GÜNDEM

Silah Kanunu Tasarısı'nda değişiklik

TBMM İçişleri Alt Komisyonu, tasarı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Tasarıda silah ruhsatı alınırken 'heyet raporu' alma şartı korunuyor. Silah ve malzemelerin, 'yetkilendirilen kişilerce' de ithal edilmesine imkan veren düzenleme tasarıdan çıkarıldı

Aa Yeni Şafak

TBMM İçişleri Alt Komisyonu, Silah Yasa Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Alt Komisyon, tasarıda bazı değişiklikler yaptı.

Alınan bilgiye göre, AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun'un başkanlığında toplanan alt komisyon, silah ve malzeme kategorilerini yeniden düzenlerken, 'askeri silah' tanımını düzenlemeden çıkardı.

Tasarıda tartışma konusu olan silah ve malzemelerin, Milli Savunma Bakanlığı, TSK, MİT, ve genel kolluk kuvvetlerinin kendi mevzuatına göre tespit ettikleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere kendileri, kurum ve kuruluşları tarafından ithal edilmesi benimsenirken, bu maddede yer alan 'yetkilendirilen kişi' ibaresi metinden çıkarıldı.

Tasarıyla, silah edinme ve ruhsat başvuruları, en geç 6 ay içinde sonuçlandırılacak. Silah edinme yaşı; av tüfeklerinde 18, normal silahlarda ise 21 olacak. Alt komisyonda, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, yaş sınırının av tüfekleri için 21, normal silahlar için 25 olmasını istedi. Ancak, Güvel'in önerisi kabul edilmedi.

Tasarıda yapılan önemli bir değişiklikle, silah ruhsatı talebinde bulunan kişilerde, belirli bir cezaya mahkumiyetine bağlı hak yoksunluğunun bulunmaması şartı aranacak. Bu konuda yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin hükümler saklı olacak.

TCK'nın göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, kasten öldürme, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, hileli iflas, tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirilmesi, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ticareti, bulundurulması, sahtecilik, halk arasında korku ve paniğe neden olmak için tehdit, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ulaşım araçlarının kaçırılması ve alıkonulması, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer temin etmek, dilencilik, ihaleye fesat karıştırma, zimmet, irtikap, rüşvet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, devletin güvenliğine ilişkin belgeler ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alanlar, ateşli silah kullanmak suretiyle işlediği kasıtlı suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla hapis cezasına mahkum olanlar, örgüt mensubu suçlulara, itiyadi suçlulara, suçu meslek edinen kişilere ve mükerrirlere hiçbir zaman silah ruhsatı verilmeyecek.

-ÖZEL KOMİSYON-

Silah edinme şartlarını taşımamasına rağmene kişiye, 'hayatı ciddi tehlike içinde bulunduğu hususunda somut vakaların varlığı halinde', Valinin başkanlığında İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı ve MİT'in ildeki temsilcisinin katılımıyla oluşturulacak komisyon kararıyla silah ruhsatı verilebilecek. Komisyon, bu konudaki kararını oybirliğiyle alacak.

Görevde kullanılmak üzere verilenler, antika ve hatıra olanlar, miras yoluyla intikal edenler, koleksiyon amaçlı edinilenler, en az 5 yıl lisanslı olarak atıcılık sporuyla uğraşanların sporda kullandıkları hariç olmak üzere; bir kişinin aynı zamanda en fazla 5 silahı bulunabilecek. Silah edinme izin taleplerinde bu sayı dikkate alınacak.

Tasarıda, silah kayıt ve ruhsat işlemlerinde de değişiklik yapıldı. Buna göre, kuvvet komutanlıkları, görevde kullanılmak üzere verilen silahlar hariç olmak üzere, askeri birimler kendi personeline; diğer kişiler için ise Valilikler tarafından ruhsat verilecek. Valilikler ve askeri birimlerce verilen ruhsatlara ilişkin kayıtlar, İçişleri Bakanlığı bünyesinde merkezi bir sistemde tutulacak.

Alt Komisyonunun, tasarıda yaptığı bir diğer önemli değişiklik ise Silah ruhsatı alımında 'heyet raporu' alınması zorunluluğunun korunması oldu. Tasarıda tek bir doktorun ruhsat vermesine imkan tanıyan düzenleme değiştirildi.

Yorum

Bursa Ulu Cami'nin bahçesinde intihar saldırısı: 13 yaralı

Bursa Ulu Cami'nin bahçesinde intihar saldırısı: 13 yaralı

1

Bursa'daki tarihi Ulucami'nin bahçesine giriş kapısında intihar saldırısı oldu. 13 kişinin yaralandığı saldırı düzenleyen canlı bombanın 25 yaşlarında..

