GündemNarkotiğin çabası meyvesini verdi

Narkotiğin çabası meyvesini verdi

Uyuşturucu ile mücadelede son iki yılda büyük başarı elde edildi. Ülke içindeki üretimin yanı sıra, sınır dışından getirilmeye çalışılan uyuşturucular bilgisayar ve eğitimli köpekler gibi yardımcı ekipmanlarla tespit ediliyor. Okul çevrelerinde ise sayısı artırılan narkotimler kuş uçurtmuyor.

Haluk KarakayaYeni Şafak
Narkotiğin çabası  meyvesini verdi
Narkotiğin çabası meyvesini verdi

Uyuşturucu ile mücadelede son 2 yılda artırılan çalışmalarla büyük başarı elde edildi. Emniyet birimlerinin özenli çalışmaları sonrasında, uyuşturucu ticaretine yönelik peş peşe büyük operasyonlar düzenlendi. Ülke içindeki üretimin yanı sıra, sınır dışından Türkiye’ye sokulup transit geçirilmek istenen uyuşturucu maddeler önceden tespit edilerek yakalanıyor. Kara, hava, deniz hudut kapıları ile posta ve kargo işleme merkezleri, bilgisayar ve eğitimli köpekler başta olmak üzere yardımcı ekipmanlarla takip ediliyor. Sınırlarda kullanılan 171 tarama sistemi, 301 kaçak eşya tespit cihazı, 22 deniz aracıyla uyuşturucu maddeler önceden tespit edilerek müdahale ediliyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN MALİ KAYNAĞI KESİLİYOR

Terör örgütlerinin önemli mali kaynaklarından olan uyuşturucu ticareti, narkotik polislerinin operasyonlarıyla engelleniyor. Özellikle PKK, DEAŞ gibi terör örgütleri Türkiye’yi transit olarak kullanıp Avrupa’ya gönderdiği uyuşturucudan önemli gelir sağlıyor. Son günlerde düzenlenen Narko-terör operasyonlarıyla terör örgütlerine göz açtırılmıyor. Narko-terör kapsamında özellikle tonlarca hint keneviri, binlerce uyuşturucu hap ve piyasa değeri milyon dolarları bulan uyuşturucular operasyonlarla ele geçiriliyor. Son günlerde Diyarbakır Lice kırsalında düzenlenen operasyonda piyasa değeri 20 milyon olan uyuşturucu madde ele geçirilmişti.

KOM BİRİMLERİNİN SAYISI YÜZDE 80 ARTTI

Uyuşturucu tacirlerinin, mesken tuttukları okul, yurt, hastane çevreleri sürekli devriyelerle kontrol altında tutuluyor. Yapılan çalışmalar sayesinde bu bölgeler uyuşturucudan büyük ölçüde temizlendi. Bu bölgelerin Uyuşturucu ticaretinden arındırılmasında, kolluk kuvvetlerinin KOM birimleri sayısının yüzde 83 oranında arttırılması da etkili oldu. Şehirlerde düzenlenen operasyonlarla uyuşturucu olayları ve şüphelilerin sayısının düşüşünde yıllara göre önemli azalma oldu. 2015 yılında 2 bin 490 uyuşturucu olayına müdahale ederek 4 bin 657 şüpheli işlem yapılırken, 2017 yılında ise bu sayı 279’a düştü ve 306 şüpheliye işlem yapıldı. 2014 yılında 31 milyon 376 adet uyuşturucu hap yakalanırken 2016 yılında 104 milyon 811 adet hap ele geçirildi.

Köpekler göz açtırmıyor

Uyuşturucuyla mücadelede özel eğitimli köpekler de büyük başarı sağladı. Sayıları arttırılan köpekler sayesinde ele geçirilen uyuşturucu miktarı arttı. Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü (KEM) bünyesinde bulunan 128 barınak 146’ya yükseltildi. 16 olan yavru köpek sayısı 23’e çıkarıldı. Öte yandan Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı olan “ALO 191” çağrı sayısı 2015 yılında 50 bin 24 arama gelirken, 2017’de ise 17 bin 623 çağrı geldi. ALO 191’e toplamda 106 bin 112 çağrı geldi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.