POLİTİKA

Türkiye seçimi Yeni Şafak’tan takip etti

16 Nisan’da tarihi bir referandum yaşayan Türkiye, sandık sonuçlarını yenisafak.com’dan takip etti. Dış basınında ilgi odağı olan referandum sonuçlarını Yeni Şafak üzerinden abonelerine duyurdu. Seçim sonuçlarını sosyal medya mecralarından okurlarına anbean ileten Yeni Şafak, 21 milyon sayfa görüntülemesi aldı.

Internet Haber Merkezi Yeni Şafak

Dijital medyada yeniliklere öncülük eden Yeni Şafak, seçim sayfası 16 Nisan'da gerçekleştirilen tarihi referandumda yurt içi ve yurt dışı sonuçların takip edildiği gazete oldu. İlk iki günde yaklaşık 21 milyon sayfa görüntülemesi alan yenisafak.com/secim adresi dış basında da referans kaynağı oldu. Türkiye’nin en büyük sosyal medya sayfasına sahip olan Yeni Şafak’ın Facebook sayfasındaki paylaşımlar ilk iki günde 16 milyon kişiye erişti.

Geçtiğimiz günlerde dijital medyada canlı yayın anlayışına yeni bir soluk katan Yeni Şafak, referandum sonuçlarını sosyal medya canlı yayınlarıyla anbean okurlarına sundu. Toplamda 2 milyon 380 bin 86 kişiye erişen yayını 579 bin 898 kişi izledi. 43 bin 556 kişi ise ifade, yorum ve paylaşımda bulundu.

Referandum günü Twitter'da10,9 milyon görüntüleme alan Yeni Şafak içeriklerine 430 bin kişi tıkladı.

Dış basın Yeni Şafak’tan takip etti

Türkiye için tarihi bir dönüm noktası olan referandum dünya basınının da ana gündemi oldu. The National, HuffPost Arabi, Al-Monitor, SBS ve NDTV gibi medya kurumları Yeni Şafak sonuçlarını okurlarına sundu.
Referandumda sandıklar açıldıktan sonraki ilk iki saat sonuçları okurlarına yenisafak.com/secim üzerinden veren HuffPost Arabi haberinde “Türkiye'de anayasa değişikliği için yapılan referandumun ilk sonuçları açıklandı. Evet hayıra oranla önde gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki gelişmeleri Yeni Şafak gazetesi üzerinden abonelerine geçen dış basından SBS, Yeni Şafak gazetesinin ‘Türkiye kazandı’ manşetini öne çıkardı. Gazete, Yeni Şafak gazetesinin sonuçları ‘bir ulusun zaferi’ olarak verdiğini vurguladı.

CHP’nin referandumla ilgili iddialarının Türkiye’deki birçok gazetede yer aldığını belirten Al Monitor, Yeni Şafak gazetesinin CHP’nin sonuçları hazmedemeyen bu söylemini ‘provokasyon’ olarak nitelendirdiğini okurlarına servis etti.

Amerikan merkezli The National internet sitesi de referandum sonuçlarını Yeni Şafak gazetesinin manşeti üzerinden aktardı. The National, Yeni Şafak gazetesinin ‘Türkiye Kazandı’ manşetini öne çıkardı ve ‘bir ulusun zaferi’ sözlerine yer verdi.

NDTV ise internet sitesi üzerinden referandum sonuçlarını Yeni Şafak gazetesinin manşeti üzerinden aktardı. NDTV, Yeni Şafak gazetesinin ‘Türkiye Kazandı’ manşetini öne çıkardı ve ‘bir ulusun zaferi’ sözlerine yer verdi.

Yeni medyaya farklı bakış

Çok partili sisteme geçilen 1946’dan günümüze bütün genel seçimler ve referandumların sonuçlarının hem analiz hem de verilerle yer aldığı Yeni Şafak Seçim Kütüphanesi’nde 16 Nisan Referandum sürecini de tüm detayları ile el alındı.
Türkiye tarihinin en önemli kararının verildiği 16 Nisan Anayasa Referandumu sürecine de ışık tutan Seçim Kütüphanesi’nde; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili oylamaya sunulan 18 madde, değiştirilen maddelerle karşılaştırıldı ve uzman görüşlerinin yer aldığı videolar çok özel bir tasarımla Seçim Kütüphanesi’nde sunuldu.

Referandum sonuçları anbean Yeni Şafak’ta
Yeni Şafak

Referandum sonuçları anbean Yeni Şafak’ta

Türkiye 16 Nisan'da tarihinin en önemli kararını verecek. Pazar günü yapılacak referandum öncesinde bir ilke daha imza atan yenisafak.com seçim sayfasını yenileyerek yayına aldı. Referandum sonuçlarını en hızlı, en doğru ve canlı anlatımlarla yenisafak.com'dan takip edebilirsiniz. Geçmiş seçimleri karşılaştırabilir, Türkiye'nin seçim tarihini bütün ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz. Referandumla ilgili merak ettiğiniz her şey yenisafak.com'da.

Dijital medyada yeniliklere öncülük eden Yeni Şafak, Seçim Kütüphanesiile birlikte, Türkiye'deki internet haberciliğine bir yenilik getirerek "Bilgi Kartları"sayfasını da yayına aldı. Gündemin öne çıkan ve merak edilen olayları; video, infografik, fotoğraf, statik harita, ve yorumlar eşliğinde haber kartları olarak okurlara sunuldu.

Veri haberciliğinin en güzel uygulaması olan okurların da büyük ilgi gösterdiği infografik çalışmaları da yenisafak.com’da artık kategori olarak yayınlandı.

Bunlarla birlikte; ‘akış’ başlığında; gündemin öne çıkan başlıkları, günün tüm önemli haberleri, sosyal medya gelişmeleri de ana sayfada kısa bilgiler halinde yenisafak.com’da sunuldu. Sosyal medya tek bir platformda Sosyal medyayı da haber akışına dahil eden yenisafak.com, editörlerin hazırladığı tüm sosyal medya içeriklerini farklı platformlara girmeden tek bir yerde toplu halde yayına aldı.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.