GündemDarbeye iştirak edenler, TBMMnin bombalanmasından sorumludur

'Darbeye iştirak edenler, TBMM'nin bombalanmasından sorumludur'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi, aralarında Adalet Bakanı Bozdağ ile dönemin Emniyet Genel Müdürü Lekesiz'in de bulunduğu bazı idarecilerin alıkonulması planına ilişkin hazırlanan iddianamede, şüphelilerin darbeye iştirak ederek Meclis'in bombalanmasından sorumlu oldukları belirtildi.

Haber MerkeziAA
15 Temmuz gecesi darbeciler Meclis'e 6 bomba atmıştı.
15 Temmuz gecesi darbeciler Meclis'e 6 bomba atmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığındaki darbe faaliyetlerine ilişkin, aralarında Adalet Bakanı Bozdağ ile dönemin Emniyet Genel Müdürü Lekesiz'in de bulunduğu bazı idarecilerin alıkonulması planına yönelik 13 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.

İddianamede, Orhan Yıkılkan, Ali Bozgeyik, Cemil Çetin, Ferhat Fışkın, İbrahim Mert, Abdullah Serdar Acar, Coşkun Kazankaya, Yusuf Yiğit, Tarık Görener, Ramazan Atım, Özkan Doğanay, Nurettin Özdoğan ve Muharem Demir Kale sanık olarak yer aldı.

İddianameye göre, eski Jandarma Kurmay Yarbay Ali Bozgeyik'in karargahtaki park alanında adına tescilli 27 BU 946 plakalı otomobilinde yapılan aramada, küçük kağıtlara hazırlanmış el yazısı notlar ele geçirildi.

Notların, darbeciler tarafından Adalet Bakanı Bozdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dönemin Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Turgut Aslan, İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç ile Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy'un zorla derdest edilerek kaçırılmasına ilişkin planları içerdiği tespit edildi.

Darbenin kilit ismi Adil Öksüz başkanlığındaki darbeye hazırlık toplantılarının yapıldığı Çayyolu'ndaki üç katlı villanın, Ümitköy Empati Danışmanlık Ticaret ve San. Ltd. Şti. adı altında faaliyet göstermek amacıyla kiralandığı belirlenmişti.

'Empatikoçluk' antetli belge

Eski Genelkurmay Başkanı Danışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın 24 Temmuz 2016'da, Karargah ana binasındaki odasında yapılan aramada, "empatikoçluk" antetli belge ele geçirildi. Bu belgenin villanın kiralandığı Empati Danışmanlık adlı firmaya ait ajanda ya da not defterinden koparıldığı belirlendi.

Belgenin ön yüzünde, "Celalettin LekesizKara Kuvvetleri Karargahından 2 araç 2 zırhlı Araç Kobra, Engin DinçKobra Akrep ZMATİB TURKSATZMATurgut Aslan, Turhan Aksoy, Melih Gökçek, Bekir Bozdağ" ibarelerinin yer aldığı görüldü.

Belgenin arka yüzünde ise "-Silah-Mühimmat-Kompozit başlık-Çiğiltepe ve Çankaya Emniyeti-Hv. Kuv. Gösteri uçuşu-Tnk mühimmatı" yazılı olduğu tespit edildi.

Şüpheli Yıkılkan'ın savunmasında, "belge üzerindeki el yazılarının kendisine ait olmadığını, hatta belgenin iş yerindeki kendi odasında ele geçirilmiş olmasının mümkün bulunmadığını" iddia etmesi üzerine, belge üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırıldı. Bilirkişi raporunda, soruşturma konusu belge dahil ele geçirilen belgelerin şüphelinin eli mahsulü olduğu sonucuna varıldı.

Bu el yazısı belgede bulunan bilgiler, "Şapka" kod adlı gizli tanığın beyanlarındaki bilgilerle birleştirildiğinde, şüpheli Orhan Yıkılkan'ın, Çayyolu'ndaki üç katlı villa tipi evde yapılan darbe toplantılarına katıldığı, orada alınan kararlara iştirak ettiği, darbe teşebbüsü kapsamında kendisine verilen görevleri villayı kiralayan firmaya ait antetli kağıda kendi el yazısıyla yazarak iş yerindeki odasına getirdiği ve bu şekilde ele geçirildiği değerlendirildi.

