GündemByLocktan davayı uzat talimatları

ByLock’tan davayı uzat talimatları

15 Temmuz darbe girişimiyle yönetimi ele geçirmeyi planlayan FETÖ’nün devam eden yargılamalarının süresini uzatmak için ByLock’tan talimatlar verdiği ortaya çıktı. ByLock’tan başta kamikaze hakimlerin savunanlar olmak üzere birçok avukata 11 maddelik talimatlar gönderildi.

Osman ÖzganYeni Şafak
Metin Özçelik ve avukatı Önder Durdu
Metin Özçelik ve avukatı Önder Durdu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün, elemanlarının yargılandığı davaları uzatmak için şifreli haberleşme programı ByLock’tan talimat verdiği ortaya çıktı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kamikaze hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik hakkında verdiği kararın gerekçesine giren ByLock konuşmaları, FETÖ’nün davaları uzatmak adına izlediği taktikleri deşifre etti.

AVUKATLARI DA BYLOCK’ÇU

Gerekçede, FETÖ’cü hakimler Başer ile Özçelik’in avukatları Celal Sis ve Önder Durdu’nun da örgütün ByLock kullandığı belirtildi. Sis’in adına kayıtlı 1, Durdu’nun üzerine ise 3 ByLock ID’lerinin olduğu kaydedildi. Her 2 avukatın ortak arkadaşı olan ve avukat olduğu değerlendirilen Ahmet Sivri isimli şahsın da kamikaze hakimlerin davasıyla yakından ilgilendiği, avukatlara taktik verdiği ve yol gösterdiği vurgulandı. Aynı zamanda ByLock kullanıcısı olduğu anlaşılan Sivri’nin, örgütün haberleşme programından, davanın uzatılması gerektiği talimatını ilettiği ve bu kapsamda nelerin yapılabileceğini avukatlara bildirdiği tespit edildi.

BU YÖNTEMLERİ İZLEDİLER

Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Komiserliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi nezdinde yapılabilecek olanlar ve yapılanlar ile ilgili olarak mesajlar gönderdiği ifade edilen Sivri’nin Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce 21 Ocak 2016 tarihinde verilen ara kararın ardından avukat Sis ile ByLock’un e-posta özelliği aracılığıyla haberleştiği belirlendi. Bu konuşmada Sivri, 16. Ceza Daire’nin tutukluluk haline devam kararı vererek duruşmayı ertelediğini kaydederek, duruşma günü için verilen tarihin ise erken olduğunu söylüyor.

İŞTE O 11 MADDE

“Örgütten istedikleri mahkumiyet kararını en hızlı bu dosyadan alabilirler gibi düşünüyorum” diyen Sivri, süreci uzatama adına izlenmesi gereken 11 maddelik yöntemleri ise şöyle sıralıyor:

*Reddi hakim, tahliye ve verilen kararlara yönelik itiraz mahiyetinde taleplerle heyeti karar veremez ve çalışamaz hale getirmek. Örneğin Başer ve Özçelik’le beraber heyette çalışan birileri varsa aramızda samimiyet veya husumet var bunu reddediyorum diyebilir.

*İddianamenin tamamını (gerekirse TRT spikerine) savcıya okutmak. Bu bile epey zaman alacaktır.

*Hakimin reddi için başvuran taraf avukatlarının tanık olarak dinlenilmesini istemek gerekir.

SÜRE TALEBİYLE UZATMA

*Örgütle ilgili taşradaki tüm dosyaların incelenip onaylı suretinin bu dosyaya eklenmesi ve buradaki bilgi ve belgelere karşı savunma yapmak için süre talep edilmeli.

*Tutuklamaya sevk için işlem yapan HSYK başmüfettişi ve bu olayın gelişimi sırasında bulunan tüm hakim ve savcı aktörlerin tanık sıfatıyla beyanlarının alınması istenmeli. Somut olarak şu kişinin şu konuyla ilgili dinlenmesini istiyoruz denmeli.

*Heyetin mahkeme kararlarının uygulanmaması ile ilgili belirleyeceği hukukçu bilirkişi tespit edilip tüm dosya tevdi edilerek yargısal karar nedeniyle hakim tutuklamanın hukuki bakış açılarının tespiti talep edilmelidir.

BİLİRKİŞİ ÇIKMAZI

*En az 10 celse 10 farklı bilirkişi dinletilebilir.

*Tüm beyanlar ve delilleri değerlendirmesi için yazılı uzman hukukçu bilirkişi almak için süre talep edilebilir.

*Davaya konu olayla ilgili görsel ve yazılı medyada çıkan tüm yazı ve görüşler çıktı olarak alınarak dosya arasına girmesi sağlanmalı (Dosyayı daha da şişirme adına).

*Dış basın ve yabancı hukuk derneklerinin davaları takibini sağlama adına aktif çalışma yapmak.

Haber uçurdular

FETÖ’nün, davaların yanı sıra yapılan operasyonlar ile yürütülen soruşturmalara ilişkin de ByLock üzerinden talimatlar verdiği anlaşıldı. Bu kapsamda, özellikle yapılacak operasyonlardan önceden haber alınması ve örgüt mensuplarının uyarılması talimatının verildiği kaydedilirken, bu kişilerin de ikametlerinde ve arama yapılacak muhtemel yerlerde bulunmamaları gerektiğinin bildirildiği vurgulandı. Birçok FETÖ operasyonunda da şüphelilerin önemli bir kısmı adreslerinde bulunamamıştı. Ayrıca gerek kolluktaki ifade aşamalarında gerekse de savcılık ve hakimlik aşamasında şüphelileri savunmak üzere çok uzak illerden bile avukat görevlendirilmesi talimatının iletildiği belirtildi. Örgüt yöneticilerinin duruşmaya bakacak hakimlere talimat vermesi gibi hususların da mesaj içeriklerinde görüldüğü aktarıldı.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.