Gündemİlker Başbuğ TBMM harekete geçmeli

İlker Başbuğ: TBMM harekete geçmeli

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Kuzey Irak referandumu için önemli bir açıklama yaptı. Başbuğ, TBMM'nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbu
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbu

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Kuzey Irak referandumu için önemli bir açıklama yaptı. Başbuğ, sosyal medyadan yaptığı açıklamada "TBMM en kısa zamanda IKYB'nin 25 Eylül'de gerçekleştireceği bağımsızlık referandumuna karşı bir karar almalıdır. Aksi, tarihi bir hata olur" ifadelerini kullandı.

  • Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararı
  • Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu gerçekleştirmeyi planlıyor. Irak meclisi ise yaptığı oylamada IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumu" kararını reddetti.
  • Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) gayrimeşru bağımsızlık yanlısı Kürt siyasi partiler, Irak meclisi tarafından da reddedilen referanduma yasal bir statü kazandırma amacıyla çözümü bölgesel meclisi açmakta buldu. Siyasi krizden dolayı iki yıldır toplanamayan meclis, referandum tartışmaları gölgesinde bugün açılıyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar, meclisin faaliyete geçmesi hususunda Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve bölgede muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ile prensipte anlaşmaya vardıklarını söylemişti. Goran Hareketi, IKBY’de 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumun zamanlamasına ve meclis çatısı altında görüşülmeden böyle bir karar alınmasına karşı tavrıyla biliniyor.

Türkiye'den Barzani'ye: Bedeli olur
GÜNDEM
Türkiye'den Barzani'ye: Bedeli olur

Ankara Valiliği'nden 'Barzani' kararı
GÜNDEM
Ankara Valiliği'nden 'Barzani' kararı