GündemVakit varkenyanlıştan dönün

Vakit varken yanlıştan dönün

Irak’taki referandum kararı konusunda Barzani’yi bir kez daha uyaran Başbakan Yıldırım, “Hala vakit varken bu yanlıştan dönün. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünü değiştirecek herhangi bir adımın atılmasına karşıdır” dedi ve ekledi: Akıl tutulması yaşanırsa atacağımız adımlar bulunuyor, bunun planlaması da var

Haber MerkeziYeni Şafak
Başbakan Yıldırım, cami çıkışında vatandaşlar sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.
Başbakan Yıldırım, cami çıkışında vatandaşlar sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Millet Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) referandum tartışmaları hatırlatılarak, “Türkiye’nin ekonomik, siyasi, diplomatik yaptırımları olacak mı?” sorusu üzerine Yıldırım, şöyle konuştu: “İlk andan itibaren, Türkiye olarak bu kararın fahiş bir hata olduğunu ifade ettik ve vazgeçilmesini söyledik. Geldiğimiz noktada bakıyoruz, Irak Merkezi Yönetimi karşı, İran karşı, Türkiye zaten karşı. Birlemiş Milletler üyesi olan ülkeler, ABD, İngiltere karşı. Yani dünyanın birçok ülkesi bu işe karşı.

BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUZ

Dolayısıyla Irak Merkezi Hükümeti de evvelsi gün Meclis kararıyla bunu tanımayacağını ilan etti. Ayrıca ihtilaflı bölgelerin de referanduma dahil edilmesini şiddetle reddetti. Bu anlamda Kerkük Valisi’ni de görevden uzaklaştırdılar. Türkiye olarak biz burada Sayın Mesut Barzani’ye dostça çağrı yapıyoruz: Vakit yakınken, hala vakit varken bu yanlıştan dönün. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünü, Irak’ın anayasasında belirtilen Kürdistan federal yapısını değiştirecek herhangi bir adımın atılmasına karşıdır. Bir kez daha açıkça ifade ediyorum.

REKLAM

ATACAĞIMIZ ADIMLAR BELLİDİR

Öyle ümit ediyorum ki bugünlerde BM konuya müdahil olacak ve bazı gelişmeleri hep beraber göreceğiz. Tüm iyi niyetimizle, komşu olarak yaşadığımız Irak Kürt Bölgesel Yönetimine çağrımızı tekrar ediyoruz: Gelin bu sevdadan vazgeçin. Problemleriniz varsa merkezi yönetimle Türkiye elinden gelen gayreti göstermeye devam edecek. Ümit ederim aklıselim galip gelir. Biz tabi yaptırım noktasına gelmesini arzu etmeyiz ama bir akıl tutulması yaşanırsa, o noktaya da taşınırsa Türkiye’nin atacağı adımlar belli ve bunun planlaması vardır.”

  • İbadi’den işbirliği mesajı
  • Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefon görüşmesi yaptı. Yıldırım görüşmede, IKBY’nin bağımsızlık referandumu kararından vazgeçilmesi için beraber çalışılması gerektiğini söyledi. Irak Başbakanı İbadi de Irak anayasasına aykırı olan bu referandum kararının çıkmaması için her türlü çabayı göstereceklerini, karar çıksa dahi tanımayacaklarını ve bu konuda Türkiye ile iş birliği halinde olmaya devam edeceklerini belirtti.

Gereği yapılacak

Yıldırım, eski milletvekili Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşanan olaylara ilişkin soru üzerine, “Her şeyden önce Aysel Tuğluk’un validesi Hatun Hanıma Allah’tan rahmet, aileye başsağlığı diliyorum. Şunu herkes iyi bilmeli ki bu ülkede her vatandaşın istediği yerde yaşamaya ve vefatı halinde de istediği yere defnedilmeye hakkı vardır. Bu, en temel vatandaşlık hakkıdır, insanlık hakkıdır. Dolayısıyla bu cenazenin defniyle ilgili yaşanan olay asla ve asla kabul edilemez. Kendini bilmez birkaç kişinin ortaya koyduğu bir provokasyondur” dedi. Olayın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ankara Valisi Ercan Topaca’nın kendisine de bilgi vererek devreye girdiklerini ve meseleyi hallettiklerini belirten Yıldırım, “Ama burada bitmiyor. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Gözaltılar, sorgulamalar var. Tabii ki bu işin sorumluları kimse bulunacak gereği yapılacak. Burada kimsenin tereddüdü olmasın. Terörle mücadele ayrı bir şeydir. Birliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya, bizi birbirimize düşürmeye çalışan tahriklere ve provokasyonlara asla ve asla müsamaha göstermeyiz. Bu dinimizde de kültürümüzde de geleneklerimizde de olmayan bir şeydir. Ümit ederim ki buna benzer başka bir hadise yaşanmaz. Yaşansa bile bu konuda zerre kadar müsamaha etmemiz söz konusu değil” diye konuştu.

REKLAM