GündemDijital oyunlara Osmanlı tokadı

Dijital oyunlara Osmanlı tokadı

Gençlerin dijital oyunlara karşı her geçen gün artan ilgisi karşısında Türk oyun şirketleri, gençlerin kendi kültürel değerleriyle vakit geçirebilmeleri için yerel oyunlar tasarlıyorlar. 'Deliçeri' adlı oyunla düşmanlar Osmanlı tokadıyla alt ediliyor. Ülkemizin terörle mücadelesinden esinlenerek hazırlanan SoTU ile de babası şehit olan Hakan, ülkesinin bütünlüğünü korumaya çalışıyor.

Fatma ÇelikYeni Şafak
Dijital oyunlara Osmanlı tokadı
Dijital oyunlara Osmanlı tokadı

Dünyanın dört bir yanında dijital oyunlara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Türkiye'de de bu alana yönelik adımlar atılmıyor değil. İstanbul'da geçtiğimiz hafta gerçekleşen Gamex 2017 Uluslararası Dijital Oyun Fuarı'nda yerel oyun firmaları tarafından geliştirilen 2 oyun ise tüm dikkatleri üzerinde topladı. 'Deliçeri' isimli oyunda düşmanlar Osmanlı tokadıyla alt edilirken, hikaye tabanlı bir oyun olan SoTU'da da Hakan karakteri şehit olan babasının görevini üstlenerek Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğü için çeşitli gizli operasyonlar yürütüyor.

OSMANLI ÇİZGİLERİ TAŞIYOR

Türk şirketi Imagine Codes tarafından piyasaya sürülen 'Deliçeri' adlı oyun Yeniçeri Ocağı’na geçiyor ve Deliçeri lakabını almış bir Osmanlı fedaisinin giriştiği amansız mücadele konu ediliyor. Deliçeri, Osmanlı Devleti'nin en görkemli döneminde geçen oyunda Bizans kalelerinden birine sızıp kuşatma öncesi bilgi toplamaya çalışıyor. Fakat topladığı bilgileri ulaklar ile padişaha yolladıktan sonra geri dönmeye hazırlanırken kale kumandanının güzeller güzeli kızına gönlünü kaptırıyor. Oyun severler, Deliçeri'nin karşısına çıkan tüm zorlukları aşarak sevdiği kıza kavuşması için kıyasıya bir mücadeleye girişiyor. Düşmanlar Osmanlı tokadıyla alt ediliyor.

REKLAM

İLHAMIMIZ TÜRK KÜLTÜRÜ

Imagıne Codes'un kurucu ortaklarından Havva Hilal Metin, Deliçeri'nin nasıl ortaya çıktığını ise şöyle anlatıyor: "Tüm oyun süreci Arda Özüpek, Can Sorman, Levent Ensari ve benim kurmuş olduğum ‘Imagine Codes Mobil Oyun Yazılım ve Animasyon Şirketi’ tarafından yapıldı. Biz ekip olarak daha özgün projeler hayal ettik bugüne kadar. Kendi kültürümüzden çizgileri mobil oyunlarda görme isteğimiz, bizi bu yönde üretim yapmaya yönlerdi ve ortaya “Deliçeri” oyunu çıktı. Yapım aşamasındaki oyunumuz ”Tamga”da da Türk kültüründen ilham alarak yapılan çizimleri görebileceksiniz. Bu Imagine Codes’un bir nevi imzası oldu diyebiliriz. Deliçeri ile de bir mobil oyun yapmaktan ziyade, Türk süper kahraman oluşturmak, kısacası yeni bir markaya imza atmak istedik."

REKLAM

Arda Özüpek, Can Sorman, Levent Ensari ve Havva Hilal Metin, Osmanlı Deliler Birliği’nin tokatlarıyla dövüşmele- rinden ilham alarak Deliçeri'yi tasarladıklarını söylüyorlar.

