GÜNDEM

Türksat 4A yakında geliyor

Aa Yeni Şafak
TÜRKSAT A.Ş Genel Müdürü Özkan Dalbay, birkaç ay önce uzaya gönderilen TÜRKSAT 3A uydusunun kapasitesinin yüzde 75'inin dolduğunu, Ekimde doluluk oranının yüzde 95'e çıkacağını bildirdi.

Dalbay, 13 Haziranda Fransız Guyanası'ndan fırlatılan TÜRKSAT 3A'nın hizmete girdiğini, TÜRKSAT 1C uydusundaki tüm yükün TÜRKSAT 3A'ya aktarıldığını, TÜRKSAT 2A uydusundaki bazı televizyon kanallarının da TÜRKSAT 3A'ya geçirildiğini söyledi.

KAZAKLAR TÜRK UYDUSUNDAN YAYIN YAPACAK

TÜRKSAT 3A uydusundan yararlanmak için yurt içi ve dışından pek çok talep geldiğini belirten Dalbay, taleplerin büyük bölümünü uyduya çıkmak isteyen yerel kanalların oluşturduğunu ifade etti. Dalbay, şunları kaydetti:

“Kazakistan'dan 4 televizyon kanalı, yayınlarını TÜRKSAT 3A üzerinden de yapmak istiyor. Ayrıca Kazakistan'dan bir telekom şirketinin de data transferi için talebi var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Kazak şirketler, TÜRKSAT 3A'nın kapasitesinin yaklaşık yüzde 10'unu talep ediyorlar ancak bu, mümkün değil. Onlara kapasitenin yüzde 4'ünü tahsis edebileceğiz. Bugün itibariyle TÜRKSAT 3A'nın kapasitesinin yüzde 75'i dolu. Doluluk oranı Ekim itibariyle yüzde 95'e çıkacak.”

TÜRKSAT 3A'dan yararlanma taleplerinin çokluğu nedeniyle 3 yeni “uplink” oluşturulduğunu belirten Dalbay, “Uygulama ile televizyonların maliyetleri azalacak. Ayrıca uyduyu daha verimli kullanmış olacağız. Böylece TÜRKSAT 3A'da daha fazla televizyon kanalı yer alacak” diye konuştu.

Şu anda bu uydu üzerinden 230 televizyon kanalının yayın yaptığını ifade eden Dalbay, “Ekimde uyduda yaklaşık 270 kanal olur diye tahmin ediyoruz. Uyduya yeni giren kanalların bir kısmı tematik kanallar, diğerleri ise uydudan yayın yapmak isteyen yerel kanallar” dedi.

TÜRKSAT 4A İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay, 42 derece Doğu boylamındaki uydularından Orta Asya ülkelerinin ardından Avrupa ülkelerinin de yayın yapmasını hedeflediklerini, bu kapsamda yapılacak TÜRKSAT 4A uydusunun kapsama alanına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Dalbay, şunları anlattı:

“TÜRKSAT 4A, mevcut doğu ve batı kapsama alanına ilave olarak kuzey ve orta Afrika'yı kapsayacak. Böylece Türk uydularının kapsama alanı Amerika'nın doğu sahillerinden Çin'e ve güneyde Arap Yarımadası'nın ardından orta Afrika'ya kadar uzanacak. Böylece, 4A'nın hizmete girmesi ile teknik olarak 42 derece doğu boylamından kapsayabileceğimiz maksimum alana ulaşmış olacağız.” Dalbay, yıl sonunda TÜRKSAT 4A için ihaleye çıkmayı ve uyduyu 2011'de fırlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

MİLLİ UYDU TÜRKSAT 5A

TÜRKSAT 3A'nın tasarım aşamasında 25 Türk mühendisin görev aldığını anımsatan Dalbay, TÜRKSAT 4A'nın üretiminde de Türk mühendislerin çalışacağını belirtti. Dalbay, yetişmiş personelin Türkiye'nin ilk milli uydusu TÜRKSAT 5A'nın üretiminde de görevlendirileceğini söyledi.

Özkan Dalbay, TÜRKSAT 5A'nın yazılımının yüzde 100 yerli olacağını, uydunun üretimine TAI'de kurulacak “uydu üretim entegre tesisi”nde 2012'de başlanacağını ve 2014'te uzaya gönderilmesinin planlandığını kaydetti.

TÜRKSAT 1C SALINIMA BIRAKILDI

TÜRKSAT 3A'ya bütün yükünü devreden TÜRKSAT 1C uydusunun Ağustosta 42 derece Doğu yörüngesinden çıkartılarak, 31 derece Doğu yörüngesine alındığını belirten Dalbay, TÜRKSAT 1C'nin bu yörüngede “salınımlı” olarak bulunduğunu söyledi.

Dalbay, TÜRKSAT 1C'nin salınımlı yörüngede yakıt tüketiminin çok azaldığını ifade ederek, “TÜRKSAT 1C'nin sahip olduğu yakıtla minimum 2 yıl ömrünün kaldığını tahmin ediyoruz. TÜRKSAT 1C'yi hareketli antenlerle canlı yayın geçişlerinde, hareketli antenlerle yayınları bir yerden bir yere aktarmada ya da data transferi için kullanıyoruz” dedi.

