GündemKılıçdaroğlu demokrasi mücadelesini küçük görüyor

'Kılıçdaroğlu demokrasi mücadelesini küçük görüyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'kontrollü darbe' şeklindeki açıklamalarına ilişkin Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş "Baktı ki 'evet'ler çok yüksek, bu milletin verdiği demokrasi mücadelesini, bu milletin verdiği inanç ve yeniden diriliş mücadelesini yok varsayıyor, küçük görüyor" dedi.

Haber MerkeziAA
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, "kontrollü darbe" şeklindeki açıklamalarına ilişkin, "Baktı ki 'evet'ler çok yüksek, bu milletin verdiği demokrasi mücadelesini, bu milletin verdiği inanç ve yeniden diriliş mücadelesini yok varsayıyor, küçük görüyor." dedi.

Kurtulmuş, Çankırı Belediye Meydanı'nda, AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Referanduma sayılı günler kaldığını belirten Kurtulmuş, "evet" oylarının giderek arttığını ve 16 Nisan'da da en üst noktasına çıkacağını ve ülkenin yoluna hızla devam edeceğini belirtti.

"Türkiye, yeni bir model ile daha hızlı karar alacak"

İnsanoğlunun, yaşadığı dönemdeki önemli hadiseleri kavrayamayabileceğini, 16 Nisan'da "evet"in çıkmasının ardından ne derece önemli bir sürecin geçildiğinin anlaşılacağını ifade eden Kurtulmuş, "Türkiye, yeni bir model ile daha hızlı karar alacak, daha güçlü bir ülke olacak, daha büyük bir Türkiye olacak ve dünyaya yön veren, sözü itibarlı olan bir ülke haline gelecek. Bu tarihi virajda bu güzel olaya şahitlik ettiğimiz için bizlere ne mutlu. Emeği geçen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. 16 Nisan'da 'evet' diyecek milletimizi de şimdiden kutluyor, tebrik ediyoruz." diye konuştu.

Anayasa değişikliğinin yapılmasının tam zamanı olduğunu ifade eden Kurtulmuş, mevcut sistemin hastalıklı olduğunu, bu hastalıklarının geride bırakılması gerektiğini söyledi.

Numan Kurtulmuş, aziz milletin, ayaklarındaki pranga ile daha fazla yürüyemeyeceğini, o nedenle değişikliğin tam sırası olduğunu anlattı.

"Türkiye IMF'den kaç kuruş borç alacak diye düşünmesin"

Türkiye'de uzun aylar boyunca kurulamayan hükümetler, 5,5 ay parlamentoda seçilemeyen cumhurbaşkanının, 68 siyasi partinin kapatıldığının görüldüğünü aktaran Kurtulmuş, "Şimdi istiyoruz ki, artık bunlar geride kalsın. Bu aziz millet, şu gencecik çocuklar, bu pırıl pırıl genç kızlarımız evlatlarımız, daha güçlü bir Türkiye'de yaşasın. Türkiye'nin insanları, hükümeti kim kuracak, nasıl kuracak, ne zaman seçim olacak, Türkiye IMF'den kaç kuruş borç alacak diye düşünmesin." şeklinde konuştu.

Darbeler, vesayet odakları, seçilemeyen cumhurbaşkanları, kapalı kapılar ardında karar verilip milletin önüne çıkarılan Ahmet Necdet Sezer gibi cumhurbaşkanları, kurulamayan hükümetlerin hepsinin geride bırakılacağını aktaran Kurtulmuş, 16 Nisan'da "evet" denilerek, Türkiye'nin ayaklarındaki prangalardan kurtulacağını ifade etti.

Kampanyanın başından bu yana CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'lilerin bir telaş içinde olduğunu, doğru yanlış bir sürü şey söylediklerini aktaran Kurtulmuş, milletin, neyin ne olduğunu gördüğünü söyledi.

"Çift başlılığa son veriyoruz"

Hem yetkisi hem de sorumluluğu olan cumhurbaşkanlığı sisteminin bu anayasa değişikliğiyle getirileceğini belirten Kurtulmuş, yönetimde çift başlılığın, başbakan ve cumhurbaşkanlarının kavga ettiği Türkiye'nin geride bırakılacağını söyledi.

Kurtulmuş, "Türkiye bir daha yönetimde çift başlılığın sorunlarını yaşamayacak. Onun için tek adamlığı getirmiyoruz, yönetimde çift başlılığa son veriyoruz." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin, "kontrollü darbe" sözlerini de anımsatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bu millet uçurumun kenarından gelmiş. O akşam neler yaşadığımızı biliyoruz. Her birimiz bir başka yerde. Ben, Başbakanlıkta diğer bakan arkadaşlarımızla beraberdik. Etrafımızdan helikopterler uçuyor. Yüz metre ilerimizdeki kapıda tanklar ateş ediyor. Herkes her yerde cansiperane bir şekilde Türkiye'yi uçurumun kenarından almaya gayret ediyor. Ama maalesef baktı ki 'evet'ler çok yüksek, bu milletin verdiği demokrasi mücadelesini, bu milletin verdiği inanç ve yeniden diriliş mücadelesini yok varsayıyor, küçük görüyor.

Üzülerek ifade ediyorum; bu sözle Alman istihbarat dairesinin başındaki adamın, '15 Temmuz'u FETÖ'cülerin yaptığına ikna olmadım' sözü arasında hiçbir fark yoktur. Millet bunları görüyor."

Programa ayrıca AK Parti Çankırı Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, AK Parti Çankırı İl Başkanı Celal Kaman da katıldı.


Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu


'Kılıçdaroğlu, neden Fetullah'ın yanında durmasın?'

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.