GÜNDEM

Üniversite kayıtları başladı

ÖSS'de herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan adayların kayıt işlemleri başladı. Kayıtlar 11 Eylül'e kadar sürecek.

Anka Yeni Şafak
Üniversitelere kayıtlar bugün başladı. ÖSS'de herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan adayların kayıt işlemleri 11 Eylül'e kadar sürecek. Adayların bizzat yaptırması gereken kayıtlar için lise diplomasının aslı, nüfus cüzdanının onaylı örneği, ikametgah, 12 adet vesikalık fotoğraf, katkı payıyla ilgili belge ile varsa üniversitenin istediği diğer belgeler isteniyor.

Tüm üniversitelere kayıtlar bugün başlayacak ve 11 Eylül'de tamamlanacak. Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların, ÖSYS sonuç belgesinde kendileri için belirtilen tarihte kayıt yaptırmaları gerekiyor. Adayların bizzat yaptırmaları gereken kayıtta, istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Kayıt süresi içinde işlemlerini yapmayan adaylar, üniversite hakkını kaybetmiş sayılacak. Adayların ÖSS yerleştirme sonuç belgeleri ellerine ulaşmamış olsa bile kazandıkları üniversiteye başvurarak kayıt yaptırabilecekler.

Anadolu Üniversitesi'nin açıköğretim programlarını kazanan adaylar ise kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'ne başvuracak.

2006-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda adaylar türban konusunda “kılık-kıyafet ile ilgili olarak oluşmuş hukuki mevzuata uymaları” gerektiği belirtilerek uyarılıyor.

YURT KAYITLARI DA BAŞLADI

Öğrenci yurtlarına kayıtlar da bugün başlıyor. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı öğrenci yurtlarına asıl listeden hak kazanan öğrencilerin en geç 15 Eylül'de kazandıkları yurda giderek kayıt yaptırmaları gerekiyor. Yurt kayıtlarında aile maaş-ücret belgesi, ÖSS yerleştirme sonuç belgesi, varsa öncelik belgesi ve son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf isteniyor. Fotoğrafta kız öğrencilerin, düzgün kıyafetli ve başı açık olması, erkek öğrencilerin ise sakalsız olması koşulu aranıyor. Asıl kayıtların tamamlanmasının ardından yedek listeden yurt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları yapılacak. Yedek listedeki öğrenciler asıl listeye girene kadar ücret karşılığı yurtlarda kalabilecekler.

Kayıt yaptıran öğrencilerden, normal yurtlar için 175 YTL depozito yanında aylık 57 YTL yurt ücreti alınacak. Standartları yüksek diğer yurtların ücretleri ise aylık 66-210 YTL arasında değişiyor.

Yorum

16 Fırtına daha sınırda

16 Fırtına daha sınırda

1

Suriye'nin PYD denetimindeki Afrin bölgesi ile komşu olan İslahiye'de, sınır hattındaki güvenlik önlemleri artırılmaya devam ediyor.

IŞİD’in hücre evine baskın

IŞİD’in hücre evine baskın

2

Gaziantep'te terör örgütü IŞİD üyelerinin kullandığı saptanan bir hücre evine operasyon düzenledi.

Üniversitelilerden askere ve polise 'akıllı yelek'

Üniversitelilerden askere ve polise 'akıllı yelek'

3

Üniversite öğrencileri, düşen vücut ısısının batarya ve sensörler aracılığıyla tekrar yükselmesini sağlayan "akıllı yelek" tasarladı.Trakya Üniversite..

Hayırseverler İstanbul'da

Hayırseverler İstanbul'da

4

Dünya Müslüman Hayırseverler Konseyi'nin (WCMP) girişimleriyle iki yılda bir düzenlenen Dünya Hayırseverler Forumu bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde ..

Türk Yıldızları'nın 'baş döndüren' görüntüleri

Türk Yıldızları'nın 'baş döndüren' görüntüleri

5

Dünyada 8 süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapabilen tek akrotim olan Türk Yıldızları'nın gösterisi, özel kamerayla 360 derece açıyla görüntülendi. Ö..

HDP bugün AYM’ye gidiyor

HDP bugün AYM’ye gidiyor

6

HDP, dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptali için bugün ilk hukuki adımı atacak. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, "Doku..

Bayrağı devraldılar

Bayrağı devraldılar

7

65. Hükümetin açıklanmasının ardından bakanlıklarda başlayan görev devir-teslim törenleri dün de devam etti.

Erdoğan’a genç  danışman

Erdoğan’a genç danışman

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 26. danışmanı AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları eski Başkanı Zafer Çubukcu oldu.

Kurultay temizliği

Kurultay temizliği

9

Yargıtay kararı sonrası MHP Lideri Bahçeli, parti kurultayının 10 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. Ancak muhalifler, kurultay tarihine Çağrı Heyeti’ni..

Bodur toprağa verildi

Bodur toprağa verildi

10

İstanbul'da 88 yaşında vefat eden Kale Grubu'nun kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur, Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Fabrikaları'nda ..

AYM içeriğe karar veremez

AYM içeriğe karar veremez

11

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 65. H..

İlk MGK’ları

İlk MGK’ları

12

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’ndeki ilk kabulünü yaptı. Yıldırım, MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ile yarım saat görüştü.

Kalbimizdesiniz

Kalbimizdesiniz

13

Van’da PKK’nın yola döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan 6 asker memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı. Muğla’da toprağa veri..

Kemal'in çapulcuları

Kemal'in çapulcuları

14

CHP’nin önceki günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partililere küfür eden gruptakilerden 3’ü belirlendi. Bu üç kişinin bizzat Kemal ..

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

15

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

16

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Nusaybin'de 3 terörist öldürüldü

Nusaybin'de 3 terörist öldürüldü

17

Terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonda güvenlik güçlerince çembere alınan teröristlere "teslim ol" çağrısı yapıldı. Çağrıya ateşle karşılık..

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

18

Eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "tehdit" ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Türköne'nin en a..

‘Birleşik’ operasyon

‘Birleşik’ operasyon

19

Adana'da bir terör örgütüne yönelik operasyonda 11 zanlı gözaltına alındı, şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Şehit polisin eşi davadan vazgeçmedi

Şehit polisin eşi davadan vazgeçmedi

20

Beşiktaş'ta, Rüzgar Çetin'in çarptığı polis aracında şehit olan Fatih Alagöz'ün eşi Özlem Alagöz davadan vazgeçmiyor. Alagöz'ün avukatı, "Olaydan son..

+