Ele geçirilen belgede bulunan bilgiler, bir bütün halinde değerlendirildiğinde ise darbeye hazırlık toplantısı yapılan villada alınan kararlar doğrultusunda Adalet Bakanı Bozdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, dönemin Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, İstihbarat Daire Başkanı Dinç, Terörle Mücadele Daire Başkanı Aslan, Özel Harekat Daire Başkanı Aksoy'un darbe teşebbüsü sırasında zorla derdest edilerek kaçırılmaları ana planını içerdiği anlaşıldı.

Bu ana plan çerçevesinde müştekilerden Adalet Bakanı Bozdağ, dönemin Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, İstihbarat Daire Başkanı Dinç'in zorla derdest edilerek kaçırılmalarına yönelik görevlendirme, operasyon koşulları ve benzer ayrıntılı planlamayı içeren alt plan ise şüpheli Ali Bozgeyik'in aracındaki el yazısı notlarda ele geçirildi.

'Planlandığı şekilde bir araya gelemedikleri'

İddianamede, müştekilerin zorla derdest edilerek kaçırılmalarına yönelik darbe toplantılarının yapıldığı yerde alınan karar ve ana planın yanı sıra görevlendirme, operasyon koşulları ve diğer ayrıntıları içeren alt plan hazırlandığı, görevlendirilen şüphelilerin birbirleriyle telefonla veya yüz yüze irtibat kurdukları, ancak darbe teşebbüsünün gerçekleştiği gece bulundukları bölgelerde darbe faaliyetinin istedikleri yönde gitmemesi nedeniyle ellerinde olmayan nedenlerle planlandığı şekilde bir araya gelemedikleri belirtildi.

Şüphelilerin, planlama, haberleşme, araç gereç, silah ve mühimmatlar dahil tüm hazırlıkları tamamlayarak icra hareketlerine başlamalarına rağmen zorla derdest etme ve kaçırma eylemlerini tamamlayamadıkları, bu şekilde şüphelilerin müsnet hürriyetten yoksun kılma suçunu teşebbüs aşamasında işledikleri değerlendirilen iddianamede, şu tespitler yapıldı:

"Şüpheliler, 15 Temmuz günü darbeyi başarılı kılmaya yönelik faaliyetlerin hiçbirisine karşı koymamış ve itiraz dahi etmemişlerdir. Somut olayın şartları değerlendirildiğinde, tek başına darbe teşebbüsünü oluşturan olaylar silsilesinde önemli yeri olan bir olay olup, teşebbüs aşamasında kalsa da bünyesinde anayasal düzeni değiştirmeye elverişli cebir şiddet içermektedir. Kaldı ki şüphelilerin belirtilen bu olay haricinde darbeye iştiraklerini ortaya koyan birliklerindeki diğer eylemleri de yer almaktadır.

Darbeye iştirak eden her şüpheli, TBMM'nin bombalanmasından sorumludur ve dolayısıyla cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs suçunu işlemiştir. Bu gerekçe, TCK 312. maddesinde düzenlenen cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs suçu yönünden de geçerlidir. Netice itibarıyla, şüpheliler Orhan Yıkılkan, Ali Bozgeyik, Cemil Çetin, Ferhat Fışkın, İbrahim Mert, Abdullah Serdar Acar, Coşkun Kazankaya, Yusuf Yiğit, Tarık Görener, Ramazan Atım, Özkan Doğanay, Nurettin Özdoğan ve Muharrem Demirkale nitelikli hürriyetten yoksun kılma ve Anayasayı ihlal suçunun yanı sıra cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs suçu ile cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs suçunu da işlemişlerdir."

Meclis önünde yaşananların yeni görüntüleri ortaya çıktı
GÜNDEM
Meclis önünde yaşananların yeni görüntüleri ortaya çıktı

15 Temmuz gecesi 6 kritik noktaya bomba atılmış
GÜNDEM
15 Temmuz gecesi 6 kritik noktaya bomba atılmış

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.