bile 'güvenli bölge' seçeneği gündeme alacak. Türkiye'nin, böylece büyük göç dalgasını öncelikle Suriye topraklarında karşılamayı amaçladığı kaydediliyor. Başbakan Erdoğan, daha önce güvenli bölge seçeneğinin masada olduğunu açıklamıştı.

BARZANi DE RAHATSIZ

Suriye'de çok sayıda Kürt parti ve hareketi faaliyet gösterirken, en etkili çalışmayı PKK'nın denetimindeki PYD (Demokratik Birlik Partisi) sürdürüyor. PYD'yi, Barzani'ye sempati duyan diğer örgütler izliyor. PKK'nın bölgede etkin olması hem Türkiye hem de Kuzey Irak yönetimi arasında rahatsızlık neden oluyor. Geçtiğimiz ay, Suriye'deki Kürt muhalefetini Erbil'de toplayan K. Irak yönetimi lideri Mesut Barzani, PYD'nin kendisi hakkındaki sert çıkışlarından rahatsız olmuş, PKK bağlantılı PYD'nin üslubunu sert bir dille eleştirmişti.

DR. BAHOZ'A GEÇiT YOK

Suriye sınırları içinde oluşturulacak 20 kilometrelik 'güvenli bölge'nin İdlip, Halep'in kuzeyi, Rakka ve Haseki kentlerini kapsayacağı öğrenildi. Sözkonusu bölgede Haziran ayından bu yana, PKK'nın PYD eliyle etki alanı oluşturma çabası içinde olduğu biliniyor. PKK elebaşlarından 'Dr. Bahoz' kod adlı Fehman Hüseyin'in, sınır bölgesindeki Kamışlı, Haseki, Amada, Malikiye, Ayndivar, Amude, Derbasiye, Rafel Ayn, Ayb El Arap, Halep ve Afrin'i kapsayan alanda hakimiyet sağlamaya çalıştığı belirtiliyor. Suriyeli Fehman Hüseyin'in, iki hafta önce El Muhaberat ve Esed'in bir danışmanıyla 3 saatlik bir görüşme yaptığı bildirildi. Türkiye'ye karşı PKK'yı kullanma kullanma telaşında olan Beşşar Esed, bu yıl ilk kez Suriye'nin kuzeyindeki 6 merkezde örgütün kontrolünde Nevruz etkinliklerinin düzenlenmesi için izin verdi. Suriye'de düzenlenen Nevruz etkinliklerinde terör elebaşı Öcalan posterleri asıldı ve sloganlar atıldı. Suriyeli güvenlik güçleri ise duruma sessiz kaldı. Suriye'de özel televizyon kurulmasına bile izin verilmezken, PKK'nın geçtiğimiz ay bir yerel TV kanalı kurduğu belirtildi.

Yorum

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin hafızalardan silinmeye çalışıldığını dile getirerek, "Ders kitaplarında, 1919'dan başlatılan tarih anla..

PKK kıskaçta

PKK kıskaçta

2

Şırnak’ta devam eden operasyonlarda PKK’lı teröristler 4 koldan çembere alındı. Polis ve jandarma özel harekat timlerince ağır makineli silahlarla yoğ..

Bursa'daki saldırıda 15 gözaltı

Bursa'daki saldırıda 15 gözaltı

3

Bursa'da meydana gelen ve 13 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısıyla ilgili 4 ilde 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

4

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camii'nin inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin beton döküm işlemine başlandı. 50 bin kiş..

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

5

Muş'un Varto ilçesi Teknedüzü köyünde geçen 6 Nisan'da düzenlenen operasyonda sağ yakalanan ve başına 1 milyon lira ödül konulan PKK'lı terörist Mehme..

Efkan Ala: Örgütü kesinleşince açıklayacağım

Efkan Ala: Örgütü kesinleşince açıklayacağım

6

Bursa'daki canlı bomba saldırısıyla ilgili 15 kişinin gözaltına alındığını açıklayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının hangi örgüt tarafından düze..

HDP'liler Meclis çatısı altında terör estirdi

HDP'liler Meclis çatısı altında terör estirdi

7

Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nda HDP'li vekillerin ve danışmanlarının sözlü hakaretleri..

Balina derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat

Balina derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat

8

İstanbul'da düzenlenen operasyonda, balina derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat ele geçirildi. Topkapı Sarayı Müzesi görevlilerinin yaptığı ilk incelem..

Bahçeli'den HDP'ye 'Cemil Meriç' haykırışı

Bahçeli'den HDP'ye 'Cemil Meriç' haykırışı

9

Anayasa Komisyonu'nu sabote eden ve Meclis kürsüsünden güvenlik güçlerimize hakaret eden HDP'li vekillere sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçel..

Erdoğan’ın o sözünün 40 yıllık hikayesi

Erdoğan’ın o sözünün 40 yıllık hikayesi

10

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Benim en büyük rakibim, bürokratik oligarşidir” sözünün 40 yıl öncesine uzanan tarihi a..

Erdoğan'dan 19.16 detayı

Erdoğan'dan 19.16 detayı

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılında sosyal medya hesapları üzerinden kutlama mesajlarını paylaştı. Erdoğan'ın paylaşımlarının ..

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

12

CNN Türk'teki programlarına son verilen Mirgün Cabas, her gün program yapmamanın en iyi yanının "Kut'ül Amare'yi bilmemek olduğunu" söyledi. Osmanlı'n..

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

13

Bursa'daki terör saldırısıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Dün akşam saatlerinde terör saldırısını düzenleyen kadın canlı bombanın, olaydan..

Erdoğan: İslam dünyası Şia ve Sünnilik tehdidi altında

Erdoğan: İslam dünyası Şia ve Sünnilik tehdidi altında

14

İslam dünyasına önemli bir çağrı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam dünyası Şia ve Sünnilik tehdidi altındadır. Bizim bunların üzerinden dinimiz olar..

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

15

Sarıyer'in Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde DHKP-C ve DAEŞ terör örgütlerine yönelik operasyon düzenlendi. Polis helikopterinin de destek verdiği oper..

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

16

"Charlie Hebdo" dergisindeki karikatürü kendi köşelerine taşıyan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şikede medya ayağı sende!

Şikede medya ayağı sende!

17

Tahşiye kumpasının mimarı Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın, şike kumpasında imzası olduğu belirlendi. Şike soruşturmasından önce Şerif..

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

18

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

19

Kumkapı'da bir banka şubesini soyduktan sonra polisin gelmesi üzerine binanın üst katına kaçan ve 4 saatlik ikna çabaları sonucu teslim olan şüpheli a..

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

20

Bursa Ulu Camii'nin kapısında canlı bomba saldırısı düzenlendi. 8 kişinin yaralandığı patlamada canlı bomba paramparça oldu. Patlayıcıyı erken infilak..

+