GündemHem katil hem şovmen

Hem katil hem şovmen

Edirne Cezaevi'nden Ankara'daki duruşmaya görüntülü ifade vermeyi reddeden '6-8 Ekim katili' Demirtaş, mahkeme heyetinden komik taleplerde bulundu

Osman ÖzganYeni Şafak
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıkmadı.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıkmadı.

6-8 Ekim 2014’te ‘Kobani’ bahanesiyle katliam çağrısı yapan ve çıkan olaylarda 50’den fazla vatandaşın ölümüne neden olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıkmadı. Tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden görüntülü sistemle savunma yapmayı reddedince hakkında tutanak tutulan Demirtaş’ın mahkemeden ilginç taleplerde bulunduğu ortaya çıktı. Mahkemeye çıkacağını unutan Demirtaş, ‘tepegöz’, ‘masa’, ‘dizüstü bilgisayar’, ‘yüzlerce avukat’ ve ‘parti teşkilatı için oturacak yer’ gibi olmadık taleplerde bulundu. Geçtiğimiz yıl 4 Kasım’da tutuklanan Demirtaş hakkında, ‘terör örgütü yöneticisi olmak’ suçu başta olmak üzere çeşitli suçlardan 31 adet fezleke hazırlandı. Diyarbakır’da açılan ve daha sonra tek dosyada birleştirilen davanın güvenlik nedeniyle Ankara’da görülmesine karar verildi. Demirtaş’ın yargılandığı dava dün başladı.

REKLAM

150 AVUKAT SAVUNUYOR

FETÖ sanıklarının da yargılandığı Sincan Cezaevi Yerleşkesi’nde geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşmaya izleyici olarak yaklaşık 150 kişi girdi. Demirtaş’ı savunmak üzere 150 avukat geldi. Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş duruşmaya getirilmezken, sanık sandalyesi boş kaldı. Demirtaş, görüntülü sistemle savunma yapması için Edirne’deki mahkemeye çıkarılmak istendi. Ancak bunu reddeden Demirtaş hakim karşısına çıkmaktan kaçındı. Mahkeme Başkanı Murat İlhan, bu konuya ilişkin tutanak tutulduğunu ve tutanağın Ankara’ya gönderildiğini bildirdi. İlhan, Demirtaş’ın SEGBİS’i düzenleyen CMK hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasına ilişkin dilekçe gönderdiğini söyledi.

İSTEKLERİ ‘PES’ DEDİRTTİ

REKLAM

Demirtaş’ın 12 sayfalık dilekçeyle ilginç taleplerde bulunduğu ortaya çıktı. Dilekçesinde, “Savunmamı izleyecek yüzlerce avukat için yer tahsis edilsin” diyen Demirtaş, ailesi, sosyal çevresi, parti teşkilatından gelecek izleyicilere yer ayrılmasını talep etti. 'Görsel savunma' yapacağını söyleyen, bu nedenle de ‘tepegöz’ ve ‘dizüstü bilgisayar’ talebinde bulunan Demirtaş, FETÖ davalarıyla birlikte kaldırılan masaların getirilmesini istedi. Demirtaş, “Binlerce belge içeren yüzlerce dosyadan ibaret savunma araçlarıyla duruşmaya katılacağımdan, savunmamı yapacağım yere önümde duracak şekilde ve makul büyüklükte bir masa istiyorum” ifadelerini kullandı. Mahkeme bu talepleri uygun bulmadı.

REKLAM

Gözleme, izle

Adeta şova dönüştürülmek istenen davayı takip etmek için Sincan Cezaevi’ne çok sayıda yabancının gelmesi dikkat çekti. Ankara’ya Almanya’dan gelenler arasında bulunan Berlin Parlamentosu Üyesi Hakan Taş, davayı ‘gözlemci’ olarak izlemek istediğini bildirdi. Taş’ın bu talebini reddeden mahkeme, “Gözlemcilik olmaz, izleyici olarak davaya katılabilirler” yanıtını verdi. Mahkeme, duruşmalara katılmak isteyen yabancı avukat ve siyasi parti temsilcilerinin taleplerini de, “Türk vatandaşı olmayan avukat ve parti temsilcilerinin duruşmaya alınmalarında güvenlik problemi bulunduğu değerlendirilmektedir” diyerek reddetti.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.