GÜNDEM

Türksat 4A yakında geliyor

Aa Yeni Şafak
TÜRKSAT A.Ş Genel Müdürü Özkan Dalbay, birkaç ay önce uzaya gönderilen TÜRKSAT 3A uydusunun kapasitesinin yüzde 75'inin dolduğunu, Ekimde doluluk oranının yüzde 95'e çıkacağını bildirdi.

Dalbay, 13 Haziranda Fransız Guyanası'ndan fırlatılan TÜRKSAT 3A'nın hizmete girdiğini, TÜRKSAT 1C uydusundaki tüm yükün TÜRKSAT 3A'ya aktarıldığını, TÜRKSAT 2A uydusundaki bazı televizyon kanallarının da TÜRKSAT 3A'ya geçirildiğini söyledi.

KAZAKLAR TÜRK UYDUSUNDAN YAYIN YAPACAK

TÜRKSAT 3A uydusundan yararlanmak için yurt içi ve dışından pek çok talep geldiğini belirten Dalbay, taleplerin büyük bölümünü uyduya çıkmak isteyen yerel kanalların oluşturduğunu ifade etti. Dalbay, şunları kaydetti:

“Kazakistan'dan 4 televizyon kanalı, yayınlarını TÜRKSAT 3A üzerinden de yapmak istiyor. Ayrıca Kazakistan'dan bir telekom şirketinin de data transferi için talebi var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Kazak şirketler, TÜRKSAT 3A'nın kapasitesinin yaklaşık yüzde 10'unu talep ediyorlar ancak bu, mümkün değil. Onlara kapasitenin yüzde 4'ünü tahsis edebileceğiz. Bugün itibariyle TÜRKSAT 3A'nın kapasitesinin yüzde 75'i dolu. Doluluk oranı Ekim itibariyle yüzde 95'e çıkacak.”

TÜRKSAT 3A'dan yararlanma taleplerinin çokluğu nedeniyle 3 yeni “uplink” oluşturulduğunu belirten Dalbay, “Uygulama ile televizyonların maliyetleri azalacak. Ayrıca uyduyu daha verimli kullanmış olacağız. Böylece TÜRKSAT 3A'da daha fazla televizyon kanalı yer alacak” diye konuştu.

Şu anda bu uydu üzerinden 230 televizyon kanalının yayın yaptığını ifade eden Dalbay, “Ekimde uyduda yaklaşık 270 kanal olur diye tahmin ediyoruz. Uyduya yeni giren kanalların bir kısmı tematik kanallar, diğerleri ise uydudan yayın yapmak isteyen yerel kanallar” dedi.

TÜRKSAT 4A İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay, 42 derece Doğu boylamındaki uydularından Orta Asya ülkelerinin ardından Avrupa ülkelerinin de yayın yapmasını hedeflediklerini, bu kapsamda yapılacak TÜRKSAT 4A uydusunun kapsama alanına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Dalbay, şunları anlattı:

“TÜRKSAT 4A, mevcut doğu ve batı kapsama alanına ilave olarak kuzey ve orta Afrika'yı kapsayacak. Böylece Türk uydularının kapsama alanı Amerika'nın doğu sahillerinden Çin'e ve güneyde Arap Yarımadası'nın ardından orta Afrika'ya kadar uzanacak. Böylece, 4A'nın hizmete girmesi ile teknik olarak 42 derece doğu boylamından kapsayabileceğimiz maksimum alana ulaşmış olacağız.” Dalbay, yıl sonunda TÜRKSAT 4A için ihaleye çıkmayı ve uyduyu 2011'de fırlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

MİLLİ UYDU TÜRKSAT 5A

TÜRKSAT 3A'nın tasarım aşamasında 25 Türk mühendisin görev aldığını anımsatan Dalbay, TÜRKSAT 4A'nın üretiminde de Türk mühendislerin çalışacağını belirtti. Dalbay, yetişmiş personelin Türkiye'nin ilk milli uydusu TÜRKSAT 5A'nın üretiminde de görevlendirileceğini söyledi.

Özkan Dalbay, TÜRKSAT 5A'nın yazılımının yüzde 100 yerli olacağını, uydunun üretimine TAI'de kurulacak “uydu üretim entegre tesisi”nde 2012'de başlanacağını ve 2014'te uzaya gönderilmesinin planlandığını kaydetti.

