GündemAjan vakıflar

Ajan vakıflar

Batılı ülkeler terör koridorunun bekçisi PYD’ye ajan vakıflar eliyle para yağdırıyor. Gaziantaep ve çevresinde Suriye’ye ilişkin örtülü istihbarat yapan 8 bine yakın kişi, işgalci örgütten aldıkları ruhsatlarla yılda 1,5 milyar dolar yardımı teröristlere elden teslim ediyor.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
Vakıf adı altında örtülü istihbarat faaliyetinde bulunan kurumlardan Mercy Corps, geçtiğimiz aylarda Türkiye'de yasaklanmıştı. Ancak kurum, değişik adlar altında çalışmalarını sürdürüyor.
Vakıf adı altında örtülü istihbarat faaliyetinde bulunan kurumlardan Mercy Corps, geçtiğimiz aylarda Türkiye'de yasaklanmıştı. Ancak kurum, değişik adlar altında çalışmalarını sürdürüyor.

Batı ülkeleri, Suriye’nin kuzeyini işgal eden terör örgütü PKK/PYD’ye, yüzlerce dernek ve vakıf üzerinden yılda 1,5 milyar dolar para aktarıyor. ABD destekli Suriye PKK’sının işgali altında bulunan Afrin, Ayn İsa, Kamışlı, Ayn el-Arab, Münbiç ve Tel Abyad gibi bölgelere yönelik çok sayıda ‘sivil’ çalışma yürütülüyor. Ancak bunların hepsi de istihbarat çalışmalarını perdeleme işlevi görüyor. Ajan vakıflarca yürütülen sahte projelerin başlıkları hayli dikkat çekici: ‘Demokrasiyi güçlendirme’, ‘insan hakları ve vatandaşlık bilinci’, ‘tarıma dayalı üretkenliği artırma’, ‘demokrasi ve toplum standardını yükseltme’, ‘hayvancılığın geliştirilmesi’ vs... Yeni Şafak’ın bölgede konuştuğu birçok vakıf temsilcisi, üretilen projelerle 2015 yılından buyana PKK/PYD’ye teslim edilen paranın 4 milyar doları geçtiğini vurguladı.

ÖRTÜLÜ İSTİHBARAT İÇİN 8 BİN KİŞİ

Yalnızca Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay’da Suriye’ye yardım amaçlı faaliyet gösteren dernek ve vakıf sayısı 500’den fazla. Son dönemde kapatılan sözde yardım kuruluşu çalışanları ise gayrı resmi yollardan faaliyetlerini sürdürüyor. Bölgede etkin yabancı yardım kuruluşları adına çalışan kişi sayısı ise 7 ila 8 bin arasında değişiyor. 'Yardım' derneklerinin yanında Avrupa ve ABD menşeli birçok araştırma şirketi de şubeleri aracılığıyla PKK/PYD’ye destek veriyor. Sıradan bir çalışanın 2 bin ila 3 bin 500 dolar arasında maaş aldığı bu kuruluşlarda yönetici maaşları ise 8 bin ila 10 bin dolar arasında değişiyor. Cephe hattında konuşlanan ve binlerce çalışanı bulunan yabancı kuruluşlar Suriye içerisi ve ülke dışına çıkanlar konusunda istihbarat altyapısı oluşturuyor. Tüm köy, kasaba ve şehirlerdeki kişilerin etnik kökeni, siyasi görüşü ve geçmişine dair geniş bir bilgi havuzu oluşturan STK’lar elde ettikleri bilgileri istihbarat birimlerine aktarıyor.

