Gündem Akif için Tacettin Dergahında anma

Akif için Tacettin Dergahı''nda anma

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Tacettin Dergahı'ında etkinlik düzenlendi. Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 'İstiklal Marşı'mızı çocuklara öğreten öğretmenlerimizin bakanı olmakla övünüyorum' dedi

Haber Merkezi Yeni Şafak
Akif için Tacettin Dergahı''nda anma
Akif için Tacettin Dergahı''nda anma
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'İstiklal Marşımızı milyonlarca çocuğa öğreten anlatan, öğretmenlerimizin bakanı olmaktan gerçekten müftehirim (övünüyorum)' dedi. Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Taceddin Dergahı'nda etkinlik düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Avcı, etkinliğe katılan çocukların üşüdüğünü belirterek konuşmasını uzatmak istemediğini söyledi. İstiklal Marşı için ilk teşebbüsü başlatan Maarif Vekaleti'nin yani Milli Eğitim Bakanlığı'nın mensubu olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Avcı, 'İstiklal Marşı'mızı milyonlarca çocuğa öğreten anlatan, öğretmenlerimiz bakanı olmaktan gerçekten müftehirim. Mehmet Akif'i, Taceddin Dergahı'nı, İstiklal Marşı'nın yazılış hikayesini yıllardır milli hafızamızda tazeleyen Yazarlar Birliği'nin kurucu üyelerinden olmaktan dolayı müftehirim' dedi.

MİLLİ MUTABAKAT METNİMİZ

Ankara Valisi Yüksel de Mehmet Akif Ersoy'un milli ve manevi anlayışı, çağdaş düşünceyle yoğuran; toplumcu, milli ve ahlaki yeni bir çığırı Türk şiirine getiren büyük bir şair olduğunu anlattı. İstiklal Marşı'nın milli mutabakat metni olduğunu vurgulayan Yüksel, 'Büyük milletlerin tarihlerine bakıldığında, yüz yıllar içinde idealleştirdikleri fikirleri ve hayalleri olduğu görülür. Biz buna genel itibariyle kavramsal olarak milli şuur diyoruz. Bu şuuru taşımayan milletlerin tarih sayfaları içinde kayboldukları, dağılıp tarihin derinliklerine gömüldükleri görülür. Yani bir toplum milli ve manevi kültüründen ne zaman uzaklaşmışsa tarih sayfaları arasında kısa sürede kaybolup gitmiştir' diye konuştu.

KİŞİSEL EŞYALARI İADE EDİLSİN

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Onursal Başkanı Mehmet Doğan, 'Biz millet olarak genelde zaferleri, savaşan kahramanlarımızı hatırlarız. Edebiyatçılarımızı hatırlamak pek alışkanlığımız değildir fakat şunu unutmamalıyız. İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edilmesi büyük zaferlerimiz kadar önemli bir yıl dönümüdür'' dedi. Doğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten, Vakıflar Genel Müdürülüğü'ne devredilen Ersoy'un eşyalarının Taceddin Dergahı'na iade edilmesini de istedi.

Eşsiz dizelerle tercüman

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Gül mesajında Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine dikkati çekti: 'Milletimiz bu süreçte kenetlenerek, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle eşsiz bir direnişe ve şahlanışa imza atmıştır. Bağımsızlık sürecinde aktif rol alan ve eşsiz dizeleriyle halkımızın hislerine tercüman olan büyük mütefekkir, şair, dava adamı Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla bu kahramanlığı ölümsüzleştirmiştir. Mehmet Akif, İstiklal Marşı'yla sadece Kurtuluş Savaşı'na değil, milletimizin tarihsel yolculuğuna, gönül ve ruh yüceliğine ışık tutmuştur.''