HDP terörü

HDP terörü

2

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin ilk Anayasa Komisyon toplantısında HDP’liler terör estirdi. Bakan Bozdağ'a hakaret eden HDP'l..

Gazze yakında özgür

Gazze yakında özgür

3

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Gazze'ye ablukanın kaldırılması yolunda mayıs ayını ..

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

4

Yüzüncü yılı kutlanan Kut'ül Amare zaferiyle ilgili destansı bir hikaye ortaya çıktı. Bir Osmanlı askeri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşürmeyi ba..

PKK kıskaçta

PKK kıskaçta

5

Şırnak’ta devam eden operasyonlarda PKK’lı teröristler 4 koldan çembere alındı. Polis ve jandarma özel harekat timlerince ağır makineli silahlarla yoğ..

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

6

"Charlie Hebdo" dergisindeki karikatürü kendi köşelerine taşıyan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Teşkilat atamaları yeniden MKYK'da

Teşkilat atamaları yeniden MKYK'da

7

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti'de teşkilatlara atama sürecine dair alınan yeni kararı açıkladı. Bu doğrultuda teşkilatlara atama yetkisi teşkil..

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

8

Bursa Ulucami'de dün akşam saatlerinde kendini patlatan kadın teröristin otobüs terminalinde güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı. Gö..

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

9

Bursa'daki terör saldırısıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Dün akşam saatlerinde terör saldırısını düzenleyen kadın canlı bombanın, olaydan..

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin hafızalardan silinmeye çalışıldığını dile getirerek, "Ders kitaplarında, 1919'dan başlatılan tarih anla..

Damat ile kayınpeder sokak ortasında çatıştı

Damat ile kayınpeder sokak ortasında çatıştı

11

Adana'da eşiyle ayrılma aşamasında olan 33 yaşındaki Harun N., sokakta kendisine silahla ateş eden kayınpederinin de aralarında olduğu 4 kişiyi tabanc..

Bu uygulama artık yasak

Bu uygulama artık yasak

12

Düzce Belediyesi tarafından kaldırımlara yapılan araç parkları ve engelli yollarına ilişkin uygulama yapılıyor. Buna göre kaldırımlara yapılan araç pa..

Kut'ül Amare'ye büyük kutlama

Kut'ül Amare'ye büyük kutlama

13

Kut'ül Amare Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümü, 29 Nisan'da devletin zirvesinin katılacağı törenle kutlanacak. Şehitlerin anılacağı törene Cumhurbaşkanı ..

TEOG'da hatalı soru iddiası

TEOG'da hatalı soru iddiası

14

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne TEOG’da tarih sorusunun iptali için başvuru yapıldı. Bu yılın en zor..

Sağlık Bakanı: Bursa'da 13 yaralı var durumları iyi

Sağlık Bakanı: Bursa'da 13 yaralı var durumları iyi

15

Bursa'da akşam saatlerinde meydana gelen canlı bomba saldırısından sonra bilgi veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, patlamada 13 kişinin yaralandığ..

Cenazesinde sadece 7 kişi saf tuttu

Cenazesinde sadece 7 kişi saf tuttu

16

Ankara'da 14 Nisan Perşembe günü kaybolan ve cesedi günler sonra evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki Ankara Çayı kenarında bulunan 8 yaşındaki Serda..

Meral Akşener'e ilginç benzetme

Meral Akşener'e ilginç benzetme

17

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, “Biz babadan Türkeşçiyiz” diyen Meral Akşener'i Avrupa Yakası dizisindeki ‘Burhan Altıntop’ karakterine benzet..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

18

ÖNDER'in İmam Hatip Gençlik Buluşması'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu okulları kapatmak için her yola başvuranlara ne oldu derseniz? Evet onlar ..

Vatandaşın kaydıyla teröristleri tedavi ettiler

Vatandaşın kaydıyla teröristleri tedavi ettiler

19

Diyarbakır'daki Gazi Yaşargil ve Selahaddin Eyyubi hastanelerinde yüzlerce PKK ve PYD'li teröristin sahte isimle tedavi edildiği ortaya çıktı. Hastane..

Bursa'daki saldırıda 15 gözaltı

Bursa'daki saldırıda 15 gözaltı

20

Bursa'da meydana gelen ve 13 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısıyla ilgili 4 ilde 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

+