GündemAdil Öksüzün serbest bırakılmasıyla ilgili davada ara karar açıklandı

Adil Öksüz davasında çarpıcı detay

Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili davada ara karar açıklandı

FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı", darbe girişiminin kilit isimlerinden firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili 13 asker, 14 Emniyet Genel Müdürlüğü personeli, biri eski Başbakanlık müşaviri 28 kişinin yargılandığı davanın beşinci celsesi tamamlandı.Adil Öksüz'ün gözaltındayken serbest bırakılmasıyla ilgili süren davada mahkeme ara kararlarını açıkladı. Duruşma 10 Nisan 2018'e ertelendi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Son Dakika
Son Dakika

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı" firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili 13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve biri eski Başbakanlık müşaviri 28 sanığın yargılandığı davanın beşinci celsesi tamamlandı.

Tüm sanıkların tutuksuz yargılandığı Ankara 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları katıldı.

Tanıkların dinlenmesine devam edilen duruşmada bazı sanık avukatları, dünkü duruşmada tanık olarak dinlenen, Adil Öksüz'ün tutulduğu Kışla Jandarma Karakolunda görevli Doğan Can Nergiz'e, tekrar soru sorulmasını istedi.

Avukatların talebi üzerine tekrar huzura alınan Nergiz'e, "Karakola gelerek kontrolü ele alan emniyet istihbarat polisleri, kışlanın kamera odasına geçerek ne yaptılar?" sorusu yöneltildi.

REKLAM

Kışlaya gelen emniyet istibarat görevlisi sivil polislerin kamera odasını sorduklarını, kendisinin de odayı gösterdiğini belirten Nergiz, "Eşlik ettim, kamera açılarına baktılar, diğer işlemleri sordular. Benden bir talepleri olmadı, açıların nereyi çekip çekmediğine baktılar. Sonrasında ne yaptılar, bilmiyorum. Dışarıda görevliydim, odaya bir daha girmedim. Zaman içerisinde de odaya girip çıktılar. Kameralara bir işlem yapılıp yapılmadığını bilmiyorum." diye konuştu.

Avukatların, "Kameranın görüş açısına giren yerlerin incelenmesinin ardından bahçede darbecilerin yerleri değiştirildi mi?" sorusu üzerine de tanık Nergiz, yakalanan darbecilerin, istihbaratçılar tarafından sorgulama işlemlerinin kameranın kör noktalarında yapıldığını ileri sürdü.

"Kamera kayıtlarını silmek istediler"

REKLAM

Bu sırada, sanıklardan, darbe girişimi sırasında Kazan ilçesinde, Kışla Jandarma Karakol Komutanı olarak görev yapan Jandarma Başçavuş Osman Gök söz istedi.

Sanık Gök, sivil polislerden birisinin "Kamera kayıtlarını silelim." dediğini ancak hangisinin söylediğini hatırlamadığını iddia etti.

Kameraların nöbetçi astsubay odasında bulunduğunu, polislerin soruları üzerine kameraların bir şey kaydetmediğini söylediğini savunan Gök, "Ekranların olduğu yeri gösterdim, kayıt yapılmadığını belirttim. 'Tamam.' diyerek dışarı çıktılar. Kayıt yapılan yeri göstermedim. Dayak falan vardı, başka muameleler de vardı, galiba onlar görünmesin diye soruyorlar diye düşündüm. Başka düşünceleri var mıydı, bilmiyorum." şeklinde konuştu.

Tanık beyanlarının ardından duruşma savcısına, sanık savunmaları ve tanık beyanlarına karşı görüşü soruldu.

REKLAM

Duruşma savcısı, tutuksuz yargılanan bazı sanıklar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağına ilişkin adli kontrol tedbirinin devamına karar verilmesini, bazı sanıklar hakkındaki adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

Sanık Ali ihsan Sarıkoca'nın ise üzerine atılı suçun vasfı, mevcut delil durumu göz önünde bulundurularak tutuklanmasına karar verilmesini isteyen savcı, sanık Sarıkoca'nın, firari Adil Öksüz'ün gözaltında bulunduğu kışla karakoluna herhangi bir görevi bulunmamasına rağmen gelerek Öksüz ile görüşmesi, istihbaratta görevli sanıklardan Serter Koçak ve Bilge Kaan Aksoy ile olay günü kurduğu telefon irtibatı, Bank Asya hesap kayıtları gibi nedenlerle adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı görüşünü dile getirdi.

