GündemMuhatabımız Pentagon değil

Muhatabımız Pentagon değil

Milli Savunma Bakanı Canikli, PKK/PYD'yi müttefik ilan eden Pentagon'u değil, terör örgütüne desteği keseceği sözünü veren Trump'ı dikkate aldıklarını söyledi.

Kiymet SezerYeni Şafak
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Suriye PKK’sı PYD’ye silah desteği konusunda ABD’den gelen farklı mesajları değerlendirdi. ABD ordusu (Pentagon) yetkililerinin “PYD ile çalışmaya devam edeceğiz” açıklamalarına karşılık ABD Başkanı Donald Trump’ın “PYD/YPG’le silah verilmesi saçmalık. Onlara bir daha silah vermeyeceğiz” şeklinde söz vermesi konusunda Canikli, “Biz bu süreçte Trump’ın açıklamasına itibar ediyoruz. Ki geçen gün Mattis de (ABD Savunma Bakanı) aynı şeyi söyledi, kendisini teyit etti” dedi. PKK/PYD’ye desteğin kesilmesi konusunda Trump’ın sözlerini önemli bulduklarını belirten Canikli, bununla birlikte ABD’nin politika değişiminin sahada yavaş işlediğine dikkat çekti. TBMM’de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Canikli, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenmesi planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne PKK/PYD’den temsilci alınmaması konusunun ise Türkiye’nin ‘tartışmasız kırmızı çizgisi’ olduğunu ifade etti. “Hiç tartışmasız. PKK/PYD/YPG bir terör örgütüdür ve hiçbir şekilde bu tür masalarda yer almayacak. Orada taviz vermemiz de yumuşamamız da hiçbir şekilde sözkonusu değildir” diyen Canikli, Türkiye, Rusya ve İran inisiyatifinde planlanmış bir toplantının şu an için sözkonusu olmadığını dile getirdi. Canikli, “Bu toplantılar gerektiği zaman yapılıyor. Liderler seviyesinde de yapılıyor, gerektiğinde biz de yaparız” açıklaması yaptı. Canikli ayrıca, geçtiğimiz günlerde Türkiye sınırında İran askerlerinin PKK’lı teröristlerin saldırısına uğradığını da hatırlatarak, PKK ile mücadele konusunda Tahran tarafında irade oluşmaya başladığına dikkat çekti.

Bab örnek oldu

Bakan Canikli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözlem noktaları oluşturmaya devam ettiği İdlib’de tam istikrarın sağlanmasıyla birlikte Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönüş sürecinin hızlanacağına işaret etti. Fırat Kalkanı bölgesindeki Bab kentinin bu konuda cazibe merkezine dönüştüğünü anlatan Canikli, şu bilgileri verdi: “İdlib sakinleştirildikten sonra oraya çok ciddi bir geçiş olacak. Bu konuda çağrı yapmaya ya da reklam etmeye gerek yok. Dönüyorlar zaten. Mesela el-Bab’da dönüşler 100 bin kişiyi buldu. Bab 2 bin kilometrekarelik küçük bir bölge. İdlib ise 5 bin kilometrekare. Afrin’i de katarsanız çok daha büyük bir yerleşim alanı. Ayrılanların topraklarına dönmesi çağrısını biz her yer için yapıyoruz. Ama bizim inisiyatifimizle yerleşme noktasında sırada İdlib var. İdlib temizlendikten ve tam anlamıyla kontrol sağlandıktan sonra çok ciddi bir dönüş olacağını tahmin ediyoruz. Suriyelilerin dönüşleri konusunda altyapı konuları sorun oluşturmuyor. Türkiye bu sorunları çözüyor. Bab’da yaptık biz bunu. Bab’da mükemmel bir sistem kuruldu. Bab bölgesi her açıdan Suriye’de neredeyse bir cazibe merkezi haline geldi. Verilen hizmetler, altyapı, her açıdan örnek bir bölge... Suriye’de öyle bir yer daha yok şu anda.”

Montaj değil ortak üretim

Milli savaş uçağı ‘TFX’ konusunda İngiltere ile işbirliğinin oldukça iyi gittiğini söyleyen Canikli, “Sistemi birlikte geliştireceğiz. Bu bir montaj anlaşması değil. Bu, birlikte bir savaş uçağı geliştirme projesi. 2023’e kadar prototip üretimini tamamlayacağız” dedi.

Hudutta radar ağı

Milli Savunma Bakanı Canikli, Kuzey Irak sınırında PKK terör örgütünün artan havanlı tacizlerine karşı sınır hattında havan tespit radarı (SERHAT) sayısını artıracaklarını söyledi. Canikli, “Sınır hattımızda zaten modern cihazlarımız var. Ama konuşlandırılacakları yerleri çoğaltıyoruz. Son zamanlarda PKK terör örgütü Kuzey Irak’tan havan atışları yapıyor. Bizim havan tespit radarlarımız var. Havan topu atıldığı anda radar onu tespit ediyor, merminin nereye düşeceğini takip ediyor ve ona göre tedbir alınıyor. Tamamen yerli bir sistem. Şimdi onu her yere koyuyoruz. Talimatını verdik. 3 ay içinde tümünü tamamlayacağız. Sınırlarımızdaki bu cihazın sayısını üçte katlıyoruz. Çok önemli bir silahımız bu” dedi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan işadamı Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağırıyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.