Gündem"Darbecilerin öldürün talimatına karşı 155i aradım"

"Darbecilerin 'öldürün' talimatına karşı 155'i aradım"

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişimine tanıklık eden nöbetçi askeri personel Ayşe Şahin, ordu komutanlığında yaşananları anlattı. Kendisine telefonla gelen 'vurun, öldürün, ateş edin' emrine karşı 'kesinlikle ateş etmek yok' emri veren Şahin, "Askerlerin emniyet almasını sağladım daha sonra 155 Polis İmdat Hattı'nı aradım" dedi.

Haber MerkeziAA
Arşiv
Arşiv

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'nin de aralarında yer aldığı 28'i tutuklu 76 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonunda görülen dördüncü duruşmada tanık olarak dinlenen 2'nci Ordu Komutanlığında görevli Astsubay Ahmet Sevincek, darbe girişimi günü nöbetçi astsubay olarak görev yaptığını belirtti.

Malatya'daki darbe girişimi davasında dikkati çeken görüntü
GÜNDEM
Malatya'daki darbe girişimi davasında dikkati çeken görüntü

Şok olduk: 'Sakinleşin'

Tutuklu sanık Yüzbaşı Hüseyin Çakıcı'nın kendisini arayarak "1 No'lu nizamiyeye gideceklerini' söylediğini ve birlikte belirtilen yere gittiklerini anlatan Sevincek, "Orada ilk defa gördüğüm Yüzbaşı Kemal Keskin 'Darbe oldu yönetime el koyduk.' dedi. Şok olduk, 'Sakinleşin.' dedi. Ne olduğunu anlayamadık bir No'lu nizamiyeye gitmemizi ve içeriye giriş çıkış yapılmamasını söyledi. Zaten gittiğimiz nizamiyede sadece ordu komutanı giriş yapıyordu." diye konuştu.

Nizamiyeden dışarı baktığında hayatın olağan akışında devam ettiğini gördüğünü dile getiren Sevincek, o gece yaşananları şöyle anlattı:

"Herhangi bir terslik yoktu. Bize neden böyle söylediğini anlamaya çalıştık. Daha sonra 2 No'lu nizamiye bölgesine geçtik. Bir sivil aracın içerisinde oturmuş teçhizatlı askerleri gördüm. Kışla dışına çıkmak üzereydi. Hüseyin Çakıcı'ya aracın nereye gideceğini sordum, bir yere gideceğini söyledi. Kemal Keskin 'Ordu komutanını geleceğini, karşılamamı' söyledi. 1 No'lu nizamiye bölgesine gittim. Saat 22.00-22.30 civarı olabilir 1 No'lu nizamiyeden ordu komutanının aracı giriş yaptı. Nizamiye kapısını açarak içeri girmelerini sağladık. O sırada bir tuğgeneral 'içeriye hiçbir aracın alınmaması' emrini verdi."

Garajlar bölgesine giderken olup biteni öğrenmek amacıyla televizyonu açtığını kaydeden Sevincek, haberlerde darbe girişimi olduğunu, silahlı kuvvetler içerisinde bir grubun kalkışma yaptığını gördüğünü ve daha sonra kafasında bir şeylerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

"Depoları açtım o sırada askerler girdi"

Binbaşı Bülent Kuzucu'nun kendisini arayarak Kurmay Başkanı Avni Angun'un kelepçe getirmesini istediğini bildiren Sevincek, "Depoları açtım o sırada askerler girdi, yelek alıyorlardı. Neden alıyorsunuz diye sordum, 'Biz kurmay başkanının habercileriyiz, çelik yelek istedi.' dediler. Ben kelepçeleri de vermeleri için onlara vererek karargaha gönderdim." dedi.

Koğuşlar bölgesine sabah saatlerinde gittiğimde er ve erbaşların dışarıda olduğunu gördüğünü belirten Sevincek, buradaki askerleri alarak karargahın önünde topladığını ve sonrasında garajlar bölgesindeki depoya giderek saklandıklarını söyledi.

Bu sırada dışarıdan çatışma seslerinin geldiğine işaret eden Sevincek, yaklaşık 45 dakika sonra 1 No'lu nizamiyeden Uzman Çavuş Yunus Belen'in kendisini arayarak polis teslim olacaklarını söylemesi üzerine diğer askerleri de alarak nizamiyeden dışarı çıktıklarını ve polise telim olduklarını ifade etti.

  • Mahkeme başkanı uyardı
  • Soru cevap kısmında ise SEGBİS üzerinden söz alan tutuklu Yüzbaşı Kemal Keskin, Sevincek'e "Kendisinden Ömer Halisdemir çıkartmaya yönelik gayretleri var. Fakülte mezunu musun? Hayatında matematik dersinde hiç abaküs kullandın mı?" gibi sorular yöneltti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Vedat Koç, Keskin'e, "Adam akıllı soru soracaksan sor, yoksa sana soru sordurmayacağım." ifadesini kullandı.

"Vurun, öldürün, ateş edin"

Darbe girişimi sırasında orduevinde nöbetçi olan askeri personel Ayşe Şahin ise Boğaz Köprüsü'nün tutulduğunu haberlerde gördüğü ve olayları bu şekilde öğrendiğini dile getirdi.

Olayları şaşkınlıkla izlediğini ve daha sonra saat 23.50'de vatandaşların orduevi önünde toplanmaya başladığını anlatan Şahin, "Personelin güvenliğinden sorumluydum, nöbet yerlerini kontrol ettim, herhangi bir sıkıntı olup olmadığı için dolaştım. Herhangi bir sıkıntı olmadığını görünce odama döndüm." şeklinde konuştu.

"Nerede görevlisiniz dedim, yeni tayin olduğunu söyledi"

Bir binbaşı, bir astsubay ve 2 erin tam teçhizatlı olarak yanına geldiğini belirten Şahin, "Ordu komutanının emrini iletiyorum. Kimse dışarı çıkmayacak.' dedi. Sizi tanımıyorum nerede görevlisiniz dedim, yeni tayin olduğunu söyledi. 'Ordu komutanının emrini iletiyorum kimse dışarı çıkmayacak.' dedi. Adının İbrahim Dede olduğunu söyledi." ifadelerini aktardı.

Dede ve yanındakilerin orduevinden ayrıldığını sırada ise vatandaşların iyice toplanmaya başladığını ve tepki gösterdiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Bunun üzerine bende bu konuda nöbetçi amirliğini aradım ve bilgi verdim. Komutana bilgi vereceklerini söylediler. Daha sonra harekat merkezini aradım, bilgi verdikten sonra Erkan Varol telefonu alarak 'Vurun, öldürün, ateş edin.' dedi. Bende telefonu kapattım. Nöbet yerlerini dolaştım kesinlikle ateş etmek yok dedim. Askerlerin emniyet almasını sağladım daha sonra 155 Polis İmdat Hattı'nı aradım. Polisler güvenliği aldıktan sonra halk da normale döndü ve bir sorun kalmadı."

2.Ordu Eski Harekat Başkanı Albay Erkan Varol

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.