Yorum

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

1

Başbakan Davutoğlu'nun bu hafta Cuma ve Cumartesi günleri için planlanan Bosna-Hersek ziyaretini iptal ettiği bildirildi.

CHP darbelerin araştırılmasını istedi

CHP darbelerin araştırılmasını istedi

2

CHP, Türkiye'de gerçekleşen tüm askeri ve sivil darbelerin nedenlerinin ve sonuçlarının belirlenmesi için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını isted..

Van'da 2 keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

Van'da 2 keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

3

Van'ın Başkale ilçesinde PKK'ya ait sığınakta 2 keskin nişancı tüfeği ve mühimmat ele geçirildi.

Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

4

İçerden ve dışarıdan ülkeyi yıkmaya çalışanların varlık gösteremediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu toprakları fitneyi, ayrımcılığıihanet..

TSK: 4 DAEŞ'li öldürüldü

TSK: 4 DAEŞ'li öldürüldü

5

Genelkurmay Başkanlığı, DEAŞ terör örgütü tarafından Kilis'e atılan roketlere anında karşılık verildiğini açıkladı. Fırtına obüsleri ve ÇNRA bataryala..

Karakola 2,5 ton bomba!

Karakola 2,5 ton bomba!

6

Mardin’in Derik ilçesinde PKK’lı teröristler Üçyol Jandarma Karakolu’na bombalı araçla saldırı düzenledi. Teröristlerin saldırısında Uzman Çavuş Numan..

Ahde vefa çok önemli

Ahde vefa çok önemli

7

Türkiye'nin vizesiz Avrupa için üzerine düşeni yaptığını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Sözümüzde duruyoruz, AB’nin de sözünde durması lazım" d..

Şer odaklarına ekmek çıkmaz

Şer odaklarına ekmek çıkmaz

8

AK Partili Mustafa Ataş, fitne odaklarına cevap verdi. Ataş, “Bu ocaktan hiçbir fitneci güruha ekmek çıkmaz. Bu ocak kardeşlik, fedakarlık ve özveri i..

Kadrolaşmak için cemaatçi oyunu

Kadrolaşmak için cemaatçi oyunu

9

FETÖ’nün, İzmir Adliyesi’nde hakim ve savcılar ile müdürlük sınavına girip yüksek puan alanları “cemaatçi, paralel bağlantılı, Alevi, solcu” şeklinde ..

İstanbul'da terör örgütü operasyonu

İstanbul'da terör örgütü operasyonu

10

Sultangazi'de, terör örgütü DHKP-C'ye yönelik helikopter destekli operasyon düzenlendi. İçeriğine dair detaylı bilgi verilmeyen operasyon kapsamında, ..

Erdoğan ve Davutoğlu'nun programları açıklandı

Erdoğan ve Davutoğlu'nun programları açıklandı

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı 1 saat 40 dakikalık görüşmenin ardından, merak edilen 5 Mayıs 2016 tarihli görüşme p..

Bölge imamı firarda

Bölge imamı firarda

12

Erzurum merkezli 17 ilde yapılan ve 33 kişinin gözaltına alındığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda..

Beştepe'de sürpriz görüşme

Beştepe'de sürpriz görüşme

13

Ankara'da hareketli bir gün yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı Meclis komisyonu başkanları ile milletvekillerini ağırlıyor.​ Organiza..

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

14

İstanbul'un Avrupa Yakasındaki 11 ilçesinde 6-7 Mayıs'ta elektrik kesintisi yapılacak. İşte elektrik kesintisinin uygulanacağı ilçe ve mahalleleri...

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

15

Başbakan Davutoğlu, AK Parti MYK toplantısında olağanüstü kongreye gitme kararı alındığını açıkladı. Kongrede aday olmayacağını belirten Davutoğlu, ka..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çetinkaya'yı kabul edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çetinkaya'yı kabul edecek

16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı kabul edecek.

İstanbul'da yol çöktü

İstanbul'da yol çöktü

17

İstanbul'da Merter'den otogara giden bir caddenin bir bölümünde yol çöktü. Çökme nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı.

Başbakan Davutoğlu konuşurken gözyaşlarını tutamadı

Başbakan Davutoğlu konuşurken gözyaşlarını tutamadı

18

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu görevi bıraktığına dair açıklama yaparken, dinleyiciler arasında bulunan Konya Milletvekili Kerim Özkul g..

Isparta'da mayıs ayında kar yağdı

Isparta'da mayıs ayında kar yağdı

19

Isparta'nın Yenişarbademli ilçesinde gece saatlerinde başlayan kar yağışının ardından, yüksek kesimler beyaza büründü. Uludağ ve Erciyes Dağı'na da ka..

İstanbul ve bazı illere sağanak uyarısı

İstanbul ve bazı illere sağanak uyarısı

20

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve bat..

+