GÜNDEM

Cezaevlerinde bayramda açık görüş var

Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülere Kurban Bayramı nedeniyle belirli gün ve sürelerde açık görüş yaptırılacak.

Anka Yeni Şafak
Adalet Bakanlığ Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülere Kurban Bayramı nedeniyle belirli gün ve sürelerde açık görüş yaptırılacağını bildirdi.

Açıklamada, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik in İkinci Bölüm 15. maddesi gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında Kurban Bayramı nedeniyle belirli gün ve sürelerde açık görüş yaptırılacağı belirtildi.

AÇIK GÖRÜŞ SÜRELERİ

Açık görüş uygulanacak cezaevleri ve süreleri şöyle:

-Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 Nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, Hatay E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Maltepe 1, 2 ve 3 No.lu L Tipi, Mersin E Tipi, Muğla E Tipi, Metris 1 ve 2 Nolu T Tipi, Nazilli E Tipi, Ümraniye E ve T Tipi, Silivri 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 No.lu L tipi kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım ile 1-2-3-4 Aralık tarihlerinde 7 gün,

-Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürü bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım ile 1-2 Aralık tarihlerinde 5 gün,

-Müdürü bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım tarihlerinde 3 gün açık görüş yaptırılacak.

KURUM İDARELERİNE BAĞLI HÜKÜMLÜLER

Açıklamada, adlî suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturularak, her grubun görüş günleri ve saatlerinin Cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edileceği belirtildi. Ayrıca, bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmamasına dikkat edilecek.

AÇIK GÖRÜŞTEN YARARLANAMAYACAK OLANLAR

Açıklamada, kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezası kaldırılmamış hükümlü ve tutuklularun, açık görüşten yararlandırılmayacağı belirtildi.

AÇIK GÖRÜŞÜN AYRINTILARI

Hükümlü ve tutuklular ile belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşlerin görüşübileceği belirtilen açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

1-Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmî belgeler ile ispatlamaları gereklidir. Ancak; anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacaktır. Ancak; bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacaktır.

2. Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacaktır. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek; hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecektir.

3. Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, ikinci defa izin verilmeyecektir.

4. Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecektir.

5. İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak; görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacaktır.

6. Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacaktır.

7. Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacaktır. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir.

8. Bu ziyaretin, aynı haftada yapılacak kapalı görüş ile çakışması halinde açık görüş yaptırılacaktır.

9. Bu genel yazıda belirtilen ziyaret günleri ile açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin haftalık ziyaretleri çakıştığı takdirde haftalık ziyaret yaptırılacaktır.

10. Açık görüş nedeniyle ziyarete gelen hükümlü ve tutuklu yakınlarına, işyurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen temsil ve tanıtma giderleri bölümünden (03-06) harcama yapılarak, günün anlam ve önemine yaraşır ikramda bulunulacaktır.

GÖRÜNTÜ ALMAK VE FOTOGRAF ÇEKMEK YOK

11. Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecektir.

Yorum

İşte 65. Hükümet

İşte 65. Hükümet

1

Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayl..

Ünlü oyuncular İstanbul'daki zirveye katıldı

Ünlü oyuncular İstanbul'daki zirveye katıldı

2

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış töreninde, dünyadaki göç ve savaş gibi insani dramları konu alan görsel sunumlar yapıldı. Sunum..

Tüm gözler orada

Tüm gözler orada

3

Başbakan Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yeni Bakanlar Kurulu list..

MHP'den Yargıtay'a AYM talebi

MHP'den Yargıtay'a AYM talebi

4

Yargıtay'a başvuruda bulunan MHP, kurultay sürecine ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararının beklenmesi yönündeki talebini iletti.

'Türk askeri Suriye'ye girdi' iddiasına yanıt

'Türk askeri Suriye'ye girdi' iddiasına yanıt

5

İran Fars Haber Ajansı'nın 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı bazı birliklerin tank ve buldozerlerle Suriye'ye girerek tahkimat yapmaya başladığı' iddi..