TERÖRLE MÜCADELE

Türk şirketi Rocwise Entertainment ise ülkemizin terörle mücadelesinden esinlenerek Türkiye’de geliştirilen ilk hikaye tabanlı First Person Shooter (FPS) oyunu Soldiers of The Universe’yi (SoTU) tasarladı. Dünya çapında erişilebilir olan SoTU, Türkçe, İngilizce, Arapça seslendirilmekle beraber Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Çince, Brezilya Portekizcesi ve Rusça altyazılar ile de zenginleştirilmiş. Ana karakter Hakan, babasının şehit olduğu haberini alarak yurtdışındaki görevini bırakarak Türkiye’ye dönüş yapıyor. Yıllar boyu askeri ve çeşitli bilim dallarında eğitim almış olan Hakan, babasının da üyesi olduğu Akıncı Beyleri'nden babasının nasıl şehit edildiğini öğreniyor. Yanındaki 3 Türk askeri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü için gizli operasyonlar yürüten Hakan, Cizre, Nusaybin ve İstanbul’da çeşitli operasyonlara katılıyor.

REKLAM

TEK KİŞİLİK OYNANIYOR

Şubat ayına kadar senaryo ve oyunun geçeceği yerlerin coğrafyasını incelediklerini söyleyen SoTU'yu oluşturan ekibin lideri Engin Yüksel, "7 kişilik ekip ile 7 ayda SoTU'yu erken erişim versiyonu ile tüm dünyada yayınlamaya başladık. Senaryomuz kurgu olmakla beraber Murat Tüter tarafından yazıldı. Türkiye gibi yoğun bir gündeme sahip bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemizin terör ile mücadelesini de oyunumuz üzerinden tüm dünyaya göstermek istedik. SoTU’ya Steam üzerinden online olarak erişebiliyorsunuz. Şu an için yalnızca tek kişi ile hikâye modunda oynanabiliyor. Daha sonra online olarak birlikte ve karşılıklı oynanabilecek modlarını geliştireceğiz" ifadelerini kullanıyor.

Türk gençleri zor beğeniyor

REKLAM
Gençlerin yerel oyunları büyük bir heyecanla karşıladığını söyleyen Deliçeri oyunun kurucularından Havva Hilal Metin, "Türkiye’de oyun sektörünün gelişmesi onları heyecanlandırıyor. Yüksek talep ve yüksek beklentiler mevcut. Türk oyunseverlerin en büyük dileği, Türkiye’de oyun sektörünün önemli bir konuma yükselmesi. Bu sebeple, gerek oyuncular, gerekse oyun toplulukları, oyun geliştiricilerine olan desteklerin hiçbir zaman esirgemiyorlar. Ancak, Türk gençleri zor beğenen ve Türkiye oyun sektöründen yüksek beklentileri olan bir kitle. Deliçeri’yi sevmiş ve benimsemiş olmaları bizler için büyük bir başarı" diyor. Deliçeri, sadece Türkiye'de oynanan bir oyun değil. Tüm dünya ülkelerinde mobil mağazalardan indirilebiliyor ve İngilizce versiyonu da bulunuyor.
  • Oyun hasılatlarının döviz girdisini arttıracağız
  • Türkiye’de 29 milyon kişilik bir oyuncu kitlesi olduğunu ifade eden SoTU'nun ekip lideri Engin Yüksel, "Türkiye'de 755 milyon dolarlık toplam oyun hasılatı bulunuyor. Biz bu toplam hasılatın çok büyük bir kısmının yurtdışına çıktığını biliyoruz. Rocwise olarak Türkiye'ye toplam oyun hasılatlarının döviz girdisi kısmını arttırmayı hedefliyoruz. Dünya çapında büyük ilgi gören hikâye tabanlı FPS oyunlarının bir alternatifi olarak piyasaya giriş yapıp, ileride bu yapımlarla yarışabilecek seviyeye gelmek istiyoruz" şeklinde konuşuyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.