GÜNDEM

Selden korunmak için neler yapılabilir?

Cihan Yeni Şafak
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, sel konusunda vatandaşların dikkat etmesi gereken noktaları bildirdi.

Küçükali, 'Kızılay ile Güvenli Yaşamı Öğreniyorum' kitabını kaynak göstererek yaptığı yazılı açıklamada, seller öncesinde, sel sırasında ve seller sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgilendirme yaptı.

Buna göre, sellerden korunmak için yapılması gerekenler şöyle: "Sel yataklarına yerleşilmemesi, kamp kurulmaması, otomobil park edilmemesi konusunda herkesi uyarın. Bulunduğunuz noktanın sele uğrama riskini öğrenin. Bölgedeki sel uyarı işaretlerini ve yerel erken uyarı sistemlerini öğrenin. Sel tehlikesi olduğu zamanlarda varsa otomobilinizin yakıt deposunu doldurun. Kullanma amacıyla temiz banyo küvetine ve kaplara su doldurun. Afet çantanızı kontrol edin ve varsa eksiklerini tamamlayın. Bina dışındaki malzeme ve eşyaları içeriye taşıyın. Önemli eşyalarınızı yüksek yerlere koyun. Kullanılması zorunlu olanlar hariç elektrikli ev aletlerini fişten çekin. Şalterleri ve vanaları kapatın. İstenildiğinde (daha önce belirlenen yerlerden ve afet çantanızı da yanınıza alarak) daha yüksek ve güvenli yerlere kaçmaya hazır olun. Hava durumu raporlarını ve haberlerini sürekli izleyin. Acil durum haberleşme ve toplanma planını uygulayın."

Seller sırasında yapılması gerekenler:

"Hiçbir zaman akan sel sularında yürümeyin. Sel sularına otomobil ile girmeyin. Aniden sel suları ile karşılaşırsanız, durun, geri dönün ve veya başka bir yöne gidin ve yüksek yerlere kaçın. Yalnızca bir karış yüksekliğindeki sel suyu bile ayaklarınızı yerden kesip sizi düşürebilir. Selden korunmak için derhal daha yüksek bir yerlere kaçarak sel bölgesini terk edin. Otomobiller diz seviyesine kadar yükselmiş sel suyu tarafından sürüklenebilir. Otomobilinizin etrafında sel suları yükseliyorsa hemen otomobilinizi terk edip yüksek yerlere kaçın. Ani sellerde sular iri kayaları yuvarlayabilir; ağaçları, binaları ve köprüleri yıkabilir. Sel suları, 3 ila 6 metrelik yüksekliğe ulaşabilir, öldürücü çamur ve diğer dağ kalıntılarını beraberinde getirir. Ani sellerde en iyisi en küçük bir işaret ve uyarıda hemen ve hızla yüksek yerlere kaçmaktır. Pilli radyodan hava durumu raporlarını ve haberleri dinlemeye devam edin. Size bağımlı kişileri, engellileri ve hayvanları unutmayın. Gereksiz yere telefon kullanmayın. Kopmuş elektrik telleri ile temas halinde olabilecek su birikintilerinden, bahçe çitlerinden, ağaçlardan ve diğer ıslak cisimlerden uzak durun. Görünüşe aldanmayın. Dibi görünmeyen sel sularına girmeyin. Su birikintilerinin çevresinde, mazgalların etrafında, kuru vadi gibi yerlerde durmayın. Kestirme yolları değil, önceden belirlenmiş kaçış yollarını kullanın."

Seller sonrasında dikkat edilecekler: "Pilli radyonuzu hep yanınızda taşıyın. Böylelikle son gelişmelerden haberdar olursunuz. Sel sularından uzak durun; zehirli maddeler içeriyor olabilir. Unutmayın, sel suları çekilmeye başlamadan önce tehlike geçmiş sayılmaz. Yerel yönetim tarafından izin verilmedikçe evinize dönmeyin. Merak gidermek için afet bölgesine gitmeyin. Binanız hala su ile çevriliyse içine girmeyin. Komşularınıza, çocuklara, yaşlı ve engellilere yardım edin. Binanıza girmeden önce binanın temelden çatıya kadar çökme ve yıkılma tehlikesi için kontrol edilmesini bekleyin. Ayrıca bölgedeki heyelan tehlikesini de gön önünde tutun. Gaz kaçaklarını, yanıcı ve parlayıcı maddeleri düşünerek bina içlerini araştırırken meşale, çakmak ve mum gibi aydınlatma araçları yerine ışıldak veya pilli el fenerlerini kullanın. Sel temizliği yapılırken, elektrik çarpması, karbon monoksit zehirlenmesi, adale incinmesi, solunum zorlukları, kimyasal maddeler ile kirlenme, yangın, boğulma vb. olaylar yaşanmaktadır. Gaz ve su borularında kırık ve patlaklar yangın tehlikesi oluşturur. Su altında kalmış elektrik kabloları ve elektrikli araçlar olup olmadığının kontrol edilmesini bekleyin. Sel suları ile evinize taşınabilecek olan kimyasal maddeler ve zehirli yılanlara dikkat edin. Şehir elektriği kesilmiş, ışıklar veya lambalar donuklaşmış ya da titrek bir hal almış ise tüm elektrikli aletleri kapatın. Sadece bir lambayı açık tutun. Kopmuş hiçbir kabloya dokunmayın. Yere değen elektrik kablolarından uzak durun; elektrik çarpabilir. Elektriğe kapılmış kimselere dokunmayın; elektriği kesin. Sel yolun bir kısmını sürükleyip götürmüş veya çökertmiş olabilir. Eğer suyun içinden gitmek zorundaysanız suyun durgun olduğu yerlerden yürüyün. Selden etkilenmiş yiyecekleri, sel suları ile taşınmış sebze ve meyveleri yemeyin. Varsa şişe suyundan başka su içmeyin."

