GÜNDEM

Cezaevlerinde bayramda açık görüş var

Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülere Kurban Bayramı nedeniyle belirli gün ve sürelerde açık görüş yaptırılacak.

Anka Yeni Şafak
Adalet Bakanlığ Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülere Kurban Bayramı nedeniyle belirli gün ve sürelerde açık görüş yaptırılacağını bildirdi.

Açıklamada, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik in İkinci Bölüm 15. maddesi gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında Kurban Bayramı nedeniyle belirli gün ve sürelerde açık görüş yaptırılacağı belirtildi.

AÇIK GÖRÜŞ SÜRELERİ

Açık görüş uygulanacak cezaevleri ve süreleri şöyle:

-Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 Nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, Hatay E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Maltepe 1, 2 ve 3 No.lu L Tipi, Mersin E Tipi, Muğla E Tipi, Metris 1 ve 2 Nolu T Tipi, Nazilli E Tipi, Ümraniye E ve T Tipi, Silivri 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 No.lu L tipi kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım ile 1-2-3-4 Aralık tarihlerinde 7 gün,

-Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürü bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım ile 1-2 Aralık tarihlerinde 5 gün,

-Müdürü bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım tarihlerinde 3 gün açık görüş yaptırılacak.

KURUM İDARELERİNE BAĞLI HÜKÜMLÜLER

Açıklamada, adlî suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturularak, her grubun görüş günleri ve saatlerinin Cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edileceği belirtildi. Ayrıca, bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmamasına dikkat edilecek.

AÇIK GÖRÜŞTEN YARARLANAMAYACAK OLANLAR

Açıklamada, kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezası kaldırılmamış hükümlü ve tutuklularun, açık görüşten yararlandırılmayacağı belirtildi.

AÇIK GÖRÜŞÜN AYRINTILARI

Hükümlü ve tutuklular ile belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşlerin görüşübileceği belirtilen açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

1-Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmî belgeler ile ispatlamaları gereklidir. Ancak; anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacaktır. Ancak; bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacaktır.

2. Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacaktır. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek; hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecektir.

3. Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, ikinci defa izin verilmeyecektir.

4. Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecektir.

5. İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak; görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacaktır.

6. Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacaktır.

7. Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacaktır. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir.

8. Bu ziyaretin, aynı haftada yapılacak kapalı görüş ile çakışması halinde açık görüş yaptırılacaktır.

9. Bu genel yazıda belirtilen ziyaret günleri ile açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin haftalık ziyaretleri çakıştığı takdirde haftalık ziyaret yaptırılacaktır.

10. Açık görüş nedeniyle ziyarete gelen hükümlü ve tutuklu yakınlarına, işyurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen temsil ve tanıtma giderleri bölümünden (03-06) harcama yapılarak, günün anlam ve önemine yaraşır ikramda bulunulacaktır.

GÖRÜNTÜ ALMAK VE FOTOGRAF ÇEKMEK YOK

11. Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecektir.

Yorum

Yeni anayasa milletin emri

Yeni anayasa milletin emri

1

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yeni anayasa yapılmadan yeni Türkiye'nin olamayacağını belirtti. “1982 Anayasasında..

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu bugün görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu bugün görüşecek

2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edecek.

IŞiD’i devreye soktular

IŞiD’i devreye soktular

3

Şehir ve kırsal bölgelerde yürütülen operasyonlarla PKK’ya ağır darbeler vurulurken IŞİD sahaya sürüldü. Kilis’e roket saldırılarını artıran terör örg..

'5 yıl sonra karşılaştılar'

'5 yıl sonra karşılaştılar'

4

HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel, Şırnak Silopi'de saldırdığı Emniyet Müdürü Murat Çetiner ile 5 yıl sonra ilk defa Bakırköy'de karşı karşıya geld..

Kanaslı  tuzak

Kanaslı tuzak

5

Mardin’in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlarda PKK’lı teröristlerin keskin nişancı tüfeğiyle açtığı ateşte Yüzbaşı Alper Kalem şehit düştü. Te..

İstanbul'da polise canlı bomba ihbarı

İstanbul'da polise canlı bomba ihbarı

6

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde bir aile polisi arayarak, "Kayıp kızımız bombalı saldırıda bulunabilir" dedi. Bu bu ihbar üzerine polis alarma geçti.

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

7

Genel Başkan Bahçeli’ye destek deklarasyonuna Grup Başkanvekili Vural imza atmadı. MHP kulislerinde, Vural’ın muhaliflere yönelik kullanılan sert dil ..

PKK üs bölgesine saldırdı: 2 şehit

PKK üs bölgesine saldırdı: 2 şehit

8

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki bir üs bölgesine PKK üyeleri tarafından saldırı düzenlendi. Saldırının ardından çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu.

'Kayıp çocuklar çayda değil'

'Kayıp çocuklar çayda değil'

9

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 125 gün önce ortadan kaybolan 8 yaşındaki Bayram Erol ve 5 yaşındaki Dursun Kaan Taşçı, yapılan tüm aramalara rağmen bulun..

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

10

Suriye tarafından atılan 2 katyuşa roketatar mermisi Kilis kent merkezinde patladı. Çok sayıda araç ile evde hasar oluşan patlamalarda 4 kişi yaraland..

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

11

MAK Danışmanlık'ın yaptığı araştırma, Türk halkının başkanlık sistemine olan büyük desteğini ortaya koydu

HDP'liler Bakırköy'de olay çıkardı

HDP'liler Bakırköy'de olay çıkardı

12

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinin yapıldığı Bakırköy Halk Pazarı'nda sendikalar yer aldı. Sabah saatlerinden itibaren İncirli metrobüs du..

Ankara'yı kana bulayacaklardı: 4 gözaltı

Ankara'yı kana bulayacaklardı: 4 gözaltı

13

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 1 Mayıs'a yönelik eylem hazırlığında oldukları belirlenen DAEŞ terör örgütü üy..

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

14

TBMM Anayasa Komisyonunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde kavga çıktı. Bazı milletvekilleri yaralandı, salon ..

Demirtaş'ın abisinden canlı bomba için skandal benzetme

Demirtaş'ın abisinden canlı bomba için skandal benzetme

15

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın ağabeyi PKK'lı Nurettin Demirtaş, Ankara'da 36 vatandaşın hayatını kaybettiği intihar saldırısını gerçekleştiren canl..

Şimdi operasyonlar dönemi

Şimdi operasyonlar dönemi

16

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın röportajının yer ald..

En parlak beyinler robotlaştı

En parlak beyinler robotlaştı

17

Dünyanın her yerinde Türkiye aleyhine çalışan paralel örgütün son çeyrek yüzyılda en parlak beyinleri iğfal ederek robota dönüştürdüğünü söyleyen Erdo..

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

18

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlerce açılan ateşte kurşunlardan birinin cep telefonuna isabet etmesi sonucu hafif yar..

Üç partinin hukuki varlığı sona erdi

Üç partinin hukuki varlığı sona erdi

19

Anayasa Mahkemesi, Adaletçi Kurtuluş Partisi, Ergenekon Partisi ve Gönül Birliği Yeşiller Partisinin dağılmış sayılarak, hukuki varlıklarının sona erd..

Dokunulmazlık teklifi kabul

Dokunulmazlık teklifi kabul

20

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul ed..

+