GündemKışlada ne oluyor?

Kışlada ne oluyor?

Manisa'daki 1. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı ile Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alayı'nda yaşanan zehirlenme vakaları, tüm dikkatleri bu kentin üzerine çekti. Kışlaya yemek sağlayan şirketin yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alınırken, tüm numuneler inceleniyor.

Fazlı ŞahanFatih ÖzkanoğluYeni Şafak
Kışlada ne oluyor?
Kışlada ne oluyor?

Manisa’da peş peşe yaşanan zehirlenme vakaları ülke gündemini sarstı. 6 bin askerin eğitim gördüğü Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda önceki akşam 617 askerin gıda zehirlenmesi tanısıyla hastanelere kaldırılmasının ardından geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı. Ayrıca dış etkenler de araştırılıyor. Depremler nedeniyle atık sularının içme suyuna karıştığı veya 32 dereceye varan sıcakta yapılan eğitimler de bunlardan sadece ikisi.

ÖZEL BÜRO ARAŞTIRACAK

Önceki akşam yemeğinden sonra çok sayıda askerin, kusma ve bulantı şikayetiyle hastanelere başvurması, tüm gözlerin Manisa’ya çevirdi. Olayın tüm ayrıntılarıyla aydınlatılması için Manisa Emniyet Müdürlüğü’nde özel bir büro kuruldu.

REKLAM

Manisa Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, "Konu ile ilgili en ufak bir husus atlanmaksızın her türlü emare araştırılmaktadır. Halkımızın ve kamuoyunun provokasyona meydan verecek yaklaşımlardan uzak durması gerektiği” dedi. Şimşek, tüm gelişmelerin kamuoyuyla paylaşacağını da belirtti. Manisa’da hastaneye kaldırılan askerler arasında bozuk olduğu ileri sürülen yemeği yemeyenlerin de bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, “Sadece cacık yedim” ya da “Sadece çorbadan içtim” diyen askerlerin de benzer şikayetlerle sağlık kurumlarına müracaat ettiği belirlendi.

HAYATİ RİSK YOK

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen depremlerin atık suların içme sularına karıştırmış olabileceği iddiasının ardından bu yönde de inceleme başlatıldı. Bir diğer iddia ise, 31 ve 32 derece sıcaklıkta eğitim yapan askerlerin güneşten etkilenmiş olma ihtimali.Manisa Valiliği, halen hastanelerde 24 askerin tedavilerinin devam ettiği, durumu ağır hastanın bulunmadığı bildirildi. Zehirlenme şüphesi sonrası askerlerin yemek ihtiyaçları Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı.

REKLAM

1 AYDA 4'ÜNCÜ VAKA

Öte yandan 23 Mayıs tarihinde Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda bin 49 asker gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmış, er Hüsnü Özel yaşamını yitirmişti. Zehirlenme vakasından 4 gün sonra, 27 Mayıs tarihinde Kırkağaç Jandarma Komando Er Eğitim Alayında zehirlenme olayı yaşanmış, 70 asker hastaneye kaldırılmıştı. En son önceki gün Manisa 1'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı General Seyfettin Çalbatur Kışlası'nda 69 asker hastanede tedaviye alınmış, tamamı ertesi gün taburcu edilmişti.

  • Komutanlara sefer tası
  • Kışlada vatani görevini yapan bir askerin Yeni Şafak’a verdiği bilgilere göre olayın yaşandığı gün menüde ezogelin çorbası, tavuk but, bezelyeli pirinç pilavı, cacık ve tatlı olarak da vezirparmağı vardı. Yemekler uzun bir süredir kötü çıkıyordu ve rütbeli komutanlar bu yemeklerden yemiyordu. Askerin iddiasına göre komutanlar yemekleri ya dışarından sipariş ediyor ya da sefer tasıyla evden getiriyordu. Asker şu bilgileri verdi: “Akşam yemeği için arkadaşlarımızla yemekhaneye gittik. Kokusu bile tiksindiriciydi. Yemekten birkaç kaşık aldıktan sonra devam edemedim. Bir çok arkadaşım da yiyemedi.”

Operasyonda aralarında yönetici ile tün yemek yapan aşçıların da bulunduğu 21 şirket çalışanı gözaltına alındı.

REKLAM

Yemek firmasına gözaltı

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri zehirlenme vakasının ardından kışlaya yemek sağlayan şirkete operasyon yaptı. Operasyonda aralarında yönetici ile tün yemek yapan aşçıların da bulunduğu 21 şirket çalışanı gözaltına alındı. Şüpheliler, sağlık kontrolü için Manisa Devlet Hastanesine getirildi. Kontrolleri yapılan şüphelilere hastane çıkışında etrafta bekleyen vatandaşlar sert tepki gösterdi. Şüpheliler, işlemleri için emniyete götürüldü. Geçtiğimiz ay da yine Manisa’daki Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alayı’nda benzer bir olay yaşanmış ve 70 asker gıda zehirlenmesi şüphesiyle müşahede altına alınmıştı. Hazırlanan raporda, askerlere verilen hindi etinin gerekli koşullarda muhafaza edilmediği için sağlığa zararlı Salmonella bakterisi ürettiği ve bu bakteri nedeniyle Kırkağaç’taki alaydaki askerlerin olumsuz etkilendiği belirtildi. Raporun ardından yemek hizmeti veren şirketin sözleşmesinin feshedilmesi gündeme gelmişti.

REKLAM

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu acil olarak Manisa’ya gitti. Işık, hastaneye kaldırılan askerleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Herkesten hesabını sorarım

Manisa’da askerlerin zehirlendiği haberinin ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu acil olarak Manisa’ya gitti. Işık, hastaneye kaldırılan askerleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu, sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Işık, TBMM Genel Kurulunda, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, firmanın sözleşmesinin feshedilmesi talimatı verdiğini ifade etti. Işık, “Bırakın AK Parti’li olmayı, babamın oğlu olsa işini doğru yapmayan, askerimizin sağlığı ile ilgili en küçük ihmali olan herkesten gerekli hesabı sorarım. Orada ihmali olduğu noktasında tereddüt ettiğimiz tüm kamu görevlileri ile ilgili idari tahkikat da başlatılmıştır, ayrıca adli tahkikat da başlamıştır” dedi. Bu arada, Işık ve Soylu’nun da katılımıyla Manisa’da bir toplantı yapıldı. Doktorların yaptığı ilk incelemelerde askerlerin yemekten zehirlenmiş olma zayıf bir ihtimal olduğu değerlendirildi. Öte yandan olayı manipüle ederek hükümet ve TSK aleyhine algı kampanyası oluşturan kişilere yönelik inceleme başlatıldı.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.
Filmin etkisinden çıkamayan çocuk böyle ağladı
Çizgi film izleyen küçük bir çocuk kuyuya düşüp annesini kaybeden dinazor yavrusunu görünce göz yaşlarını tutamadı.
Bunu Gördünüz Mü? Pas Atarken İmkansızı Başardı
Haftaya damgasını vuran ve mutlaka izlenmesi gereken anlar Tuğçe Ergül'ün sunumuyla ekranlarınızda: Bunu Gördünüz Mü?