Yorum

Canlı bomba ihbarını kız arkadaşı yapmış

Canlı bomba ihbarını kız arkadaşı yapmış

1

Cinayet suçundan hükümlü olan mahkum, izinli olarak dışarı çıktığı sırada kız arkadaşı tarafından 'canlı bomba eylemi yapacak' diye ihbar edildi.

28 Şubatçılara Yüce Divan yolu gözüktü

28 Şubatçılara Yüce Divan yolu gözüktü

2

28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile kuvvet komutanları Yüce Divan'da yargılanacak. Mahkeme Başbuğ'la kararı emsal göstere..

Sınırlarda bin 256 kişi yakalandı

Sınırlarda bin 256 kişi yakalandı

3

Genelkurmay Başkanlığı tarafından resmi internet sitesinde açıklanan verilere göre hudut birlikleri tarafından kara sınırlarından yasa dışı geçmeye ça..

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

Bütün yollar ulu cami’lere çıkar

Bütün yollar ulu cami’lere çıkar

5

Türkiye sınırları içerisinde yer alan 118 ulu cami ilk kez bir albüm kitapta toplandı. 40 fotoğrafın yer aldığı “Türkiye Ulu Camileri” fotoğraf sergis..

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

6

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay’ın MHP Kurultayı kararıyla ilgili, "Yargıtay kararı sübjektif esaslara, tek yanlı ve bulanık bir bakış açıs..

Meclis takımı da tamam

Meclis takımı da tamam

7

AK Parti'de Meclis kurmayları da belirlendi. AK Parti grup başkanvekilliklerine, Bülent Turan, Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Mustafa Elitaş ve Mehmet ..

80 PKK’lı öldürüldü

80 PKK’lı öldürüldü

8

Genelkurmay, PKK’ya yönelik son bir ayda düzenlenen hava harekatlarının bilançosunu açıkladı. Örgütün Kuzey Irak’taki kamplarına yönelik harekatta 80 ..

Kaçakçılara suçüstü

Kaçakçılara suçüstü

9

PKK’ya kaçak sigara, uyuşturucu ve akaryakıt üzerinden aktarılan finans kaynaklarına, polis operasyonlarıyla ağır darbe vuruldu. Son 5 ay içerisinde V..

Oyunu bozacağız

Oyunu bozacağız

10

Parti içindeki muhalif isimlere seslenen MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Biz bu davamıza sımsıkı bağlıyız ve sadığız. Bir kez daha vurgulayayım ki: Oyunu ..

Türkeş: Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız

Türkeş: Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız

11

Başbakan Yardımcısı Türkeş, "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü bakımından sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Türk halkı iyi günde kötü günde Azerbaycanlı ka..

Mersinli iş adamı kırmızı ışıkta öldürüldü

Mersinli iş adamı kırmızı ışıkta öldürüldü

12

Otomobiliyle kırmızı ışıkta beklerken silahlı saldırıya uğrayan nakliye firması sahibi Lokman Kazan yaşamını yitirdi. Polis ekipleri, kaçan zanlıların..

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

13

Cumhurbaşkanı Erdoğan STK temsilcilerine seslendi.

Utanç lekesi

Utanç lekesi

14

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümünde eski Başbakanlardan Adnan Menderes ile eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Has..

İki çocuk annesi öğretmen kayıp

İki çocuk annesi öğretmen kayıp

15

Tuzla'da öğle saatlerinde küçük kızını okuldan almak için evden ayrılan 2 çocuk annesi tarih öğretmeni Fatma Kayıkci'den (40) haber alınamıyor. Apartm..

Mavi Marmara için yürüdüler

Mavi Marmara için yürüdüler

16

Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Mavi Marmara Gemisi'ne yönelik 2010 yılında gerçekleştirilen saldırının altıncı yıl dönümü, Beyoğlu'nda binle..

Edirne'de 31 sığınmacı ve kaçak yakalandı

Edirne'de 31 sığınmacı ve kaçak yakalandı

17

Kaçak ve sığınmacılardan oluşan 31 kişi Edirne'de yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalandı. Avrupa'ya yasa dışı yollardan çıkmaya ..

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

18

Niğde merkezli 4 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında 7 kişi tutuklandı. Tutuklanan 7 zanlı, Niğde E Tipi Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

19

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1915 olaylarını sözde Ermeni Soykırımı olarak nitelendiren karar tasarısının 2 Haziran 2016 tarihinde Alman Federal Pa..

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

20

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

+