PARAYI ELDEN TESLİM EDİYORLAR

Türkiye’de doğrudan şube açan ya da paravan kuruluşlar aracılığıyla PYD’ye para gönderen STK’lar İstanbul’da bulunan yabancı merkezlerden de nakit desteği alıyor. Banka ve benzeri legal kurumların kullanılmadığı para transferleri, sözkonusu kuruluşlar için çalışan Türk vatandaşlarına elden teslim edilerek sahaya karayolu ile gönderiliyor. Örtülü istihbarat faaliyeti yürüten yabancı kuruluşlardan önemli bir kısmı BM destekli donörler (bağışçı) tarafından da fonlanıyor. PKK’nın Suriye uzantısına destek veren dernek ve vakıflar OCHA programı kapsamında, yetkinlik, koruma, himaye, sağlık, eğitim, gıda ve benzeri konu başlıkları altında hazırlanan sahte projeler için milyon dolarlık bütçe desteği sağlıyor. Mercy Corps, IMPR-Humanitarian Organization The Community, CRS-Catholic Relief, DRC-Danish Refuge Council, World Vision, IRC-International Recue Commitee, NRC-Norwegian Refugee Council, People In Need, Irish Aid bu kurumlardan bazıları.

  • Terör örgütü PYD, ABD desteğiyle işgal ettiği bölgelerde kendisine nakdi destek sağlayan vakıflara bir de 'ruhsat' veriyor.
  • Örgütün izin belgesi
  • PKK/PYD, kendisine para getiren ajan vakıfların temsilcilerine ‘bölgede çalışabilir’ ruhsatı veriyor. Yeni Şafak, Rakka-Ayn İsa bölgesinde PKK destekçisi Eastern Mediterranean Institution (Doğu Akdeniz Enstitüsü) isimli kuruluş için terör örgütü tarafından düzenlenen izin belgesine ulaştı. ABD ve Avrupalı STK’ların desteklediği ve başkanlığını Safvan Muakit isimli Suriyelinin yaptığı derneğe ilişkin belgede, “2016 Haziran-2017 Haziran dönemi arasında istikrarın sağlanması, kalkındırma projeleri, sivil toplumu güçlendirme için serbest çalışma izni verilmiştir” ibaresi yazıyor. Suriye PKK’sının Ayn İsa birimi tarafından düzenlenen belgede ayrıca dernek merkezinin Gaziantep olduğu bilgisine de yer veriliyor. Bölgede etkin bir diğer dernek olan ve Reca el-Tali isimli Suriyeli yönetimindeki, CCSDS/Center Of Civil Society And Democracy For Syrians de PKK/PYD’nin para kaynakları arasında gösteriliyor.

Kılıfına uydurdular

Uluslararası sözde yardım kuruluşları tarafından fonlanan lokal dernek ve vakıflar, Ayn el-Arab, Münbiç, Tel Abyad, Afrin, Ayn İsa, Süluk, Dırbesiye, Amude, Kamışlı, Resulayn gibi PKK/PYD bölgelerine sevk ettiği nakdi yardımları ‘ÖSO bölgelerine göndermiş gibi’ gösteriyor. Sözde yardım kurumları, Suriye içerisinden ve mülteci kamplarından toplanan kimlik bilgilerine nakdi yardım yapıldığını gösteren sahte raporlar hazırlıyorlar. Yine ÖSO bölgesine yapılmış gibi gösterilen, gıda, temizlik, sağlık, eğitim vb malzemelere ait sahte faturalar bu kurumlara hizmet veren muhasebeci ve mali müşavirler tarafından temin edilerek faaliyet raporuna ekleniyor. Nesnel olmayan projeler için ayrılan bütçeler, 2-3 milyon dolardan 70-80 milyon dolara kadar değişkenlik gösterebiliyor.

PKK'LIYI VE SOSYALİSTİ SEVİYORLAR

Çalışan tercihinde ise PKK sempatizanı ya da sosyalist düşünceden gelen Suriyelileri seçen Batılı STK’lar, son dönemde Türkiye’de artan denetimler sebebiyle farklı yöntemlere başvuruyor. Önceden izinleri alınmış tabela dernekler, kapananların yerini alarak çalışmalarını sürdürüyor. Kapatılan ya da ciddi takibata uğrayan dernek elemanları ise evlerinde ve cafelerde buluşarak çalışmaya devam ediyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.