TÜRKSAT 1C SALINIMA BIRAKILDI

TÜRKSAT 3A'ya bütün yükünü devreden TÜRKSAT 1C uydusunun Ağustosta 42 derece Doğu yörüngesinden çıkartılarak, 31 derece Doğu yörüngesine alındığını belirten Dalbay, TÜRKSAT 1C'nin bu yörüngede “salınımlı” olarak bulunduğunu söyledi.

Dalbay, TÜRKSAT 1C'nin salınımlı yörüngede yakıt tüketiminin çok azaldığını ifade ederek, “TÜRKSAT 1C'nin sahip olduğu yakıtla minimum 2 yıl ömrünün kaldığını tahmin ediyoruz. TÜRKSAT 1C'yi hareketli antenlerle canlı yayın geçişlerinde, hareketli antenlerle yayınları bir yerden bir yere aktarmada ya da data transferi için kullanıyoruz” dedi.

Yorum

Komando göz doldurdu

Komando göz doldurdu

1

Kayseri'de konuşlu 1. Komando Tugay Komutanlığınca “Erciyes-2016 Tabur Görev Kuvveti Müşterek Fiili Hava İndirme Tatbikatı”nda nefes kesti.

İzmir'de sağanak yaşamı felç etti

İzmir'de sağanak yaşamı felç etti

2

İzmir'de, öğle saatlerinde bastıran sağanak yağmur, yaşamı felç etti. Yağışa sokakta hazırlıksız yakalananlar, ıslanmaktan kurtulamadı. Alsancak'ta, i..

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

3

Mardin'in Midyat ilçesinde Anıtlı Jandarma Karakolu'na terör örgütü PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda, aracı erken fark ..

YPG'nin ABD askerleri

YPG'nin ABD askerleri

4

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG, ABD özel kuvvetlerden askerlerin ve koalisyon hava saldırılarının desteğiyle IŞİD'in kontrolündeki Rakka'yı ele ..

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

5

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan Amfibi harekat konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı. Efes - 2016 Birle..

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

6

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

AK Parti'den muhalefete sağduyu çağrısı

AK Parti'den muhalefete sağduyu çağrısı

7

Yeni anayasa sürecine ilişkin olarak muhalefet partilerine çağrı yapan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "34 yıl, 82 Anayasası'nı reddettikten..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

8

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Yolcu dolu minibüs ırmağa uçtu: 14 yaralı

Yolcu dolu minibüs ırmağa uçtu: 14 yaralı

9

Amasya'da köprü üzerinde otomobille çarpışan yolcu minibüsü Yeşilırmak Nehri'ne uçtu. Kazada araç sürücüleri ile minibüste bulunan 12 yolcu yaralandı...

İlk toplantı Beştepe’de

İlk toplantı Beştepe’de

10

65. hükümet ilk kabine toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirdi. Erdoğan’ın yedinci kez başkanlık ettiği toplantıda ..

Sınırdaki bazı bölgelere giriş yasaklandı

Sınırdaki bazı bölgelere giriş yasaklandı

11

Gaziantep'te Suriye sınırındaki bazı bölgeler Özel Güvenlik Bölgesi ilan edildi. Yasak 15 gün devam edecek.

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

12

MGK sonrası yapılan yazılı açıklamada terörle mücadele vurgusu yapılırken, PYD'nin Avrupa'da temsilcilik açmasının müttefiklikle bağdaşmadığı bildiril..

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

13

ASKİ'nin, Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla açtığı dava reddedildi. Öte yandan, usul..

78 bin aday için üniversite 'hayal' olabilir

78 bin aday için üniversite 'hayal' olabilir

14

2016 ÖSYS Kılavuzu’nda 'sınavsız geçiş hakkı' yer alıyor ve yaklaşık 78 bin öğrenci bu haktan yararlanmak için başvuruda bulunarak Yükseköğretime Geçi..

Sultangazi'de huzur operasyonu

Sultangazi'de huzur operasyonu

15

Sultangazi'de umuma açık yerlere yönelik huzur operasyonu gerçekleştirildi. Uygulamanın sabah saatlerine kadar süreceği bildirildi.

22 terörist daha öldürüldü

22 terörist daha öldürüldü

16

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 6, Şırnak'ta 7, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 5, Mardin'in Midyat ilçesind..

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

17

Eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "tehdit" ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Türköne'nin en a..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

18

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Kalbimizdesiniz

Kalbimizdesiniz

19

Van’da PKK’nın yola döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan 6 asker memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı. Muğla’da toprağa veri..

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı

20

14 Mayıs tarihinde düzenlenen ehliyet sınavının sonuçları bugün MEB tarafından duyuruldu.

+