Atatürk Havalimanı'nda yoğun hava trafiği

Atatürk Havalimanı'nda yoğun hava trafiği

6

İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi'ne katılacak devlet ve hükümet başkanlarının kendi uçakları ile gelmesi ve 19 Mayıs Ata..

Kılıçdaroğlu'nun acı günü

Kılıçdaroğlu'nun acı günü

7

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya'da kanser tedavisi gören amcasının oğlu 42 yaşındaki Burhan Karabulut yaşamını yitirdi. Cenaze namazı..

Kurultay kararının ardından Bahçeli'den ilk hamle

Kurultay kararının ardından Bahçeli'den ilk hamle

8

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'de olağanüstü kongre kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onadı. Yargıtay'ın kurult..

CHP'li belediye başkanından işçilere tehdit

CHP'li belediye başkanından işçilere tehdit

9

Avcılar Belediyesi'nde çalışan temizlik işçileri, alacaklarının zamanında ödenmediği gerekçesiyle iş bıraktı. İş bırakan işçilere seslenen CHP'li Avcı..

Van'da alçak tuzak: 6 asker şehit

Van'da alçak tuzak: 6 asker şehit

10

Van'ın Çaldıran ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 6 asker şehit olurken, 4 asker yaralandı.

Partili cumhurbaşkanlığı için formül hazır

Partili cumhurbaşkanlığı için formül hazır

11

AK Parti kongresiyle başlayan yeni dönemde 'partili cumhurbaşkanlığı' için gereken anayasa değişikliğine ilişkin formül hazır. Konuya ilişkin bilgi ve..

Kılıçdaroğlu er meydanında yuhalandı

Kılıçdaroğlu er meydanında yuhalandı

12

Antalya'daki Döşemealtı Yağlı Pehlivan Güreşlerini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tribündeki bazı vatandaşlar tarafından yuhalandı.

Kardeşinin bakan olduğunu pazarda öğrendi

Kardeşinin bakan olduğunu pazarda öğrendi

13

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan AK Parti Düzce Milletvekili Faruk Özlü'nün Düzce'nin Topçular köyünde yaşayan ablası Mürvet Çolak, kardeşinin b..

DAEŞ'in saldırı planları ortaya çıktı

DAEŞ'in saldırı planları ortaya çıktı

14

Gaziantep'teki DAEŞ operasyonlarında yakalanan örgüt mensuplarının, Antalya G-20 zirvesi, HDP İstanbul İl Binası, Cumhuriyet Gazetesi binası, EXPO Fua..

Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı oldu

Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı oldu

15

3 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Nabi Avcı, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. hükümette Kültür ve Turizm Bakanı olarak y..

43 yıl sonra gördüğü oğlunu yürüyüşünden tanıdı

43 yıl sonra gördüğü oğlunu yürüyüşünden tanıdı

16

Hatay'da ilk evliliğinin ardından geçen 43 yıla 2 evlilik ve 5 çocuk sığdıran Ayşe Kara ile terk ettiği ilk çocuğunun film gibi buluşmasında gözyaşlar..

AK Parti MYK belli oldu

AK Parti MYK belli oldu

17

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu üyeleri belli oldu. Yedi yeni ismin yer aldığı listede 6 isim yerini korudu. Siyasi ve hukuki işlerden sorumlu genel ba..

KPSS Lisans sonuçlarının açıklanma tarihi

KPSS Lisans sonuçlarının açıklanma tarihi

18

22 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ve binlerce adayın katıldığı Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. KPSS sonuçları ÖSY..

Emniyetten 81 ile terör saldırısı uyarısı

Emniyetten 81 ile terör saldırısı uyarısı

19

Emniyet Genel Müdürlüğünce, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen yazıda, bölücü terör örgütü PKK'nın milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılm..

10 ayda  7 bin 78 terörist etkisiz

10 ayda 7 bin 78 terörist etkisiz

20

Askeri kaynaklar, 24 Temmuz 2015 tarihinden 23 Mayıs 2016 tarihine kadar geçen sürede 7 bin 78 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği..

+