"O hainlere söylediğim her şeyden memnunum"

REKLAM

Savcılık mütalaasına karşı diyeceği sorulan sanıklardan eski Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca, mütalaayı kabul etmediğini belirterek beraatini istedi.

Firari Adil Öksüz ile nerede görüştüğü sorulan Sarıkoca, Kışla Jandarma Karakolu bahçesindeki duvarın dibinde sıralı halde oturan darbeciler arasında bulunan Öksüz ile burada bir kez görüştüğünü, başka temasının olmadığını söyledi.

Sarıkoca, yakalanan SAT'çılarla neden görüştüğünün sorulması üzerine, "Beni orada tahrik eden şey, 'SAT'çılar vatandaşlarımızı taradılar.' sözleridir. 'SAT'çı mısınız, TÜRKSAT'çı mısınız?' diye başladı diyalog. O hainlere söylediğim her şeyden memnunum. Adil Öksüz ile yaptığım görüşmeden dolayı da memnunum. Bir ilahiyatçı olarak ona yapılabilecek en büyük psikolojik işkenceyi yapmış olmaktan da memnunum. O diyaloğun haricinde Adil Öksüz ile hiçbir temasım olmadı." ifadelerini kullandı.

REKLAM

Sanık Sarıkoca, Bank Asya hesabına ilişkin soru üzerine, hesabın kardeşi tarafından kullanıldığını savunarak, "Kardeşim o hesaba 50 bin lira yatırdı. Devamında dükkanın borçlarında kullandı. 19 bin lira kaldı." dedi.

Mahkeme başkanının, "Neden başka bankaya gidip hesap açmıyorsun da bu bankayı kullanıyorsun?" sorusu üzerine Sarıkoca, "Kardeşim İstanbul'da dükkan açmıştı. İşlerimiz iyi gitmedi. O dönem 20 yıllık birikimimiz gitti. Tüm banka hesaplarım doluydu. Çok borçlanmıştım. O dönemde ne kardeşimin ne de benim bankalardan kredi kullanma durumum yoktu." şeklinde savunma yaptı.

  • Ara karar
  • Sanıkların ve avukatlarının beyanlarının ardından duruşmaya ara verildi.
  • Ara kararları açıklayan Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, olay tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesinde görev yapan ve duruşmada FETÖ ile bağlantısı olduğunu kabul ederek, "ByLock" kullandığını, örgütün sohbetlerine katıldığını anlatan eski polis Murat Bayrak hakkında FETÖ üyeliğinden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdiklerini belirtti.
  • Köksal, sanıklardan Osman Gök, Kenan Gülbay, Zeki Çınkır, Serter Koçak, Erhan Cihangir ve Ömer Doğan hakkında uygulanan yurt dışına çıkış yasağının devamına, diğer sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Ali İhsan Sarıkoca'nın tutuklanma istemi reddedildi

Duruşma savcısının, sanıklardan eski Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca'nın tutuklanması talebinin reddine karar verildiğini belirten Başkan Köksal, Sarıkoca hakkında, Bank Asya'daki hesabı nedeniyle, Ankara'yı terk etmeme ve haftada iki kez imza verme şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

REKLAM

Sarıkoca'nın, kışla karakolunda firari Adil Öksüz ile görüşmesine ilişkin kamera kayıtlarıyla ilgili bilirkişi incelemesi yaptırılmasına da karar verildi.

Duruşma, 10 Nisan 2018'e ertelendi.

Yeni Şafak yazdı Türkiye Almanya'ya "Adil Öksüz" notası verdi
GÜNDEM
Yeni Şafak yazdı Türkiye Almanya'ya "Adil Öksüz" notası verdi

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.